Studieleningen moeten Coalitie Wil taaltest VOOr SSEmS. alle peuters in Nederland Hoeveel kraanwater gebruikt u per dag? Militairen morren over zootje in Mali o 6 BINNENLAND Cartoonist moet rectificeren Vanaf volgend jaar kunnen men sen tot 55 jaar hun collegegeld le nen van de overheid, tegen dezelf de gunstige voorwaarden als jon ge studenten nu doen. Nu is le nen tot je dertigste toegestaan. Bussemaker reageert hiermee op de dalende cijfers in het deeltijd onderwijs. Uit onderzoek van uni versiteitenkoepel VSNU blijkt dat het animo voor deeltijdstuderen flik krimpt, van 3080 eerstejaars studenten per jaar in 2009 naar 1400 in 2012. Een van de redenen zou het gebrek aan financiering zijn. Naast de invoering van dit leen stelsel voor volwassen, stelt de mi nister geld beschikbaar voor men sen in zorg, welzijn en techniek die nog geen bachelor- of master- diploma hebben. Zij krijgen 1.250 euro per 30 studiepunten. Jongeren die in 2015, 2016, 2017 en 2018 een studie beginnen krijgen bovendien een extra impuls om dat later nog een keer te doen: ze krijgen een tegoedbon van 2000 euro die ze vijf tot tien jaar na hun diploma mogen inzetten voor een tweede opleiding. Volgens de VSNU wordt de afna me van de interesse voor deeltijd opleidingen niet alleen veroor zaakt door een gebrek aan finan ciële middelen. Ook schort het aan flexibiliteit van de studies, omdat colleges bijvoorbeeld over dag plaatsvinden en dat lastig te combineren is met werk. Bussemaker stelt nu 65 miljoen beschikbaar voor onderwijsinstel lingen om hun deeltijdonderwijs 'minder een afgeleide te maken van het voltijdonderwijs'. Zo kun nen opleidingen samen met werk gevers studietrajecten afspreken en kunnen lessen op de werkplek worden gegeven. Ook in het mbo wil Bussemaker de regels versoepelen. Zo kunnen mensen voor wie een mbo-oplei- ding te zwaar is - vaak vanwege ontbrekende taal- of tekenvaardig heid - certificaten halen in vak ken die nauw aansluiten bij hun werk. Mensen tot 55 jaar kunnen collegegeld lenen van over heid, tegen zelfde voorwaar den als jonge studenten Consultatiebureaus testen kinde ren al wel op taal, maar vaak pas als ze drie of vier zijn. Dat moet eerder, meent WD-Kamerlid Bri gitte van der Burg. De peutertest, ook wel VTO-screeningsinstru- ment genoemd, is volgens het Ne derlands Centrum Jeugdgezond- heid namelijk effectief. Hij zorgt er voor dat 40 procent meer kinde ren met een achterstand worden opgespoord. Ook op lange termijn is er winst: 75 procent ontvangt advies of begeleiding. WD en PvdA willen dat nog meer kinderen in een traject ko men als een achterstand wordt ge constateerd. Deze vroeg- en voor schoolse educatie is nog niet over al ingeburgerd, stelt Van der Burg. Volgens haar zitten nu zo'n 40.000 kinderen in programma's die het Rijk financiert, maar die groep moet groeien. Consultatie bureaus moeten daarom verplicht doorverwijzen, aldus het regeerak koord. H Een investering weliswaar, maar een heel zinvolle, zegt de stich ting Lezen en Schrijven. „Mensen die laaggeletterd zijn, kosten de sa menleving op lange termijn veel geld, ze zijn vaker werkloos, heb ben meer zorg nodig." Wel erkent de stichting dat niet al le bijspijkerprogramma's even ef fectief zijn. De zogeheten Voor- leesExpress, waarbij vrijwilligers in gezinnen komen voorlezen, is in elk geval een goede, zegt een woordvoerder. „Voorlezen is de beste methode om taalvaardig heid te trainen. Maar we raden an dere programma's niet expliciet af: alle aandacht die er voor het wegwerken van achterstanden is, juichen we toe." Maar de Groningse emeritus hoogleraar spraak- en taalstoornis sen Sieneke Goorhuis is faliekant tegen de bijles voor peuters en kleuters. „Geen enkel programma is bewezen effectief', zegt zij. „Je kunt kinderen van die leeftijd geen taallessen geven. Dat vraagt veel te veel van ze. Ze leren name lijk anders: spelenderwijs, dus in combinatie met motoriek en socia le ontwikkeling." Volgens Goorhuis doet de over heid er beter aan om de kinderop vang en de peuterspeelzalen weer naar zich toe te trekken en gratis te maken. „Goede opvang is het al lerbelangrijkst om spelenderwijs te leren." De coalitiepartijen WD en PvdA zijn het oneens over de vraag wat er met de resultaten van de voor genomen taaltoets