Brand zorgt dat Soif weken uit roulatie is keuken DELSCHER. 20 WALCHEREN SLAG OM DE SCHELDE OUTLET WINKEL jrv Drugshandel Ria van Vendeloo is nu Ridder in de orde van Oranje-Nassau 10% 20% 30% 40% 50% Op vele plaatsen is herdacht dat zeventig jaar geleden de bevrijding van Walcheren begon. 4Jl. VLISSINGEN - Café-restaurant Soif aan het Bellamypark in Vlissingen is als gevolg van brandschade de komende weken gesloten. Eigenaresse Annika Meijboom laat echter weten dat het bedrijf weer open gaat. „Wanneer, dat weten we echter nog niet." Ze sluit niet uit dat er misschien ge kozen wordt voor een tijdelijk res taurant op een andere locatie. „Vandaag (maandag) komt de schade-experts van de verzekerin gen. Met hen gaan we overleggen wat mogelijk en haalbaar is." De brand werd zaterdagochtend rond vijf uur ontdekt door de schoonmaakster. Volgens Meij boom hing er allemaal zwarte rook in het restaurantgedeelte toen ze binnenstapte. „De brand was toen aan het smeulen en ze hoorde knetteren." De schoonmaakster belde daarop direct 112 en de eigenaars. „Wij wonen om de hoek en waren er binnen enkele minuten. En de brandweer was er zeven minuten later." Door hun ingrijpen, aldus de eigenaresse, kon voorkomen worden dat de brand in het restau rantgedeelte oversloeg naar de eer ste verdieping van het pand, waar zij tot voor enkele maanden woon de. „Toen we twaalf jaar geleden Spoorstraat 18c 4431 NK 's-Gravenpolder T (0113) 312244 M 06 53314189 deze zaak openden, hebben we het plafond heel goed geïmpreg neerd met een middel om brand overslag te vertragen." Volgens de brandweer is dat de redding ge weest van het pand, aldus Meij boom. Ze sluit niet uit dat ze tijdelijk op een andere locatie in Vlissingen een restaurant opent als blijkt dat het erg lang duurt voor Soif weer open kan. „Maar daar kunnen we pas iets over zeggen als we con tact hebben gehad met de verzeke ring." Volgens haar is de schade aanzien lijk, maar zijn alle noodzakelijk bedrijfsgegevens niet vernietigd. „We hebben van alles een back-up en de computer stond in andere ruimte." Ze heeft zaterdag direct alle reser veringen voor de komen de we ken afgezegd. „We kregen kregen daarop veel bemoedigende reac ties van onze klanten met het ver zoek ook om toch vooral door te gaan. Dat doen we." Brand is mogelijk door kort sluiting in een oplader ont staan, aldus de eigenaresse van Vlissings restaurant GOES - De politie heeft afgelopen week twee mannen van 35 en 41 jaar uit Goes, een 21-jarige inwo ner van Bergen op Zoom en een 18-jarige jongeman uit Heinkens- zand aangehouden. Het viertal wordt verdacht van betrokken heid bij drugsbezit en handel. MIDDELBURG - Ria van Vendeloo (68) kreeg zaterdag door burge meester Harald Bergmann een ko ninklijke onderscheiding opge speld. Dat gebeurde tijdens de in formatiemarkt van de Nederland se Vereniging voor Autisme (NVA), regio Zeeland, in De Sten- ge te Heinkenszand. Ze is sinds dat moment Ridder in de Orde van Oranje-Nassau omdat ze heel veel vrijwilligerswerk doet en heeft gedaan. Vooral voor de NVA. Maar ook is ze vanaf 1986 ac tief lid van de korfbalvereniging Swift en organiseert ze het jaar lijkse Hemelvaarttoernooi, ver richt ze schoonmaakwerkzaamhe- den en is ze medeoprichter van de trimclub voor oud-leden. Ria van Vendeloo Etro Hogan Burberry B.Cucinelli MaxMara Escada Tod's WINKEL MAKE-OVER VANAF MORGEN! Verbouwingsopruiming aaa m od's^ e.v.a.