10 VERDIEPING EXPOSITIE MODERN TIMES Met de heropening van de Philipsvleugel za terdag is de grote ver bouwing van het Rijksmuseum nu écht achter de rug. Modern Times heet de openingsexpositie met foto's die het mu seum de afgelopen tien jaar verzamelde. De naam van de expositie zegt het al; het Rijksmuseum zet nu de laatste stap van het verre verleden naar het meest recente. In de tien jaar dat het hoofdgebouw van het museum geheel gestript werd en van binnenuit opnieuw opgebouwd, deed de Philipsvleugel dienst als tijdelijke nood- vitrine voor topstukken. Pas na de feestelij ke heropening in 2013 werd ook dit laatste stukje museum onder handen genomen door het architectenduo Cruz y Ortiz. De aparte ingang via de tuin is verdwenen; de Philipsvleugel is nu helemaal opgeno men in de looproute van het gebouw. De eenheid wordt nog eens benadrukt door de consequent doorgezette combinatie van oude en nieuwe elementen. Zo hangt er in de hal, net als bij de hoofdin gang, eenzelfde sculpturale kroonluchter om het geluid te dempen en zijn alle gan gen royaal voorzien van Portugees kalk steen. Het meest in het oog springt de ge reinigde en gerestaureerde gevel van het Kasteel van Breda. Dit vroegste voorbeeld van Noord-Europese Renaissancearchitec- tuur is, samen met andere brokstukken uit het hele land, in de muur van de vleugel verwerkt. Die wordt daarom ook wel 'frag mentengebouw' genoemd. Het sluitstuk van de verbouwing van het Rijksmuseum voegt nog eens 1.243 vierkan te meter expositieruimte toe aan het be langrijkste museum van Nederland en is een van de meest beeldbepalende gebou wen van Amsterdam. De dertien zalen in de vleugel zijn hoog en ogen voornaam door de matte kleur verf op de muren. Het licht is perfect. Ideaal voor het beoogde doel: wisseltentoonstellingen. Modern Times zegt veel over de intenties en identiteit van het 'nieuwe Rijks'. Tot vóór de restauratie gold het museum als 'de na tionale schatkist'. Die was gevuld met oude kunstvoorwerpen, vooral uit de Gou den Eeuw. Nu worden de objecten - kunst en gebruiksvoorwerpen door elkaar - di rect gekoppeld aan een historisch verhaal. En de geschiedenis, zo onderstreept direc teur Wim Pijbes vaak en graag, loopt tot gisteren. In het hoofdgebouw van het Rijksmuseum is in de nieuwe opstelling een afdeling twintigste-eeuwse kunst opgenomen. Daar staat onder meer een schotelreliëf van Jan Schoonhoven, een stoel van Rietveld en een door Frits Koolhoven ontwikkeld ge vechtsvliegtuig. En ook Modern Times gaat expliciet over de twintigste eeuw, met uitlopertjes tot in de huidige eeuw zejfs. De expositie gaat over een tijdperk van vooruitkijken, snelheid en door Edo Dijksterhuis I Big face front of Macy's, William Klein, New York, 1955-1956 Hurkend meisje, Helen LevittNew York City, 1980

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10