moet gebeu ren. De WD wil dat het hele taai dossier dat het consultatiebureau opbouwt automatisch bij de basis school terechtkomt. Nu kan dat niet, omdat het gaat om een me disch dossier. De PvdA gaat zo'n automatisme te ver. „.Wel zouden kinderopvang en peuterspeelza len hun kennis kunnen overdra gen", aldus PvdA-Kamerlid Loes Ypma. Lees meer op www.evides.nl/feiten waterbedrijf Inmiddels hebben ruim 350 mili tairen uit protest een petitie gete kend, zegt voorzitter Jean Debie van de grootste militaire vakbond VBM. Debie claimt in twaalf jaar tijd nooit zoveel klachten over één missie te hebben gekregen. Behalve over behuizing en com fort klagen soldaten over de slech te beveiliging. Chinese militairen die verantwoordelijk zijn voor de beveiliging van het kamp Castor bij de Malinese stad Gao werken weinig uren per dag. Daarom rege len Nederlandse militairen de be veiliging nu deels zelf. Daarnaast zou de vergoeding voor de uitzen ding niet in verhouding staan tot de extreme omstandigheden. Ook de trage werkwijze van de VN frustreert de manschappen. Er is veel onnodige bureaucratie waardoor het lang duurt voordat spullen aankomen. In een reactie stelt het ministerie van Defensie dat het merendeel van de militairen in Mali deze ge luiden 'niet herkent' en dat er nog hard gewerkt wordt aan het definitieve kamp. „Het is geen viersterrenhotel, dat kan ook niet", aldus een woordvoerster. In Gao wordt sinds april gewerkt aan het Nederlandse kamp. Mo menteel zitten er bijna zeshon derd Nederlandse militairen in Mali voor de VN-missie die veilig heid en stabiliteit moet brengen in het West-Afrikaanse land. MAASTRICHT - Spotprenttekenaar Ruben Oppenheimer is in de fout gegaan met een cartoon over advo caat Theo Hiddema. Die werd be gin oktober uitgemaakt voor louche en dat mag niet, bepaalde de rechtbank in Maastricht vrij dag. Oppenheimer en de huis-aan-huiskrant De Ster, die de cartoon publiceerde, moeten rectificeren. Op de cartoon staat Hiddema getekend. Erboven schreef Oppenheimer: 'Aangifte tegen louche advocaat'. Vervol gens liet hij 'Hiddema' zeggen: „maar ik ben géén homo". Oppen heimer maakte de tekening nadat iemand Hiddema had beschul digd van omkoping. Dat „betekent niet dat deze beschuldiging ook juist is", aldus de rechter, en daar om gaat de term louche te ver. door Francine Wildenborg DEN HAAG - Jongeren gruwelen van een lening, maar voor volwassenen maakt het studeren juist een stuk aantrekkelijker, denkt minister van Onderwijs jet Bussemaker (PvdA). Het is een van de maatregelen die zij neemt om ouderen in de college banken te krijgen. door Francine Wildenborg DEN HAAG - Coalitiepartijen VVD en PvdA willen dat kinderen zo jong mogelijk worden getest, nog voordat ze naar de kleuterschool gaan. De WD pleit voor een toets voor twee-jarigen op alle consulta tiebureaus. Dat gaat de PvdA te ver. Peuters leren spelenderwijs, zegt hoogleraar Goorhuis. foto HH v.. 'W Per persoon gebruiken we gemiddeld 119 liter kraanwater per dag; om te drinken, bij het eten koken, onder de douche en bij het huishouden. Gemiddeld spoelen we daarnaast 34 liter water door het toilet. Eerder is onderzocht of waterleidingbedrijven - bijvoorbeeld voor het doorspoelen van het toilet - 'grijs water kunnen leveren; water dat minder gezuiverd is. Voor de levering hiervan is de aanleg van een apart leidingnet vereist, zowel in de straat als in huis. Dit brengt hoge kosten met zich mee, maar nog belangrijker een gezond heidsrisico. Zo bestaat de kans dat bij een verbouwing de waterleidingen verkeerd worden aangesloten, waardoor er grijs water uit de keukenkraan komt met alle gezondheidsklachten van dien. Om duurzaam om te gaan met kraanwater kunt u natuurlijk de waterbesparende toiletknop gebruiken. Het grootste verschil voor het milieu maakt u door minder warm water te gebruiken: u bespaart dan water én energie. door Niels Klaassen DEN HAAG - Bij de militaire vakbon den regent het klachten over de be roerde omstandigheden op het Ne derlandse kamp in Mali. Soldaten mailen over ongedierte bij het eten, rugklachten door slechte ma trassen, kapotte wc's, hitte, trage postbezorging, watertekort en overvolle slaaptenten. pagina 10 en 11: Op de laatste benen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6