m r n VQ D 'MÊi. Huisvriend Switch naar een duurzame onderneming www.mvoloont.com Radio of TV Wat is een goede coach? 4-5-6 NOVEMBER 201-11 -V' 1 'Een goede coach s erg belangrijk! "Ik verbaas me er echt over dat collega's 35 jaar met elkaar kunnen werken en niet in staat zijn om een paar goede en slechte eigenschap pen van elkaar te noemen, terwijl men wel alles over bekende voetbal lers weet te vertellen. Wat zegt dit over de band die collega's hebben? In een voetbalteam is het belangrijk om die eigenschappen wel goed te kennen en deze op de juiste manier te benutten. Een coach die de individuele klasse van zijn spelers optimaal weet te benutten en een sterke onderlinge band kweekt, zal het meeste succes boeken. Dat geldt voor een voetbalteam, maar ook voor een organisatie. De vraag is dan vervolgens; Wat is een goede coach? Tekst: Annet van de Ree Foto: LMG GOES - Jack van Gelder is net terug uit Cyprus, waar hij als journalist en verslaggever de wedstrijd van Ajax te gen Apoel Nicosia volgde. "Dit keer reisde ik met hetzelfde vliegtuig, maar dat is niet standaard. Het is ook niet zo dat ik in het vliegtuig dan alle spelers direct ga ondervragen. Dan zou je ze wel erg op de huid zitten. Wij zitten meestal wat verder achter in het vliegtuig en zij bij elkaar voor in, vertelt Jack terwijl hij onderweg is naar de persconferentie van het Ne derlands elftal in Zeist, waar Guus Hiddink zijn aanpak voor" de komen de wedstrijden zal vertellen. "Nee, ik ga Guus niet gelijk doorzagen, ik ga gewoon luisteren. Ik denk dat hij het de jongens iets te makkelijk heeft ge maakt. Ze waren net gewend aan Louis van Gaal, het type strenge schoolmeester met een heilig geloof in de eigen filosofie. Hiddink is meer een 'people manager'. Er moet weer nieuw evenwicht komen tussen team en coach en snel ook, want anders gaat het niet goed", meent Van Gel der. - Als je het goed beschouwd zijn sport verslaggevers toch net even anders als 'gewone'journalisten. Er ontstaat een Betrek uw medewerkers bij uw MVO ambities. Speel met hen de Duurzaam Doe Je Zelf-show. In 60 minuten kennis opdoen over people, planet en profit verpakt in quizvragen. Leerzaam en erg leuk! Zet het in als training of als een leuk element in een personeelsbijeenkomst. Info of boekingen: p.elegeertSmaakdeswitch.nl Jan Baaijens, KAM manager PAREE BV Elektro - Telecom: "De Duurzaam Doe Je Zelf- show is leuk om te spelen en het levert ook een lijst van MVO-ideeën op die je direct samen met het team kunt gaan uitvoeren!" Win met MVO Test uw MVO-kennis online. Doe mee met de Switch Challenge en maak kans op twee tickets naar de Green Aruba Conference 2015. www.switchchallenge.nl/challenge. r SWITCH soort van band, hij wordt als het ware een huisvriend. Zo ook met Jack van Gelder. Geen wonder want we ken nen hem al sinds 1972 als presentator/ commentator van pro gramma's bij de TROS en al bijna 20 jaar als vaste waarde bij Studio Sport en Studio Voetbal. Sportjournalistiek was de eerste jaren slechts zijn favorie te hobby naast zijn baan als mode agent in dames- en herenmode. "Ik vind veel sporten prachtig maar het ging uiteindelijk vooral over voetbal. Het voetbalspel is best simpel te ontle den, maar wat me vooral bezighoudt zijn de emoties, de tactische beweeg redenen en hoe dat er op het veld uit ziet. Met 22 mensen in het veld is het groepsproces heel gaaf om te zien, wat gebeurt er in zo'n team, welke factoren zijn dan belangrijk om te kunnen winnen. Dit zijn aspecten die ook in het bedrijfsleven terug te vin den zijn, maar dan met een stuk min der publiek en publiciteit." Of het nu commentaar vóór, tijdens of na de wedstrijd is, Jack schakelt moeiteloos over van TV naar radio en andersom. Afgelopen zomer werd hij enorm gewaardeerd door zijn en thousiasme in het radioverslag van de wedstrijd Spanje-Nederland. Jack: "Radio bouwt meer spanning op, je moet elke actie beschrijven en daar mee een beeld voor de luisteraar creë ren. De luisteraar beeldt zich daarna het veld, de spelers, de posities en de kansen in. Het is net als het lezen van een boek, iedere persoon en situatie krijgt een eigen plaatje en dat creëert die spanning. Op TV is dat beeld al in gevuld." Er was redelijk veel kritiek op het commentaar van collega's en er waren mensen die de radio aanzet ten i.p.v. de TV. Ook in het buiten land lijkt het commentaar veel positie ver en smeuïger. De BBC ontwikkel de de kreet "the Dutch march on", hoe kijkje daar tegen aan? "Dat en thousiasme lijkt misschien zo, maar er is ook soms negatief commentaar. En gelsen uiten zich graag in superlatie ven, maar daarin kunnen ze heel ve nijnig zijn, en ja, dat .doen wij nu een maal anders." "Louis van Gaal is een meester in het managen van deze factoren, hij geldt toch als een soort goeroe met een ei gen filosofie. Hij perst de spelers echt uit om het optimale eruit te halen en weet magie in een team te brengen. Het is knap dat hij ze in de laatste vijf weken tot het WK tot een heel sterk geheel heeft weten te smeden. Een voetbalteam leiden is vergelijkbaar met het leiden van een bedrijf, waarin de coach of manager een cruciale rol speelt. Ook in het bedrijfsleven moe ten mensen het beste uit zichzelf ha len maar er zijn allerlei aspecten die dit proces kunnen beïnvloeden. Een goede coach kan daarin als enige het verschil maken, maar wat is een goe de coach en wat zijn kenmerkende ei genschappen? Daarover wil ik op Contacta.nl graag vertellen." Jack van Gelder: 'Van Gaal is een goeroe met een eigen filosofie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 95