In Nederlands-Indië zijn duizenden kin deren bij hun alleen staande moeders weggehaald en in weeshuizen gestopt. Inmiddels hoog be jaard, zijn de kinde ren nooit over het verlies van hun moe der heen gekomen. 12 SPECTRUM buitenland p de muur van haar huisje hangt de enige familiefo to van Jane Hardy (79). Ze staat er tussen haar twee broers en twee zussen wat onwennig en met een ern stig gezicht op. Niemand lacht. Haar hoog bejaarde Javaanse moeder kijkt eveneens streng in de lens. De foto is een paar jaar geleden tij dens een familiereünie genomen. Har dy's moeder is inmiddels overleden. Net zoals haar broers. „Mijn vader ver dronk als matroos nadat zijn schip in 1942 door Japanse torpedo's tot zin ken werd gebracht", vertelt ze mono toon. Ze heeft haar vader nooit ge kend. Dan breekt ze. „Ik heb zo'n in tens verdriet gehad." Haar hele leven is een aaneenschake ling van ellende. De rampspoed be gon in 'de rangen- en standenmaat schappij Nederlands-Indië' waar In do-Europeanen (met gemengd Indo nesisch en Europees bloed), zoals Har dy, bijna de laagste plek op de maat schappelijke ladder hadden. Ze vertelt over haar vader wiens grootouders ooit vanuit Groot-Brittannië via India naar Nederlands-Indië moeten zijn ge komen. Haar moeder, een lavaanse ge boren in Jakarta, was 14 toen haar va der verliefd op haar werd. Ze kregen zes kinderen. Als haar vader wordt opgeroepen voor zijn dienstplicht bij de marine, stort het leven voor de familie in. Hardy is 3 wanneer de sociale dienst haar en haar broertjes en zusjes bij hun moe der weghaalt. „Mijn moeder was een inheemse vrouw die niet kon lezen en schrijven. Volgens de koloniale wet mocht ze daarom geen kinderen in haar eentje opvoeden." Gescheiden van elkaar komen de kin deren in verschillende weeshuizen te recht. In het Hollandse tehuis blijkt Hardy niet het enige blonde kind te zijn. Ze leert er tante Elly (86) ken nen, zoals het oudere meisje wordt ge noemd. Tante Elly herinnert zich zus ter Betteke. Op de fiets reed de zuster door de stad van kampung naar kam- pung op zoek naar Hollandse kinde ren. „Ze werden gewoon bij hun brui ne moeders weggehaald. De kinderen waren nog zo klein. Ik hoor ze nog 's nachts huilen en om hun moeder roe pen." Tante Elly's vader is een rijke Holland se advocaat afkomstig uit een adellijke familie in Surabaya. Hij wordt tegen de zin van zijn ouders verliefd op El ly's moeder, een dochter van een een voudige lokale Chinees. Als Nederlan der mag hij niet trouwen met een 'in heemse vrouw'. „Daar verzetten voor al de Hollandse snobs zich tegen. Ze voelden zich te goed om met Javaanse vrouwen aan de dinertafel te moeten zitten." Elly's vader erkent zijn kind en schrijft haar onder zijn eigen naam in bij de burgerlijke stand. Maar nadat eerst haar moeder overlijdt en daarna haar vader, brengt de huisarts haar op haar 6e naar het weeshuis. „Ik hoorde mijn Hollandse tantes nog zeggen dat ze weigerden om voor die Chinees te zorgen". Uit documenten van het Nationale Ar chief in Jakarta blijkt dat duizenden Indo-Europese kinderen tijdens het koloniale bewind bij hun moeders zijn weggehaald. Het Nederlandse be stuur vreest dat de kinderen in de kampungs te Indisch zouden worden en ooit in opstand tegen de 'bezetters' zouden komen. „De Indische opvoe ding komt hun loyaliteit aan het kolo niale gezag en de Europese prestige niet ten goede", valt in een document te lezen. In de tehuizen krijgen de kin deren een Nederlandse opvoeding. Te gelijkertijd worden ze gewezen op hun lagere plek in de samenleving. Hardy's broertjes komen in een van de weeshuizen van de legendarische Johannes 'Pa' van der Steur terecht. Als zendeling was Van der Steur ooit begonnen verwaarloosde kinderen in zijn huis op te nemen. Kinderen die door Nederlanders bij Indische vrou wen waren verwekt en vaak aan hun lot waren overgelaten. In totaal heeft Van der Steur zich over 70.000 van de ze verschoppelingen ontfermd. De vader van Estelita Amanda wordt niet van straat opgepikt. Hij wordt samen met zijn broers en zussen bij zijn inheemse moeder weggehaald. „Mijn vader kreeg dat pas op latere leeftijd te horen. Hij dacht al die jaren dat zijn moeder hem niet meer wilde. Toen hij uiteindelijk naar haar ging zoeken, was ze al overleden. Mijn oma heeft geen van haar kinderen ooit teruggezien. Het moet bijzonder traumatisch zijn geweest. Eerst ver loor ze haar man, daarna alle kinde ren", vertelt Amanda in een volks buurt van Surabaya. In heel Indonesië haalt de sociale dienst kinderen bij hun Javaanse moe ders weg. Maar zo gemakkelijk als het koloniale bestuur de kinderen afpakt, zo eenvoudig stuurt zij de kleintjes tij dens de Japanse bezetting terug naar huis. „Nadat onze directrice van het weeshuis in een Japans internerings kamp verdween, kwam ik weer bij mijn moeder in de kampung terecht", 'Nederland pakte onze moeders af door Wilma van der Maten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68