Beleef het langs de Oosterschelde Drie aanhoudingen door politie bij feest in Timmerfabriek Vlissingen I II I I I! I Arm en rijk Wetenschappelijke Raad wil dat provincie optimaal profiteert van miljardenpot EU voor innovatie. Deze week 44 Innovatief gezien is Zeeland geen woestijn, maar er kan beslist meer gaan bloeien 44 Horizon 2020 is de Champions League van de subsidies. En wij willen kort op de bal spelen 18 ZEELAND De Zeeuwse Zetel Park 2.0 HORIZON 2020 maandag Sinds een week zie ik de toekomst zwarter dan zwart. Hoe dat komt? Door de Franse econoom Thomas Piket- ty. Als u het nieuws een beetje bijhoudt, moet u zijn naam ken nen. Hij is de auteur van de in ternationale bestseller Le Capi tal au XXIe siècle, vorige week in Nederland verschenen als Kapi taal in de eenentwintigste eeuw. In deze met statistieken overla den turf van 700 bladzijden be toogt hij dat de rijken steeds rij ker worden en de armen steeds armer. Als er wereldwijd geen fikse belastingverhoging op ver mogen komt, stelt Piketty, dan is de democratie in gevaar, of wel omdat de rijken alle macht kopen ofwel omdat de ongelijk heid uitmondt in opstanden en oorlogen. In een interview met De Morgen zegt de Franse eco noom dat zijn 'conclusie pessi mistischer is dan die van Karl Marx, die voorspelde dat de in herente dynamiek van het kapi talisme zou ontaarden in de apocalyps'. Voila. Woensdag komt Piketty zijn on heilsboodschap verkondigen in de Tweede Kamer. De publica tie van Kapitaal (een duidelijke echo van Marx' bekendste werk Das Kapitaï) én het bezoek van de 'rockster onder de econo men' zorgde deze week voor flink wat opwinding in de Ne derlandse media. Zo publiceer de ook de PZC een serie over arm en rijk (vandaag het slot op pagina 4/5) en verschenen tal van nieuwsberichten over vermogensongelijkheid. Het schokkendst vond ik het ar tikel dat de 85 rijkste wereldbe woners (per persoon goed voor 2,8 miljard dollar en elke mi nuut komt daar bijna 6000 dol lar bij) evenveel bezitten als de armste helft van de wereldbe volking (per persoon gemid deld 70 dollarcent). Daar word ik treurig van. Of zie ik het te somber in? In Trouw las ik zaterdag een afwijkend ar tikel over Piketty. Volgens oud-staatssecretaris Willem Vermeend is de Fransman een doemdenker. Hij schreef een te- genboek - Arm en rijk in Neder land - en dient Piketty zondag over een week in een PZC-le- zing in Middelburg van repliek. Hopelijk zie ik dan het zonne tje weer schijnen. Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Kom naar Nationaal Park Ooster schelde! Met een beetje geluk spot je zeehonden, bruinvissen en allerlei soorten vogels, kun je er heerlijk kreeft eten, zeilen en genieten van weidse uitzichten. Als het aan de PvdA en D66 ligt komen er dergelijke reclamespot jes. Want menig toerist weet niet dat Zeeland een nationaal park heeft, hoe je er kunt komen en wat je er kunt doen en beleven. Want daar gaat het PvdA en D66 vooral om. Ze zien parken in Schotland, Canada en de Verenig de Staten als goede voorbeelden, zei PvdA-Kamerlid Lutz Jacobi. Een kromme vergelijking, want menig park in het buitenland is van een totaal andere omvang. Bovendien gaat het vaak om afge grendelde beschermde gebieden waar je na het betalen van entree bijvoorbeeld wilde dieren kunt spotten. Het is zeker niet de be doeling van PvdA en D66 om een hek om de Oosterschelde te zet ten. Maar een punt hebben ze wel. Want de meeste van de twintig Nederlandse parken zijn bij toeristen onbekend en onbe- mind. Daardoor worden (econo mische) kansen gemist. Tijd voor Nationaal Park 2.0, vindt ook staatssecretaris Sharon Dijksma (Natuur). Parken moeten vooral beter aan de man worden ge bracht, mogen niet te klein zijn en moeten een belevenis wor den, zonder dat kwetsbare na tuur wordt aangetast. Kiezen voor kwaliteit betekent wel dat de kleinste parken hun status gaan verliezen. Nationaal park Oosterschelde hoeft zich daar over geen zorgen te maken want dat is met 38.000 hectare groot zat. Wat het wel betekent? Dat gaat Dijksma samen met de pro vincie en andere betrokkenen be kijken. Vandaag staan onderdelen van de begrotingen van Defensie (mate rieel en personeel), Volksgezond heid (jeugdzorg) en Financiën (belastingplan 2015) op de rol. De begroting van Binnenlandse Za ken wordt woensdag en donder dag behandeld. Ondertussen gaan ook de 'normale' overleg gen verder. Krimpregio's, land bouw- en visserij en spoor ko men woensdag aan de orde. Don derdag gaat het over leefomge ving. MIDDELBURG - Het is een enorme berg geld die in Brussel ligt te wachten: bijna tachtig miljard eu ro, bestemd voor onderzoek en in novatie. Daar moet toch zeker een klein deel van in Zeeland belan den, vindt de Wetenschappelijke Raad Zeeland. Die gaat daarvoor de komende tijd alles in het werk stellen, door kennisinstellingen, overheden en bedrijven te stimu leren, samen te brengen en te on dersteunen bij het indienen van subsidieaanvragen. Zeeland kan een proeftuin wor den voor innovatie, stelde de We tenschappelijke Raad in april van dit jaar al in zijn rapport De slim me kracht van Zeeland. „De