Waterrevolte SPECTRUM 13 standplaats Ierland Mario Danneels 66 v "fMÈÊÊÊÈÊ vertelt Hardy. Ze is dan inmiddels 9 jaar. Haar moeder heeft echter geen geld voor voedsel. In de kampung is geen school. „Onze buurt lag achter de Cipinang gevangenis. Dagelijks wachtte ik daar tot de etensresten op de vuilnishopen werden gegooid. Met aardappel- en groenteresten hielden we ons in leven." Haar zusje van 4 sterft van de honger. „Van lapjes stof die ik van de vuilnis belt graaide, naaide mijn moeder toen haar laatste jurk. Ik heb haar gewas sen en in die blauw jurk in de kist ge legd." Later overlijdt nog een broertje. Als na de Japanse capitulatie Neder land het gezag in de kolonie herstelt, komt de sociale dienst opnieuw op be zoek in de kampung waar Hardy woont. „Ik weet het nog. Ik was 13 jaar en hout aan het sprokkelen toen een blonde mevrouw mij vroeg om met haar mee te gaan. Ik wilde niet. Ik ver telde haar dat ik zoveel van mijn moe der hield". Toch komt ze weer in het weeshuis terecht. Daar blijken haar longen door ondervoeding te zijn aan getast. Ze Wordt een jaar verpleegd in een ziekenhuis. Daarna gaat ze voor het eerst na vijfjaar weer naar school. Haar middelbare opleiding maakt ze niet af. „Elke dag moest ik aan mijn moeder denken. Wie zorgde er voor haar?" Hardy loopt weg en zoekt een baan als vroedvrouw in een ziekenhuis om haar moeder financieel te helpen. Ook al stierf haar vader onder de Neder landse vlag, de Nederlandse regering weigert haar inheemse moeder een uitkering omdat ze officieel niet met een Nederlander was getrouwd. In de kampung wil Hardy niet meer wo nen. „Toen ik 9 was, ben ik er door een buurman verkracht", vertelt ze huilend. Ze durft er jarenlang met nie mand over te praten. Als haar zusje haar later vertelt als dienstmeisje in een Nederlands gezin door de heer des huizes te zijn aangerand, komen voor het eerst de tranen. „In het weeshuis kwamen regelmatig Nederlanders met het verzoek of de directrice een dienstmeisje kon leve ren. Verschillende meisjes werden ver kracht en keerden zwanger terug. We mochten er met niemand over praten. De baby werd ter adoptie weggege ven. Voor de moeder werd een man zo ver mogelijk buiten het weeshuis gezocht", vertelt een woedende tante Elly. Zij weigert als diensmeisje te werken en vindt een baan als schoon maakster in het ziekenhuis. Ze trouwt uiteindelijk een rijke man. Het leven van Hardy verloopt minder voorspoedig. Na twee huwelijken met eenvoudige, inmiddels overleden ar beiders staat ze er financieel beroerd voor. Haar zes kinderen hebben het geen van allen ver geschopt. Geld voor een goede opleiding had ze niet. De kinderen verdienen nu te weinig om voor hun oude moeder te zorgen en een ouderdomspensioen bestaat in Indonesië niet. Ze voelt zich door Ne derland in de steek gelaten. „Toen we er niet om vroegen, stonden ze op de stoep om me bij mijn moeder weg te halen. Waar zijn ze nu?", vraagt ze zich vertwijfeld af. Hardy vindt dat na de dekolonisatie de Nederlandse rege ring zich wel heel gemakkelijk heeft ontdaan van slachtoffers zoals zij. Ne derland heeft nog altijd een schuld met haar te vereffenen. Mijn oma heeft haar kinderen nooit teruggezien. Eerst verloor ze haar man, daarna alle kinderen Net nu de eindeloze zomer is afgelo pen - schier onafgebroken zon van april tot midden oktober: nooit ge zien in Ierland! - hangt de lente al weer in de lucht. Een economische lente weliswaar, het aanbreken van een nieuw opti misme. Sinds 2009 heeft het land gekreund onder zes soberheidsbegrotingen, die ongemeen diep in de Ierse portemonnees hebben gesneden. Vijfjaar lang bleven de Ieren, nochtans berucht om hun tem- pestueuze aard, de harde bezuinigingen gelaten slik ken. „Waarom zijn de mensen toen niet in trossen op straat gekomen om het parlement te bestor men?", vroeg een Ierse vriend die tien jaar geleden verhuisde naar Schotland. Ik had mezelf de vraag ei genlijk ook al vaak gesteld. Terugkeren? Nooit, verze kerde hij me, want hij herkende zijn land niet meer. Maar net nu Ierland als eerste van de landen die gered werden van een bankroet opnieuw opkrabbelt, rebelleert het volk. Drie weken ge leden demonstreerden ruim hon derdduizend mensen - en dat telt op een bevolking van vier miljoen. Hoewel de begro ting, die enkele dagen later werd ingediend, het einde van de mee dogenloze bezuinigingen aankon digde. De woede was gericht te gen de op 1 oktober ingevoerde wa tertarieven. Tot dan was het water uit de Ierse kra nen gratis. Maar als tegenprestatie voor het red dingspakket heeft de EU daar korte metten mee ge maakt. De revolte die door het centrum van Dublin trok, was zo groot dat de kop van de betoging anderhalf uur na het startsein de staart tegenkwam die pas vertrokken was. Oud, jong, arm, middenklasse, uit de steden of de dunbevolkte graafschappen; hun ge zamenlijke kreet vulde de straten: 'Van de rivieren tot de zee, Iers water zal gratis zijn!' Vanuit de mas sa dook plots een woedende gepensioneerde naast me op: „Ik hoop dat het parlement vandaag brandt, met alle clowns erin!" Genoeg is genoeg, benadruk te iedereen fel. We kunnen gewoon niet meer beta len, we zijn nu echt leeggemolken. „Zelfs de moeders op de speelplaats hebben het over de watertarieven en dat terwijl politiek anders nóóit ter sprake komt", zegt mijn vriendin Lynda. „Wacht maar tot januari, als de eerste waterrekenin gen collectief onbetaald blijven. Volgens mij valt de regering straks." Nadat het vijfjaar is weggekwijnd, lijkt het zaadje der vastberadenheid nu te ontkiemen. Buurtbewo ners bezetten hun stoep zodat de watermeters niet kunnen worden geïnstalleerd. Een man is in honger staking gegaan, honderdduizenden registratieformu lieren zijn ongeopend naar het waterbedrijf terugge stuurd. Binnenkort zijn in het hele land protestmar sen. Het mantra van de regering - dat Ierland econo misch zal herrijzen als iedereen zijn 'vaderlandslie vende edelsteen' bijdraagt - is uitgewerkt Het legen darische Ierse vuur lijkt moeilijker aan te wakkeren dan voorheen, maar uitgeblust is het niet. Ook niet nu de regen ongevraagd én gratis weer onophoude lijk uit de hemel valt. 0 O O i V O O 1 ZATERDAG 1 NOVEMBER 2014 reageren? spectrum@depersdienst.nl Foto linksboven: Tante Elly, van wie de fa milie niet voor haar wilde zorgen. Rechtsboven: Jane Hardy moest naar een weeshuis toen ze 3 jaar oud was. Onder. Estelita Amanda's vader wist niet dat zij bij haar moeder was weggehaald, foto's Wilma van der Maten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 69