66 Een schaaltje woklarven? Met zo'n sausje erbij smaken ze prima Het uiterlijk van Zwarte Piet wordt bijna nergens aangepast BINNENLAND 7 Insectenvlees is beter voor milieu Sommige klanten zijn nieuwsgierig, anderen gruwen van de insectenhapjes. „Als niemand kijkt, probeer ik het wel." GRONINGEN - Harmen Sporrel kauwt zijn laatste hapje wasmot larven weg. „Niet heel lekker", lacht hij. „Maar ook niet echt vies. Ik had eigenlijk nooit gedacht dat ik die zou eten; ik koop wél elke maand twee kilo meelwormen voor mijn vogels." Groningers hebben de primeur: ze kunnen sinds gisteren eetbare insecten kopen bij de supermarkt. „We denken dat er vraag naar is hier", zegt Pieter Kuizenga, mana ger van de lokale Jumbo. „We heb ben het publiek voor insecten. Hier wonen veel studenten. We verkopen ook de meeste biologi sche en fairtrade producten van al le Jumbo's in Nederland." In het winkelmandje van Suzan- na Bronger liggen pakjes buggie- burgers (groenteburger met buffa- lowormen), buggieballs (bitterbal len met meelwormen) en knappe rige wasmotlarven. Ze is er spe ciaal voor uit Friesland komen rij den. „Toevallig heb ik afgelopen week informatie opgezocht over eetbare insecten. Toen hoorde ik dat je ze vandaag hier kunt ko pen. Ik wil het graag proberen, ge woon uit nieuwsgierigheid. Kan ik dat ook weer afvinken." „Tja, wat zal ik er eens van zeg gen", peinst Mark Aukema na het eten van een paprikalarf. „Er zit volgens mij niet veel smaak aan. Je proeft meer de kruiden dan het insect zelf. Lekker is het niet echt, en ook niet echt heel erg bijzon der, een beetje licht, als een sla- blaadje." Zijn zoontje Koen kauwt ook een larfje weg. „Lek ker", vindt hij. Vergeleken met een gehaktbal of een speklapje zijn de insecten duur: een bakje larven om te knabbelen bij de borrel kost bijna 7 euro. Voor 35 gram. Een doosje bitterballen is iets goedkoper. „Het is erg arbeidsintensief om te produceren", verklaart Kuizenga. „We hebben de adviesprijzen van de leverancier gebruikt." Achter zijn winkelwagentje lepelt Bert Heinkens zonder een krimp te geven een schaaltje wöklarven weg. „Met zo'n sausje erbij smaakt het prima. Ik ben wel wat gewend; ik ben vaak in Senegal ge weest, daar eten ze alles. En ik heb in het leger gezeten, daar leer Marcel Dicke, hoogleraar entomo logie aan de Wageningen Univer siteit pleit voor her eten van insec ten. „We zijn straks met tien mil jard mensen op aarde. Van de landbouwgrond wordt 70 procent al gebruikt voor teelt van veevoer. Voor het kweken van een kilo in sect is tien keer zo weinig voer no dig als voor een kilo koeienvlees. Insecten produceren ook minder mest en in die mest zit minder ammoniak en die produceert min der broeikasgas." je ook improviseren. Maar ik denk eigenlijk dat dit vooral een mooie promotiestunt voor Jumbo is." Insecten eten, prikkelt de fanta sie: sommigen gruwen als klan ten een kriebelbeest in hun mond steken. „Nee, we hebben niet met opzet voor Halloween gekozen om de in secten in de winkel te introduce ren", bezweert Kuizenga. De meeste klanten deinzen toch even terug als supermarktmede werker Arjan Spithof hun onver wacht een dienblad met larven onder de neus duwt. „Ik heb het zelf nog niet geprobeerd", lacht Spithof. „Ik durf niet." En ook Pieter Kuizenga aarzelt. „Als niemand kijkt, probeer ik er misschien straks wel eentje." Nog steeds zorgen 'Maak pesten in zware over tolplan Duitsland gevallen strafbaar* Minister Melanie Schultz van Infrastructuur en Milieu heeft nog steeds grote zorgen over het aangepaste Duitse plan voor tolheffing op de snelwegen. Ze heeft dat laten weten aan haar Duitse collega. Het is volgens Schultz discrimi nerend als Duitsers hun geld voor die tol terugkrijgen via de wegenbelasting en Nederlan ders en andere buitenlanders niet Als de Duitse regering vasthoudt aan het plan, zal Schultz bij de Europese Com missie aan de bel trekken. Daar bij trekt ze samen op met Oos tenrijk, dat ook bezorgd is. Pesten moet in ernstige gevallen strafbaar worden gesteld. Dat vin den veel Nederlanders, zo blijkt uit onderzoek van het tv-program- ma Een Vandaag. Zeven op de tien ondervraagden (71 procent) vinden dat de wette lijke mogelijkheden om pesten strafbaar te stellen verruimd moe ten worden. 63 procent van de 26.000 deelnemers aan het onder zoek is van mening dat het moge lijk moet zijn pesters tussen de 12 en 18 jaar te dagvaarden. Ook vindt 56 procent het een goed idee ouders van pesters een boete te geven als het pesten niet ophoudt Het uiterlijk van Zwarte Piet ver andert bijna in geen enkele stad of dorp in Nederland. Dat blijkt uit een rondgang van de NOS en de regionale omroepen. Van de 211 ondervraagde sinterklaascomi tés doen er vijf aanpassingen aan het uiterlijk van hun pieten. De meeste organiserende comités zeggen dat de discussie in hun ge meente niet speelt en dat er daar om niets wordt aangepast Wel ge ven comités aan dat de laatste jaren het uiterlijk van Zwarte Piet al enigszins is veranderd. Dikke rode lippen en oorringen zijn vaak niet meer te zien en kroes haar maakt plaats voor andere haardrachten. De donkere kleur van de pieten blijft in bijna alle gemeenten. Het ene comité spreekt van 'chocola debruin', de ander houdt het op 'pietzwarf. Gouda, waar op 15 no vember de landelijke intocht plaatsvindt, maakte eerder deze maand bekend dat er naast veel Zwarte Pieten ook acht stroopwa fel- en kaaspieten meelopen met een goudgele kleur. In Amster dam is een deel van de pieten ge schminkt met roetvegen. Meer jonge chauffeurs Voor je achttiende je rijbewijs halen, is enorm populair. Vorig jaar deden bijna 40.000 jonge ren vroeg examen. Als ze sla gen mogen ze tot hun achttien de onder begeleiding de weg op. Of dit tot minder ongeluk ken leidt, is nog niet bekend. Razendsnelle priester Een Belgische priester is 's avond zijn rijbewijs kwijtge raakt op de A2 bij Echt De gees telijke raasde 68 kilometer har der dan toegestaan over een strook waar hij niet mocht rij den omdat er een rood kruis boven de weg brandde. ZATERDAG 1 NOVEMBER 2014 Nieuw in Nederlandse super: bitterballen van insectenvlees REPORTAGE INSECTEN IN SUPERMARKT door Nadia Berkelder Een hapje insect bij de supermarkt in Groningen. Vergeleken met een gehaktbal of een speklapje zijn de insecten duur. foto Siese Veenstra/HH Bert Heinkens, consument DEN HAAG HILVERSUM HILVERSUM UTRECHT ECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7