innova tieve kracht van de provincie is op zich heel sterk", zegt voorzit ter Ton Brandenbarg. „We moe ten die alleen wel activeren." Veel denkbare initiatieven passen in het nieuwe Europese subsidie programma Horizon 2020, dat ver spreid over zeven jaar bijna tach tig miljard euro uitkeert. „Het is alleen verschrikkelijk moeilijk om bij de vleespotten van Egypte te komen", aldus Brandenbarg. „Dat vraagt veel voorbereiding." De Wetenschappelijke Raad wil daarom als coördinatiepunt funge ren, dat ondersteuning en advies biedt en geïnteresseerde partijen bij elkaar probeert te brengen. Vooral dat laatste is belangrijk, be nadrukt Brandenbarg. Om kans van slagen te hebben moeten Zeeuwse overheden, bedrijfsle ven en kennisinstellingen geza menlijk optrekken en - gezien de omvang en reikwijdte van de pro jecten - in veel gevallen ook aan sluiting zoeken bij partners in bin nen- en buitenland. „Vaak is niet duidelijk wie het ini tiatief moet nemen. Je ziet ook dat er op zich al veel gebeurt op innovatief gebied in Zeeland, maar vaak wel geïsoleerd. Soms zijn mensen al jaren met hetzelf de onderwerp bezig, terwijl ze el kaar nog nooit hebben ontmoet", zegt Brandenbarg. „Het is heel be langrijk om veel partijen hierbij te betrekken. Je maakt Zeeland sterker door mensen met elkaar te verbinden." Om de weg naar de Europese gel den te kunnen vinden heeft de Wetenschappelijke Raad Eddy De Serrano aangetrokken als deskun dige. „Horizon 2020 is de Cham pions League van de subsidiepro jecten", zegt hij. Wie daarin mee wil dingen, moet dan ook aan de hoogste eisen voldoen." Aanvragen moeten passen binnen specifieke thema's die weer zijn gekoppeld aan strakke termijnen. Horizon 2020 omvat honderden van dit soort calls. De Serrano: „Daarom is het voorwerk zo be langrijk. Je moet de juiste calls kie zen en met de goede partners een aanvraag tijdig voorbereiden, zo dat als er een call open komt, je ook klaar staat. Alleen op die ma nier heb je tijd om er iets goeds van te maken. Je moet weten waar je aan begint, want het kost een paar honderd uur om zo'n aanvraag te schrijven." Over de kans van slagen valt vol gens hem vooraf weinig te zeg gen, omdat niet bekend is hoeveel aanvragen per- call worden inge diend en hoeveel er kunnen wor den gehonoreerd. „Statistisch kun je er eigenlijk geen rode draad in ontdekken. Maar door kort op de bal te spelen, willen we de kan sen om te scoren vergroten. En stel dat een aanvraag wordt afge wezen, dan hebben we in elk ge val ervoor gezorgd dat partners el kaar hebben gevonden, waardoor ze tot resultaten kunnen komen die eerder niet mogelijk waren." De Wetenschappelijke Raad heeft voor Zeeland een aantal thema's voor ogen, zoals water voedsel, water energie, water veilig heid, duurzame businessmodel len, gezondheidszorg en onder- wijsexcellentie. De eerste aanvra gen worden in het voorjaar van 2015 ingediend. Voorzitter Brandenbarg hoopt dat vanuit Zeeland meer partijen zich aansluiten. „Landelijk gezien lo pen we op innovatief gezien mis schien wat achter, al is het zeker niet zo dat het hier een woestijn is. Maar er kan beslist meer gaan bloeien. Dan moeten we wel we ten waar de kansen liggen en hoe we die kunnen benutten." Op een feest in de Timmerfabriek aan de Koningsweg in Vlissingen ontstond rond 02.30 uur een ge spannen sfeer, nadat binnen ruzie was ontstaan tussen twee jonge mannen. Ze werden door de be veiliging buiten gezet. Daarbij mishandelde de 22-jarige een van de beveiligingsbeambte, aldus de politie. Buiten uitte het duo ern stige bedreigingen in de richting van het personeel. Volgens Loek Peperkamp, organi sator van het feest in de Timmer fabriek, waren buiten het gebouw enkele mensen aanwezig die eer der geweigerd waren omdat ze op een zwarte lijst staan. Deze men sen keerden zich volgens hem ook tegen de beveiligers en de reeds aanwezige politie. De agen ten besloten daarop om verster king op te roepen. Peperkamp: „In de omgeving was een alcohol controle gaande, dus de extra agenten waren gelukkig snel ter plaatse." Om te voorkomen dat de situatie zou escalereji werd door agenten een linie gevormd om het publiek buiten weg te drijven. Daarbij werden ook politiehonden inge zet. Een nog onbekend gebleven per soon, aldus de politie, liep daarbij een hondenbeet op. Een 24-jarige Vlissinger werd later aangehou den omdat hij beledigingen had geroepen naar de agenten die in de linie stonden. Volgens Peperkamp was het de 'eerste keer in de 3,5 jaar dat ik feesten organiseer in de Timmer fabriek dat de politie zo moest in grijpen'. EP EF Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink door Rolf Bosboom Ton Brandenbarg, voorz. WRZ 80 Het jongste Europese subsidiepro gramma Horizon 2020 omvat tot en met 2020 bijna 80 miljard euro. Eddy De Serrano VLISSINGEN - Twee Vlissingers van 22 en 23 jaar zijn zaterdagochtend aangehouden. Zij worden verdacht van mishandeling en bedreiging, al dus de politie. Een derde Vlissinger (24) werd later die ochtend ook aangehouden na belediging van de politie. Europees geld is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18