Het Rijksmuseum wil meer zijn dan een kijkdoos over het verleden. De expositie Modern Times voorziet daarin. VERDIEPING 11 «M- L ontwikkeling. Een tijdperk waarin het tra ge schilderen werd ingehaald door de snel le fotografie. Het Rijksmuseum bezit 20.000 foto's uit de twintigste en 130.000 uit de negentiende eeuw. Het Rijksmuseum verzamelt al sinds 1975 fotografie. Maar pas de afgelopen tien jaar, gedurende de restauratie, is er echt werk van gemaakt. Mede door donaties zoals die van fotograaf Willem Diepraam, is de collectie gegroeid tot de huidige omvang. Uit die rijkdom wordt nu een doorsnede van vierhonderd foto's getoond, merendeels zeldzame vinta ge prints. Modern Times is een adembenemende pa rade van topkwaliteit. De grote internatio nale namen ontbreken niet. Te zien zijn onder meer de straatfotografie van William Klein, Man Ray's lichtexperi- menten en de modefotografie van Erwin Blumenfeld. Maar ook Nederland is bijzon der goed vertegenwoordigd: outsider Gerard Fieret, erotomaan Sanne Sannes, oorlogsge- tuige Cas Oorthuys. Veel fotografen zijn nog steeds actief, zoals Henk Wildschut, Vincent Mentzel en Celi ne van Balen om er maar een paar te noe men. Het meest recente werk in Modern Ti mes: een schitterende serie van tien foto's die Viviane Sassen schoot in Suriname, slechts één jaar geleden. MAANDAG 3 NOVEMBER 2014 Het Rijks is nu écht klaar Giallo, Viviane Sassen, Suriname, 2013 M Marilyn Monroe aan de speeltafel tijdens de opnamen voor de speelfilm The Misfits, Eve Arnold, 1960 Grandview Motel, Raton, New Mexico, Steve Fitch, VS, 1981 Modern Times: Photography in the 2 Oth Century, t/m 11 januari 2015, Rijksmuseum Amsterdam Info: www.rijksmuseum.nl I Schoonspringster Marjorie Gestring, John Gutmann, San Francisco, 1936 Parijs bij nacht, eindpunt van de HSL, Frank van der Salm, 2002 Amerikaanse soldaat bij de Slag om Saipan in WO II, W. Eugene Smith, 1944.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11