Handel 18 REIZEN Rondleidingen door Berlijn met correspondenten ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt Op de voorpagina van de krant las ik vorige week een nieuwsbe richt dat ik allang kende. Later op de dag berichtten ook radio en tv er uitgebreid over. Meestal sprak men er schande van. Het ging over orgaan transplantaties die in het buitenland heel wat bereikbaarder zijn dan in Nederland. Probleem bleek dat een en ander zich af speelt in arme landen waar, zo suggereert het verhaal, organen bij wijze van spreken uit nog levende lichamen worden geoogst om op bestelling in een welvarende Hol lander te verdwijnen. De zaak kwam aan het rollen doordat artsen plots hun patiënt aantroffen met een nieuwe nier of iets an ders waar ze om zaten te springen. Het ver baasde mij vooral dat er maar een paar ge vallen bekend waren. Ik mag er misschien niet over meepraten, al mijn organen doen het nog goed, maar ik vond de toon van het verhaal een beetje vreemd. De orgaantransplantatie kreeg iets besmuikts, iets van abortus met brei naalden. De lichamen van ter dood veroor deelden werden ervoor gebruikt en arme donders die voor geld wel een niertje wil den afstaan. In India, China en Pakistan. Het zou best kunnen. Maar neem Colom bia. Stond er ook bij. Daarvan weet ik wel iets. Jaarlijk vallen in dat land tienduizend doden in het verkeer en twintigduizend mensen sterven door geweld. Een goud mijn voor de orgaanindustrie. In Nederland betreuren we jaarlijks vijf honderd verkeersdoden en een paar slacht offers van een schietpartij. Weinig handel. Simpel gezegd, in ons land is een beperkt aanbod en in Colombia een nogal groot. Daarom kun je al meer dan tien jaar in Medellin bij gerenommeerde ziekenhui zen met goede artsen tegen vergoeding een nieuw orgaan laten inbrengen. Een al- gemeen bekende zaak, dacht ik. Er wordt op grote schaal reclame voor gemaakt. De komende weken verzorgt de ze krant rondleidingen door Ber lijn, speciaal ter gelegenheid van 25 jaar val van de Muur. Zo zal in samenwerking met reisorganisa tie Effeweg.nl onder meer de Ber- nauer Strasse worden bezocht. Een aantal excursies wordt bege leid door correspondent Wierd Duk en de oud-correspondenten Twan van den Brand of Bob van Huët. Wierd Duk is onder meer auteur van boeken over Angela Merkel en Vladimir Poetin. Duk: „Ik wil de deelnemers aan de lezersreis meenemen op een rondgang langs de plekken die in de laatste dagen voor de val van de Muur een belangrijke rol hebben ge speeld. Op die manier wil ik de val enigszins proberen te recon strueren. Ik zal onder andere ver tellen over de DDR, het veertigja rig bestaan met de komst van Gor- batsjov naar Berlijn en de demon straties in Leipzig." De stenen mogen dan wel weg zijn, voor sommige Duitsers is er 25 jaar na de val van de Muur nog steeds een onzichtbare scheiding. Duk: „Ik ken West-Berlijners die nog nooit in het oosten zijn ge weest. Die zeggen letterlijk: waar- om zou ik? Ik kan bij veel inwo ners van de stad nog altijd aan hun uiterlijk of uitspraak afleiden waar ze vandaan komen." WAAR EN WAT r COLOFON eindredactie Jan van Mullem vormgeving Gemma van der Heyden advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl reageren? reizen@depersdienst.nl Artikelen in deze bijlage komen tot stand onder verantwoordelijkheid van de redactie. Daarvoor werkt de redactie soms samen met reisorganisa ties en verkeersbureaus. De redactie behoudt volledige zeggenschap over de redactionele inhoud. UT KINDER De afstand van Utrecht naar Berlijn per auto is 637 kilome ter. Vliegen kan onder meer vanaf Schiphol, met KLM en Easyjet. Het 25-jarige jubileum van de val van de Muur wordt op zondag 9 november groots herdacht en gevierd in Berlijn. Behalve de lichtinstallatie naar een idee van Christopher Bauder en Mare Bauder organiseert de hoofdstad ook een officiële herdenkingscere monie en een groot feest voor de Brandenburger Tor waar dirigent Daniel Barenboim Ode an die Freude (finale van Beethovens Negende Symfonie dirigeert. Michail Gorbatsjov, de oud-Sov- jet-leider en de Poolse oud-pre sident Walesa zijn aanwezig. O/ijzerengordijn Lees meer achtergrondinfo op onze di gitale muur De betonnen restanten van de Muur zijn aan beide zijden verrijkt met tal van tekeningen, cartoons en teksten, foto's Ralph van Wolffelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74