Jarenlang werd hij door critici beschimpt. Neil Diamond maakte muziek waar je moeder en oma naar luisterden. Op 73-jarige leeftijd is de zanger weer helemaal hip. „Ik heb geleerd om de ster uit te hangen." 14 SPECTRUM Neil Diamond Het is een mooi ta fereel hier in het belachelijk luxe Rosewood Hotel in hartje Londen. Neil Diamond zit klaar voor het in terview. In de aangrenzende kamer is een volledig buffet aangerukt. Me vrouw Diamond inspecteert de waar. „Neil is erg kritisch op zijn eten en leeft supergezond. Dat is de enige re den waarom hij nog van die grote con certen kan geven." Mevrouw Diamond is sinds 2012 de 43-jarige Katie McNeil. Deze blonde, struise dame is Diamonds persoonlijk manager en waakt als een moeder over haar dertig jaar oudere man. „Zij is mijn redding geweest", ver zucht Diamond een paar minuten la ter. De man van wereldhits zoals Sweet Caroline, Song sung blue en Beau tiful noise ziet er wat vermoeid uit. De ogen van de 'Joodse Elvis' zijn rood en waterig en zijn grijze baard oogt wat grauw. Hij klaagt over de hitte in de enorme hotelsuite, die zelfs is uit gerust met een privébar. „Ik blijf een Amerikaan en ben gek op airco." Zijn ranke lichaam, dat volledig in het zwart is gehuld, steekt af tegen de enorme kleurrijke cover van zijn al bum Melody Road die achter hem is opgesteld. „Ik ben trots op dit album. Het is jaren geleden dat ik zonder frus traties of boosheid songs kon schrij ven." Hier spreekt de grote twijfelaar. Een man die in 2005 op zijn comeback plaat 12 songs voornamelijk de scha duwkant van het leven bezong. „Ik ben van nature een eenling. Iemand die zich het liefst terugtrekt om te zwelgen in zijn eigen verdriet. Maar die boze Neil Diamond heeft plaats ge maakt voor iemand die kan relative ren en dat ook in liedjes kan omzet ten." Het leven van Diamond had heel an ders kunnen lopen. De zanger groeide op in de New Yorkse wijk Brooklyn. Neil is erg kritisch op zijn eten en leeft supergezond Hij was gezegend met een goed stel hersenen, had een groot talent voor de sabelsport en beschikte ook nog eens over een fabuleuze stem. „Ik denk de laatste jaren vaak terug aan vroeger. Aan mijn ambities, aan mijn dromen. Eigenlijk wilde ik arts wor den. Ik was op school goed in de exac te vakken en wat is er mooier om mensenlevens te redden?" Diamond groeide op met onder ande ren zijn schoolgenoten Barbra Strei sand en Neil Sedaka. „We zaten op de zelfde middelbare school. Barbra wist toen al dat zij een grote ster wilde worden. Velen jaren later hebben we het duet You don't bring me flowers op genomen. Tot op de dag van vandaag is er een warme vriendschap." Veel van die herinneringen komen te rug op Melody Road. „Ik wilde terug naar het allereerste begin. Ik startte met mijn universiteitsopleiding in 1958 en tegelijkertijd trad ik op met mijn maatje Jack Packer. Samen tra den wij op als het duo Neil en Jack. Ik heb het vier jaar op de universiteit vol gehouden, maar besefte toen dat ik mijn talent voor het schrijven van songs volledig moest benutten." Niet iedereen zag dat talent meteen. Eenzame zanger kan eindelijk genieten door Jean-Paul Heek Neil Leslie Dia mond (1941, New York) had zijn eerste hit in 1966 met Cherry Cherry. Andere hits wa ren: Sweet Caro line, Song sung blue, Cracklin' ro se, I am...l said, Love on the rocks, Hello again, America en You don't bring me flo wers (met Bar- bra Streisand. Zijn nieuwste al bum Melody Road is nu uit. Neil Diamond geeft op 25 juni een concert in het Ziggo Do me in Amster dam. Katie Diamond-McNeil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70