PZC 2 5 jaar RTL: extra lange Ik hou van Holland 23 'tl4) KIJKTIP zaterdag 20.00 uur Wat is erger, met je vingers in een bak kakkerlakken graaien of een week samen in een hotel met 'uitgesproken types? De deel nemers aan Fort Boyard hebben allemaal angsten te overwinnen. Een kijkje bij de opnames op het fort in de Atlantische Oceaan. deelname wel iets te licht ingeschat, geeft ze na een bikkelharde spelronde toe. Tranen bij een opdracht met enge beestjes had ze van zichzelf niet verwacht. „Ik dacht dat ik alles durfde, maar dat viel vies tegen. Ik werd overvallen door een golf walging en frustratie. Ik schaamde me dood, maar ach, de regisseur is er vast blij mee." Freek Bartels maakt dit seizoen zijn presen tatiedebuut bij de show, naast Lauren Ver ster, die de vorige editie presenteerde met Gerard Ekdom. Toen hij werd gevraagd, ge loofde hij het eerst niet, zegt de musicalster. „Ik dacht dat ze me als kandidaat wilden. Maar presenteren? Ik?" Het is wel even wen nen, geeft hij toe in de boot op de terugweg van zijn eerste zware draaidag. „Hoe wil ik overkomen, waar moet ik staan? Er zijn tien duizend dingen waar ik rekening mee moet houden. Gelukkig heb ik een grote steun aan Lauren en ook aan de Franse ploeg. Je kunt echt merken dat ze dit al jaren doen, ze waren zo goed op de hoogte. Ze wisten wie ik was en dat het mijn eerste keer was, zo professioneel. In dat opzicht voelde het als een warm bad." Dat eerste draaimoment op het fort n'eemt niemand hem meer af, straalt hij. „Als kind keek ik al naar de Franse versje en opeens sprak ik de openingszin: Welkom op Fort Boyard. Mijn eerste presentatieklus en dan meteen - bam - een grote spelshow, dat be sef moet nog even indalen." Over de drie tijgers op het fort - die in het eindspel voor net dat beetje extra spanning zorgen - fronsen dierenactivisten al jaren de wenkbrauwen. In sommige landen komen ze om die reden niet in beeld. Volgens dompteuse Monique Angeon is het een soort vakantie voor de dieren. „We zijn hier twee maanden per jaar en daarna gaan we weer verder met ons gewone werk voor films en televisie en commercials." In de eerste aflevering van Fort Boyard 2014 strijden de TV-mannen (Koert-Jan de Bruijn, Sebastiaan Labrie, Bas Muijs en Winston Post) tegen de Femme Fatales (Amanda Balk, Melisa Schaufeli, Zimra Geurts en Dorien Rose Duinker). Ymke Wieringa van Team TV- vrouwen bungelt aan een enorm rad, hoog boven het tij- gerverblijf in Fort Boyard. „Ik heb geen kracht in mijn ar men, ik heb geen kracht in mijn armen", jammert ze, ter wijl beneden een woest gebrul opstijgt. Mounira Mansour van Team Fashion heeft het bij een volgende opdracht op de binnen plaats van het fort ook niet makkelijk. Ze fungeert als levend gewicht aan een weeg schaal en vliegt - als ze het van het contrage wicht verliest - razendsnel de lucht in. Hul peloos bungelend in haar tuigje checkt ze snel haar nagels. Zitten ze er nog allemaal aan? Prioriteiten stellen heet dat. Kandidaten die gillend hun angsten voor en ge dieren of grote hoogte aangaan: het is lo- pendebandwerk voor de Franse ploeg die op het fort in de Atlantische Oceaan al twintig jaar lang internationale tv-ploegen ont vangt. Maar voor de verse semi-BN'ers is het een groot avontuur. Janice (Team Fashion) monstert uitgelaten het indrukwekkende fort en buigt zich naar teamgenoot Mounira: „Het belangrijkste is dat je rustig blijft." Spreekt hij nou haar of zichzelf moed in? Ymke - die bijna nooit nee zegt tegen tv- spelletjes als deze 'omdat je in situaties te rechtkomt die je niet zelf kunt organiseren' - maakt zich vooraf niet druk over de op drachten. „De grootste uitdaging voor mij is een week met uitgesproken types in een ho tel zitten", zegt ze goudeerlijk. „Eenmaal op het fort kom je in een geoliede machine te recht. Zelfs de twee dwergen Passe-Partout en Horloge zijn een soort regieassistenten, die je precies zo neerzetten, dat het er mooi op staat." En hoe cool is het dat er elke dag bootjes met toeristen om het fort heen varen en dat zij er gewoon in mag? Voor presentatrice Kee Huidekoper, ook ingedeeld in team TV-vrouwen, is dat zelfs extra bijzonder. „Mijn oma had hier vlakbij een vakantie huisje. Ik heb mijn hele jeugd el ke zomer op het fort uitgekeken. Dus je begrijpt: toen mijn fami lie hoorde dat ik mee ging doen aan Fort Boyard, waren ze in rep en roer." Ze had haar ZATERDAG 1 NOVEMBER 2014 Mounira Mansour. foto Michel Schnater en frustratie Media Fort Boyard, vanaf maandag 3 november bij AvroTros, NPO 3, 20.25 uur. reageren? media@depersdienst.nl door Rivka Croenier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 79