SPECTRUM 5 Oud-minister Rita Verdonk ziet met lede ogen toe hoe radicalise ring van moslims toeneemt. „Het volk zal in opstand komen." Theo van Gogh -10 jaar na de moord Mensen zijn nu bereid om naar de andere kant van de wereld te reizen om te onthoofden De eerste keer dat zo'n horrorfilm pje van een ont hoofding door IS-terroristen in beeld kwam, dacht ze: 'Theo'. De boodschapper wordt vermoord. Niet om wie hij is, maar om waar hij voor staat. „Nu gebeurt het in Syrië, toen in Nederland gewoon op straat. Puur om hét signaal." De gijzelaars van IS sterven met een boodschap ge richt aan Westerse regeringen, op Van Goghs lichaam was een brief geprikt aan het adres van Ayaan Hirsi Ali, toen politica voor de WD. Van de moord op Theo van Gogh krijgt Rita Verdonk nog steeds koude rillingen. „Het was zo bizar dat dit kon in Nederland. Ik herinner mij hoe ik twee dagen na de aanslag in mijn zwaarbewaakte huis naar het journaal zat te kijken, samen met Ayaan. Ik vond dat zij die avond niet alleen hoorde te zijn. Toen bleek dat zij ei genlijk het doelwit was, als ongelovi ge, vanwege haar kruistocht tegen de islam. Ze werd heel stil en akelig." Van Gogh zag een geestverwant in Verdonk, de bewonderde én gehate WD-minister van Vreemdelingenza ken die, net als hij, niet terugdeinsde voor politiek incorrecte taal. „We von den allebei dat de waarheid gezegd moest worden. Nederlanders hebben heel vaak de neiging om te zeggen: ah, het is wel goed, joh, we helpen je wel, knijpen een oogje toe. Dat eeuwi ge pamperen, dat eeuwige kopjes thee drinken. Daar zaten hij en ik op één lijn. Hij was uitgesproken. Kwam er gens binnen met een tulband op en een djellaba aan. Dan zei ik: 'Was dat nou nodig?'. Hij: 'Ik ben cineast, ik zoek mijn grenzen, dit is mijn taak." Niemand wist hoe gevaarlijk het zou worden, zegt ze. Toen de knal kwam, was er paniek in Den Haag, zeker toen duidelijk werd dat de dader een radicale moslim was. Zouden de span ningen tussen bevolkingsgroepen op lopen, zou de vlam in de pan slaan? „Maar tot mijn ergernis was het kabi net vooral druk met de brief aan de Tweede Kamer. Typisch zo'n Haagse reflex. Terwijl ik het land in wilde. We moesten ervoor zorgen dat het niet wraak op wraak werd, dat moes ten we als leiders uitstralen. Tot hier en niet verder!" Er waren genoeg men sen die dachten: als de leiders het niet doen, dan doen we het zelf. „De vraag was hoe ver dat zou gaan. Er waren brandstichtingen, bekladdingen. De daders waren vaak jongeren. Dat vond ik heel angstaanjagend. Als die elkaar al niet kunnen vinden..." Het integra tiedebat bereikte een kookpunt. „Ik werd uitgemaakt voor racist, maar kreeg ook pakken fanmail. Dat heeft me op de been gehouden. Ik werd zo verguisd. Ik heb toen een lintje om de mails gedaan en ze op tafel gelegd. Om mijn ambtenaren te laten zien dat de reacties op mijn beleid heus niet alleen maar negatief waren. Die stapel heeft er heel lang gelegen." Een aantal jaren ging het daarna hard tegen hard, tot de relatieve rust terug keerde. Maar Verdonk is somber over de huidige situatie. „Ik denk dat de ra dicalisering heftiger is geworden, de tegenstellingen scherper. Ik ben er echt van overtuigd dat in de Haagse Schilderswijk moslims volgens hun ei gen waardenpatroon leven. En dat wij dat gewoon toelaten. De hele Wester se wereld is vergeven van een soort hulpverlenersmentaliteit. Dat je men sen niet durft aan te spreken. Ik weet nog dat hier politieagenten niet met de pet op aan mochten aanbellen bij allochtonen, dan zouden die maar schrikken. Nou ja! Wij durven geen grenzen aan te geven, terwijl we pra ten over mensen die vanuit hun cul tuur gewend zijn aan grenzen." De PvdA heeft de zaak geen goed heeft gedaan, vindt Verdonk. „Toen die weer in het kabinet kwam, zag je dat integratie niet meer als problema tiek werd gedefinieerd maar als non-probleem. Anti-radicaliserings programma's zijn gestopt. Maar de ra dicalisering is gewoon doorgegaan. Mensen zijn nu bereid om naar de an dere kant van de wereld te reizen om te onthoofden en te verkrachten. Het blijkt nog steeds een open zenuw te zijn in de samenleving." Het debat is wel iets opgeschoven in de 'goede' richting, vindt Verdonk. „Als ik allochtonen de maat nam, dis crimineerde ik. Maar nu zijn er geluk kig ook de Lodewijk Asschers van de ze wereld. Hij zegt: 'Als jij kritische opmerkingen maakt over bepaalde be volkingsgroepen, wil dat niet zeggen dat je automatisch discrimineert'. Ik weet niet of hij blij is met deze opmer king, maar ik vind Asscher een hele goede vent. Hij heeft maar één nadeel. Dat is dat hij bij de PvdA zit." De wal zal het schip keren, voorspelt ze. De misstanden door radicalisering kunnen op een gegeven moment zo groot worden dat mensen zelf in het geweer komen. „Kijk naar de aanslag in Canada. Ik weet zeker dat daar men sen op stations staan zo van: waar staan lui in djellaba's en waar staat de politie. Er is onrust in de maatschap pij geslopen. Als de problematiek en de ellende maar ernstig genoeg zijn, komt het volk vanzelf in opstand. Ie ziet nu veranderingen in de politiek. Ein-de-lijk. Maar daar zijn zes verlo ren jaren aan vooraf gegaan. Zo zon de. Doodzonde." ZATERDAG 1 NOVEMBER 2014 Rita Verdonk 'Zo veel verloren jaren' ©reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61