PZC Stilstaan bij de Muur 2 3 BERLIJN ■Madrid WAAR EN WAT seerd. De kleine gerechtjes hebben in de Andalusische hoofdstad niets te maken met de vette calamares of de ongeïnspireer de gehaktballetjes die Nederlandse of zelfs Madrileense tapasbarren durven voor te schotelen. Ieder bord is hier tot kunst ver heven. De stad heeft zelfs een aanvraag in gediend bij de Unesco om erkend te wor den als de wereldwijde tapashoofdstad. De gerechten kunnen besteld worden in verschillende hoeveelheden. Een racion is bijna een heel maal, een media racion een halve portie en een tapa is een kleine por tie. De kaart bestaat niet alleen uit varian ten op bekende gerechten - zoals de sal- morejo, een Andalusische versie van de gazpacho - maar vooral uit originele crea ties, vaak van producten uit de regio. Een van de bekendste restaurants van de stad is La Eslava. De snelle, vakkundige be diening schotelt de ene na de andere lek kernij voor. Geen wonder dat de gasten tot op de straat staan te wachten voor creatie- ve gerechten als Huevo sobre bizcocho de boletus, een ei op een paddenstoelencake (Calle Eslava 3). Tapas met een Italiaanse twist zijn te krijgen bij San Marcos Mesón del Moro, in een oud Arabisch badhuis uit de twaalfde eeuw. Aan de andere kant van de rivier Guadalquivir ligt de volkswijk Triana, waar volgens de overlevering de fla menco ('Vlaming') geboren is. Volgens de inwoners is dit het echte Seviila. Volgens gastrocritici is het ook de wijk met de bes te tapasbar van het land, de Puratasca (Cal le Numancia 5), Sinds eeuwen is Seviila een kruispunt van culturen en han del. De verschillende tijdper ken in de geschiedenis liggen hier letterlijk op elkaar gesta peld. Overal zijn resten van Ro meinse bouwwerken, waar de Arabieren hun moskeeën op bouwden, die katholieken vervolgens ombouwden tot kerken en zelfs de grootste gotische kathe draal ter wereld verrees er. Seviila is nu een moderne stad met een jonge bevolking. On danks de crisis is de levensvreugde er nooit verdwenen. De Romeinen zagen de potentie van de strategische plek al en bouwden er eerst de stad Italica (206 v. Chr.) en vervolgens iets verderop Hispalis, de oorspronkelijke naam van Seviila. In het archeologische complex Conjunto Arqueológico Italica, op 9 kilome ter ten noorden van Seviila, liggen de over blijfselen van die eerste stad, waar de latere keizers Hadrianus en Trajanus zijn gebo ren. Er resten nog een indrukwekkend am fitheater, mozaïeken en de funderingen van een grote villa. De langste route in Romeins Spanje, de Via Augusta, liep dwars door Hispalis. In Utrera, ten zuiden van het huidige Seviila, zijn resten te zien van de 1.500 kilometer lange weg, die van Zuid-Frankrijk naar Ca diz liep. Eeuwen later werd Seviila, door de ligging aan de enige rivierhaven van Span je die toegang bood tot de zee, de rijkste stad op aarde dankzij de handel met de Een van Europa's grootste historische binnensteden, topgastronomie en een zeer hartelijke ontvangst: Seviila behoort tot de fijnste bestemmingen voor een stedentrip. In het na- en voorjaar is de tempe ratuur er het aangenaamst. nieuwe wereld. Uit die zestiende en zeven tiende eeuw stammen de tientallen kerk jes. Alleen Rome kan meer aanspraak ma ken op de titel katholieke hoofdstad. Uit de Arabische tijd resteert het giganti sche Alcazar. Al sinds de negende eeuw is dit het verblijf voor machthebbers. Het is daarmee het oudste koninklijk paleis van Europa dat nog steeds in gebruik is. Naast het complex staat de kathedraal. De impo sante toren, de Giralda, was oorspronkelijk de minaret van de moskee op deze plek. Ook in het centrum zijn nog Romeinse ruï nes te zien, bijvoorbeeld in het Antiqua- rium. Maar de pilaren, funderingen en vele gebruiksvoorwerpen in de grote onder grondse expositieruimte vormen een groot contrast met de 2ie-eeuwse architectuur die er bovenop staat: de opvallende con structie Metropol Parasol. De inwoners van Seviila noemen het las Setas, de padden stoelen. Het is de grootste houten construc tie ter wereld. Het is van de vele megaloma ne projecten die Spaanse regio-overheden lanceerden voor het begin van de crisis. Op de begane grond zit een markt, terwijl het golvende dak, op 28 meter hoogte, een prachtig uitzicht over de stad biedt. Op nog grotere hoogte dan de houten pad denstoelen bevinden zich de vele restau rants die zich in tapas hebben gespeciali- Seviila Reize Seviila ligt op circa 2.200 kilometer van Utrecht. Vluchten zijn een paar keer per week vanaf onder meer Amsterdam (Transavia) en Eindhoven (Ryanair). De luchthaven ligt op 12 ki lometer ten oosten van het centrum. In de stad zijn alle bezienswaardighe den goed te bereiken per voet. Er rij den bussen, er is een metrolijn van oost naar west en er is een tramlijn. Taxi's zijn niet duur. Er zijn ook rode huurfietsen van Sevici, die overal in de stad gepakt kunnen worden (12,30 euro voor weekabonnement). Metropol Parasol: moderne overkapping van traditonele expositieruimte. Inwoners van Seviila noemen het 'de paddenstoel', foto Gabriela Hengeveld door Stefan de Vries Smaakvol Seviila

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 73