PZC Denkend aan de dood 3 jJH'Aj Vlissingen in de greep van 'bom' Zeeland op één na Wel afzet maar lage kleinste economie prijzen voor peren 16 SPECTRUM Zo rond 1 november denken veel mensen aan de dood, aan hun dierbare doden, aan doodgaan. Op de dag van Hal loween hebben we niet enkel maar te maken met pompoenen, maar ook met wandelende geraamtes en spo ken en geesten. Dan hebben we nog Allerheiligen en Allerzielen. Graven worden bezocht, kaarsjes worden ge brand en bossen chrysanten en sinaasap pels worden neergelegd. Er zijn nog veel mensen die in een hiernamaals geloven of er in ieder geval in willen geloven. Er waren altijd wel speculaties en wensdro men over het hiernamaals, al had men steeds wel moeite met het idee dat de toestand waar je in terecht kwam voor eeuwig en altijd was. Er is één heilig boek waarin op verschillende plaatsen aan de gelovigen duidelijk wordt uitge legd wat ons na onze dood te wachten staat en dat is de Koran. Gemakshalve heb ik de in het boek nogal verspreide teksten voor u opgezocht en er een paar bij elkaar gezet. Ik baseerde me op ver schillende vertalingen: Als de zon stopt met schijnen, als de sterren neervallen en de bergen worden weggeblazen; als kamelen met hun jon gen loslopen en de wilde dieren bijeen worden gegaard; als de zeeën vlam vat ten en de zielen van de mensen terugke ren; als het kleine meisje dat levend was begraven gevraagd wordt voor welke misdaad ze moest boeten; als alles open baar gemaakt wordt wat een mens ge daan heeft en de hemel wordt kaal ge schraapt; als het hellevuur flink is opge stookt en het paradijs nader komt: dan zal iedereen beseffen wat hij heeft ge daan. Voor de ongelovigen hebben wij klaar liggen: boeien en kettingen en een laaiend vuur. Maar de rechtvaardigen zullen een beker drinken van de frisse fontein, een levende bron waaraan de dienaars van Allah zich kunnen laven. Ze zullen dan daar liggen op zachte kus sens. Ze zullen het niet gloeiend heet noch bitter koud hebben. Bomen zullen hen schaduw geven en fruit zal bij hen hangen in trossen. De wijze waarop je tegen de dood aan kijkt, beïnvloedt het leven. Het maakt wel verschil of je denkt dat je voor eeu wig gaat braden en branden of dat je deel uitmaakt van een eeuwige cirkel gang en na het sterven een nieuw leven begint of dat je gelooft dat je de kans hebt een paradijselijke tuin binnen te gaan. Je moet dan wel aan een aantal strikte voorwaarden voldoen. En als je niet in een hiernamaals gelooft, niet in vuur of in verfrissend water, dan heb je kans dat je je extra bewust bent van je sterfelijkheid en dan wordt elke dag die je hebt van bijzondere waarde. Maar van het steeds weer denken aan oud worden, word je snel oud. VIDEO VAN DE WEEK BMX-baan in Vlissingen open www.pzc.nl/video UW MENING 521 reacties Ik heb last van de wintertijd 132% 68% Een Vlissinger (23) heeft zondagavond de Koudekerkseweg in Vlissingen in zijn greep gehouden. De verwarde man trapte tegen voordeuren in de Koude kerkseweg. Een motoragent ging erop af, maar kreeg geen contact met de man. De man zeeg ineen en toen de agent pro beerde te helpen, merkte hij dat de man een vest droeg met harde vlakjes, waar uit draadjes kwamen. De agent hield re kening met explosieven, nam afstand en riep versterking in. Toen de man pro beerde weg te lopen, riep de politie hem aan, loste een waarschuwingsschot en schoot de man in zijn knie. De Zeeuwse economie is de op één na kleinste van Nederland. Alleen Flevo land presteert minder. Dat blijkt uit cij fers van het ING Economisch Bureau. De provincie Zeeland draagt 2,2 pro cent bij aan het landelijk bruto natio naal product. Zuid-Holland is dankzij de Rotterdamse haven de economische koploper van Nederland. Die provincie draagt 21,1 procent bij aan het landelijk bruto nationaal product. Binnen Zee land dragen Noord- en Midden-Zee land 1,5 procent bij. Zeeuws-Vlaande- ren is goed voor een bijdrage aan de economie van 0,7 procent. De Russiche boycot ten spijt verwach ten de meeste Zeeuwse fruittelers dit jaar gemiddeld een klein verlies te draaien of quitte te spelen. Het seizoen is nog niet totaal verloren nu China de grens heeft geopend voor Nederlandse peren. Kanttekening bij het goede nieuws is dat de prijzen van de peren niet bijster hoog zijn. Verwacht wordt dat de peren ongeveer de kostprijs op gaan brengen. Op de appelen zullen de Zeeuwse fruittelers waarschijnlijk iets moeten toeleggen. Financieel wordt 2014 volgens brancheorganisatie ZLTO zeker geen topjaar. 1. Geen explosieven bij neergescho ten Middelburger in Vlissingen 2. Vlissingen in greep van 'bom' 3. Emergis betaalt zwijggeld 4. Deel Lamb Weston verhuist nood gedwongen naar Breda 5. Man (82) vermist tussen Goes en Vlissingen Ebola zit Afrika Cup in de weg Het voetbaltoernooi om de Afrika Cup in Ma rokko gaat mogelijk niet door. Het gastland denkt erover zich terug te trekken als organi satie van het toernooi waaraan de beste Afri kaanse voetballanden meedoen. Reden: de uitbraak van de uiterst besmettelijke ziekte Ebola in West-Afrika. Kamerdebat zwijggeld Emergis Onrust bij personeel van KLM Het betalen van 2500 euro zwijggeld door ge zondheidszorgorganisatie Emergis aan pa tiënten om een pijnlijk incident te 'vergeten' heeft geleid tot een Kamerdebat. Het CDA vindt dat het niet kan en ook minister Edith Schippers van volksgezondheid wijst de han delwijze van Emergis af. Onder het personeel van luchtvaartmaat schappij KLM is onrust ontstaan naar aanlei ding van geruchten over een mogelijk op handen zijnd massaontslag. Volgens KLM-topman Pieter Eibers zijn weliswaar forse besparingen nodig, maar zou er geen sprake zijn van gedwongen ontslagen. EENS ONEENS MEEST CELEZEN OP WWW.PZC.NL IN BINNEN- EN BUITENLAND T™ -V'.x- -y I--",. "«www

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 72