Hip en historisch Berlijn REIZEN 19 Ik weet niet of het moreel verwerpelijk is, maar de Nederlander die op een avond ons hotel in de heuvels van Medellin binnen werd gereden door zijn vrouw had daar weinig moeite mee. De man zat onder de zwarte korsten. Zijn lippen, oogleden, stuk ken huid. Gruwelijk. Vooral omdat we net aan de maaltijd waren begonnen. Onge vraagd gaf de vrouw een toelichting. Af stervingsverschijnselen, jawel. De 70-jarige man had een orgaan die het niet meer deed, ik geloof een nier. Hij maakte geen kans op een nieuwe in Neder land. Colombiaanse contacten wezen hem op het beste ziekenhuis in Medellin waar geen wachtlijst bestond. Ik meen dat het gewenste onderdeel voor 30.000 gulden (zo lang is het geleden) geplaatst zou gaan worden. Als hij tenminste niet die nacht nog helemaal zou afsterven, dacht ik onge rust. Maar de volgende ochtend zat de man nog min of meer levend bij het ont bijt en na een halfuurtje verscheen de am- Het nieuwe orgaan zou in ruil voor 30.000 gulden bij de zieke zeventiger geplaatst worden bulance om hem naar de kliniek te rijden. Ik durfde hem nauwelijks nog aan te kij ken en wenste hem sterkte. Geen moment dacht ik aan moraliteit of oorbaarheid. Het leek mij logisch. De man wil leven, dan onderneem je actie. De vol gende dagen bracht mevrouw regelmatig verslag uit. Zij verbleef in het hotel, ter wijl de patiënt op een luxe kamer in het ziekenhuis werd verpleegd. De operatie was geslaagd, het gezicht herstelde lang zaam, alles ging steeds beter. Op de laatste ochtend van ons verblijf zat hij weer aan het ontbijt. In een rolstoel nog wel, met verpleegster en aan een in fuus. Maar in geen enkel opzicht de leven de dode die hij bij onze eerste kennisma king was. Gelukkig maar, dacht ik nog. Wat zijn de dokters toch knap. Maar dat blijkt bij nader inzien dus hele maal verkeerd. De verzamelde Nederland se beleidsmakers vinden dat niet netjes. Herkomst van organen kan in het buiten land niet worden gecontroleerd, malafide praktijken liggen op de loer. Dus het mag niet. Je kunt alleen worden geholpen vol gens de strikte regels van ons eigen land. Dat wil zeggen dat je jaren moet wachten op iets wat misschien wel nooit komt. Een paar keer per week aan apparatuur hangen die je levenskwaliteit bederft. Voortgaan in de angst dat het zo maar afgelopen kan zijn. Eerlijk gezegd? Zou het mezelf betreffen of mijn kinderen, familie, geliefden? Ik aarzel de geen moment. Meteen naar Medellin of Bangkok om in een gerenommeerd zieken huis een einde te laten maken aan dat lij den. Lijkt mij een onvervreemdbare ver antwoordelijkheid waar geen overheid iets aan kan doen. Mij bekruipt bij dit soort nieuws wel eens het gevoel dat er instanties zijn die niet graag zien dat alle nierproblemen in ons land zouden zijn opgelost. De uitbaters van die peperdure dialysecentra bijvoor beeld. Of is dat kwaadsprekerij? Berlijn is the place to be, vooral deze maand. Het is 25 jaar geleden dat de Muur viel. Een belangrijk moment in de wereldgeschiedenis wordt herdacht en massaal gevierd. De Muur zelf herleeft een dag in een bijzonder lichtproject. Staan ze nu in het Oosten of in het Westen? Het meisje, een jaar of 15 oud, kijkt vragend naar het klasgenootje naast haar. Die weet het ook niet ze ker. „West, volgens mij. Of niet?" We staan in een afgebakend niemands land. Aan de ene kant een authentiek stuk Berlijnse Muur, dan een tweede muur om het zicht te ontnemen en een uitkijktoren. Tüssen twee betonnen muurpanelen hangt een bloemboeketje. De overzijde is alleen zichtbaar door een klein spleetje tussen de stenen. Ja, wij staan op dit moment in het voormalige Oost-Berlijn, concludeert ook het meisje. Het herinneringsmonument aan de Ber- nauer Strasse in Berlijn wordt dagelijks be zocht door horden toeristen, dagjesmensen én veel scholieren. Een lange strook in de grond aangebrachte roestige staven, paral lel aan de loop van de voormalige muur, loopt door dit deel aan de