Het originele idee voor De muur paste op een A4-tje. Menno Bentveld vroeg zich af hoe mensen leven rond muren die bevol kingsgroepen scheiden. „We proberen het echt te begrijpen." te op een A4-tje en werd vrijwel meteen opge pikt. „De publieke omroep wilde aandacht be steden aan de herdenking van de val van de Ber- lijnse Muur, op 9 november 25 jaar geleden. Het viel prachtig samen." Dus ging hij op reis naar plekken die niet altijd makkelijk te bereiken waren. In de eerste afleve ring doet hij Belfast aan, dan volgen Mexico, de Westelijke Sahara, Israël, Slowakije en Korea. Bentveld koos voor muren met verschillende achtergronden. Het doel was uitdrukkelijk om aan beide kanten naar verhalen te zoeken. „We wilden begrijpen waarom die muren nodig zijn. Bij de val van de Berlijnse Muur hoopten we met z'n allen dat er een nieuwe tijd aan brak, waarin zulke muren ongewenst en overbo- Afschuwelijke plekken. Je gelooft niet dat dat in Europa bestaat, het is middeleeuws dig zouden zijn. Die wens bleek voorbarig." Het werden bijzondere verhalen met bijzonde re beelden. Een Koreaan die ballonnen oplaat om zo de muur tussen Noord en Zuid te slech ten. En een Mexicaans-Amerikaanse veteraan die dagelijks in zijn Amerikaanse legeruniform bij de grens staat, nadat hij vanwege één mis stap werd uitgezet naar Mexico, het land waar hij als baby slechts een maand heeft gewoond. Of Marokkaanse militairen, op wacht in het niets. Naast die zandmuur van ruim 2.500 kilo meter lang, dwars door de Sahara. Die moet ver zetsbeweging Front Polisario, die een onafhan kelijke Westelijke Sahara wil, buiten houden. „We hebben er als eerste tv-ploeg aan beide kanten mogen draaien", zegt Bentveld. Hij trof er een totaal vergeten situatie aan, met vluchte lingen die al veertig jaar in kampen wonen. Maar ook met mensen die er naar eigen zeggen een goed leven hebben opgebouwd. In Slowakije zijn op veertien plaatsen betonnen muren opgebouwd tegen de 'overlast' van Ro- mazigeuners. „Het zijn afschuwelijke plekken. Je gelooft niet dat dat in Europa bestaat, middel eeuws gewoon. Mensen wonen in flatgebou wen zonder ramen en deuren, zonder elektrici teit. Met potkachels waarin ze alles wat ze vin den verstoken, om zo de koude winter door te komen. Onvoorstelbare armoede." Overal praatte hij met voor- en tegenstanders van de muren en stuitte op veel ogenschijnlijk onoverbrugbare kloven tussen mensen. Ze staan er dus nog wel even. „Het was soms om heel mismoedig en droevig van te worden. Het is te simpel te denken: praat met elkaar en dan met een jaar of vijf a tien moet het langzaam aan beter gaan. Deze conflicten gaan vaak zo ver terug, gaan zo diep. Moed en vergevingsge zindheid zijn dan echt het allermoeilijkst. De haat en de roep om wraak zijn groot." De binnenstad is opgefrist en da nig verhipt. Maar nog steeds staan er 99 dikke, hoge muren tussen de katholieke en protes tante wijken in de Noord-Ierse stad Belfast. Hard nodig, vinden de meeste burgers die er dicht bij wonen. Vara-presentator Menno Bentveld reisde een dik halfjaar de wereld over, op zoek naar verha len van mensen die rond zulke muren wonen. Hij viel van de ene verbazing in de andere. Zo als de Ieren die hij in de eerste aflevering be zoekt, in hun woning pal naast die 6 meter ho ge muur. „Hun tuintje is volledig omkooid, van wege de stenen en flessen die er nog steeds overheen worden gegooid. Daar zitten ze dus te barbecueën, er liggen kinderfietsjes. Wij den ken: wat afschuwelijk, hoe kun je hier gelukkig zijn? Maar zij zeggen: 'We wonen hier prima. Als die muur weggehaald zou worden, ga ik de zelfde dag nog verhuizen'." Het is maar één van de verbazingwekkende ont moetingen die Bentveld had met bewoners van plekken die worden beheerst door een muur. Het idee voor de serie ontstond toevallig, een jaar of twee geleden. „Ik praatte met een collega over de toestand in het Midden-Oosten en over de Israëlische muur, die al voor een deel ge bouwde constructie in de Westelijke Jordaanoe- ver. Hoe ver het daarmee was, wist ik niet. Toen bedacht ik me dat er veel meer van zulke muren zijn die mensen tegenhouden en van el kaar scheiden. Sterker nog, er komen er in hoog tempo meer bij." Bentveld begon zich af te vragen hoe het leven is voor mensen die er omheen wonen. „Wat doet dat met je? Wat zijn hun dromen, hoe is het er? Muren creëren ook monsters. Want dat ding staat er niet voor niets. Wat er achter zit, moet wel eng en gevaarlijk zijn. Een muur gaat in de hoofden zitten. Waarom lukt het jullie niet eens door die bril van die ander te kijken?" Het door hem bedachte programmaformat pas- Roep klinkt om bij- wraak de muren Presentator Menno Bentveld De muur. Vanaf vrijdag 7 november, NPO 2, 21.00 uur. ©reageren? media@depersdienst.nl door Monique Brandt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 81