^ Grote Markt 11-13» Goes www.delscher.nl - L -■ :v -; vvr^VT v. "i iTiiSSS^ door Emile Calon VLISSINGEN - Alsof hij een beroem de filmster is, zo verdringen zater dag mannen, vrouwen en kinde ren zich rondom kapitein Marco Kroon. Iedereen wil met hem op de foto, wil hem iets zeggen. De commando is het gewend, gaat heel ontspannen met al die aan dacht om. En heeft voor iedereen die daarom vraagt, wel even aan dacht. Zeker voor de vele oud-commando's die zaterdag bij een zijn op de dijk bij Vlissingen waar herdacht wordt dat zeventig jaar geleden daar commando's en andere militairen landden om Vlissingen en de rest van Walche ren te bevrijden. Een van die oud-commando's is Henk van Veen uit Utrecht. Hij is maar wat trots op dat hij nu sa men met Kroon op de foto staat. „Hij is een held", zegt de Utrechte naar met omwegen en met volle overtuiging. „Hij heeft niet voor niets de Militaire Willems-orde gekregen voor die heldendaad in Afghanistan waarbij hij zijn team redde." Zelfheeft hij nooit echt gestreden als commando. „Mijn oorlog was de koude oorlog." Kroon en een twintigtal andere commando's 'bestormen' zater dag iets na de middag het strand van Vlissingen vanuit twee lan dingsvaartuigen. Met hun actie brengen ze in herinnering dat ze ventig jaar geleden ook comman do's op die manier aan land kwa men op wat ze toen Uncle-Beach noemden. Alleen toen waren de omstandigheden heel anders. Werd er heel hard gevochten, zo herinneren de oud-commando's Patrick Churchill (93) en René Rossey (89) zich nog als de dag van gisteren. Deze twee oud-strij ders uit Engeland en Frankrijk zijn de eregasten tijdens de her denking in Vlissingen. De Brit ver telt ook dat hij nog goed weet hoe de bevolking leed onder het oor logsgeweld. Eerder die ochtend voeren de commando's ook een landing uit bij Westkapelle. Ook daar wordt herdacht dat zeventig jaar gele den met een soortgelijke actie de invasie van Walcheren begon. Tij dens de plechtigheid wordt na drukkelijk stil gestaan bij het feit dat die ie november 1944 voor de tweede maal de verdedigingslinie van de Duitsers, de Atlantikwall, werd doorbroken. De eerste keer tijdens de invasie van Norman- dië, enkele maanden eerder. Mari- nus Lebbink uit Sint Philipsland heeft tijdens zijn tijd bij de com mando's regelmatig contact gehad met Jan Linzel, die als kapitein en commando van het eerste uur deelnam aan de invasie bij West kapelle. Maar veel spreken over die actie, 'dat deed hij niet'. Volgens de vaandeldrager van de Zeeuwse commando's werd er destijds niet zo teruggekeken naar acties uit het verleden. „We waren niet zo bezig met het verleden." Hij dien de bij het korps tijdens de Koude Oorlog. „Wij lagen in Duitsland langs het IJzeren Gordijn." Maar hij heeft nog steeds de grootste bewondering voor de mannen die zeventig jaar geleden hun leven waagden voor de bevrijding van Zeeland. Ook Gilles de Kok (89) uit Tholen denkt er zo over. Hij zat in het ver zet en diende in Indië. Daar kreeg hij zijn opleiding tot commando. Als hij praat over de mannen die de invasie bij Westkapelle uitvoer den, dan heeft hij het over 'echte helden' die een vreselijk zware klus moesten opknappen. „En dat deden ze zodat wij nu in vrijheid kunnen leven", wordt zaterdag door allerlei sprekers naar voren gebracht bij de officiële herden kingen in Westkapelle, Vlissingen en Middelburg. Zo ook comman dant landstrijdkrachten Mart de Kruif. Hij hamert er in zijn toe spraak in Vlissingen ook op dat de vrijheid onbetaalbaar is. Gilles de Kok vindt dat ook: „Je vrijheid, dat is zo iets belangrijks. Daar moet je voor strijden." Goedkoper ban niet... leuker wel! 'Echte held' in i -v-5^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 20