noordkant van het Berlijnse centrum. Het komend weekend zal niemand twijfe len over de tweedeling van weleer. Berlijn is één en the place to be. Hotelkamers zijn inmiddels schaars aan het worden. Alle aan dacht gaat dan uit naar de 15 kilometer lan ge Muur. Die komt tijdelijk terug in de vorm van een lichtgrens, bestaande uit achtduizend lichtgevende ballonnen. Bij het kunstproject horen behalve een open luchttentoonstelling met persoonlijke her inneringen van voormalig Oost- en West Berlijners ook tal van andere evenemen ten. Aan de Bernauer Strasse 10 sneuvelde uit eindelijk zelfs het huis van een familie om dat de Muur dwars door de grenswoning kwam te lopen. De fundamenten van het huis zijn als onderdeel van het monument blootgelegd. Het brengt de gevolgen van de bouw van een metershoge muur in je voor tuin dichtbij: familie en vrienden woon den in het vervolg niet alleen 50 meter, maar ook een wereld verderop. Vluchten was nauwelijks mogelijk: de helft van de Oost-Berlijnse politiemacht hield zich uit sluitend bezig met het bewaken van de in totaal 160 kilometer lange muur. Ook ondergronds moest de doorgang wor den belemmerd, Berlijn kende begin jaren zestig immers al een metrostelsel. Hoe dat in zijn werk ging, is goed zichtbaar bij het Nordbahnhof, het metrostation dat naast het herinneringsmonument ligt. Van 1961 tot 1989 stond bij de ingang van het station een inderhaast gemetselde muur. Onder gronds werden door- en nooduitgangen ge blokkeerd met stenen en prikkeldraad. Bo vengronds, zoals bij de Brandenburger Tor, werd een aantal ingangen volgestort en ver vangen door een uitkijkpost van de politie. Op sommige ondergrondse onderdelen van het traject ontstonden vervolgens spookstations. Metro's die van West-Ber- lijns grondgebied via het oosten terugre den naar West-Berlijn, stopten van de ene op de andere dag niet meer op die stations. Niet alleen via het openbaar vervoernet werk probeerden mensen te vluchten. Aan de Bernauer Strasse wisten in 1964 met de hulp van een groep studenten liefst 57 mensen de vlucht naar het Westen te ma ken via een zelfgegraven tunnel. Naast de Dom, hartje Berlijn, bevindt zich het DDR Museum. Een kleine ruimte waar concreet het Oost-Duitse leven van alledag wordt nagebootst. Met een jarenzeventig- huiskamer waar op televisie Erich Honecker zijn 'aanhangers' toespreekt, tele visieserie Derrick nostalgische gevoelens op roept en waar menig bezoeker plaatsneemt achter het stuur van een oude Trabant. Met flarden van het door Rogers Waters ge schreven conceptalbum The Wall op de ach tergrond waan je je terug in de tijd. Het langste nog bestaande stuk Muur is te genwoordig een bedevaartsoord voor toeris ten, backpackers, herdenkers en geschiede nisfanaten uit alle windstreken. Waar vroe ger alleen de West-Berlijnse kant van de Muur werd verrijkt met tekeningen, car toons en teksten, zijn de betonnen restan ten nu aan beide zijden voorzien van aller hande graffiti, vaak meerdere lagen dik. Nog steeds aanwezig is de beroemde schil dering waarop Erich Honecker, jarenlang leider van de Sozialistische Einheitspartei Deutschlands, zijn politieke geestverwant uit de Sovjet-Unie Leonid Brezjnev op de mond kust. Dat gebeurde bij de viering van het 30-jarig bestaan van Oost-Duits- land in 1979. Stedentrip 2 dagen al v.a. jjjjËsB BmIBI GlTrraa rTcral.nl/berlij n of bel 0900-9697,,^ 2* ZATERDAG 1 NOVEMBER 2014 Stilstaan bij de Muur door Ralph van Wolffelaar In het DDR Museum wordt het Oost-Duitse leven van alledag in beeld gebracht. sUB -m èb .t. p,Q$a?b-V 1 porsoiim Exclusief ro'.vfveriiifSkdS^^n Ontdek supervoordelig deze bruisende en historische metropool. Bij ons boekt u uw vakantie naar Berlijn met de auto, bus of trein. Rustig verblijven aan de rand van de stad of juist in het levendige centrum? Wij hebben het! Verblijf in een 3- of 4-sterren hotel, inclusief ontbijtbuffet en eventueel diner.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 75