Huwelijkse voorwaarden 3 Minstens zo frappant (om niet te zeg gen: belachelijk) is dat ik overweeg mijn borsten te laten verkleinen. Hoe minder Maan, hoe beter. In het verlengde daarvan is het misschien logisch (maar niet minder verontrustend) dat ik te genwoordig zelfs bijvoeglijke naamwoorden haat (wat niet inhoudt dat ik ze niet meer gebruik want dan heb ik niks meer om te haten). Maar wie ben ik nog zonder al die talige paramenten, wat stel ik dan hele maal voor? Niet meer dan een spook. Toch word ik on passelijk van barokke taal. Want anders dan ik be weerde in mijn debuutroman hebben al die volzin nen niets te maken met mijn zogenaamd veelkantige persoonlijkheid en mijn uit bollingen bestaande lichaam. Nee, dat is onzin. Ze zijn eerder te vergelij ken met de hairextensions die ik tegenwoordig ge bruik om volume te geven aan mijn miezerige haar. Mijn debuutroman had niets om het lijf, nee, ik be doel: had veel te veel om het lijf, veel te veel niksig- heid. Een en al vorm, omdat de vent niet thuis gaf. Ik maakte wie ik was: een met gebakken lucht gemas keerde nitwit. Ik was wat ik maakte: een babbelziek fantoom met flonkerende gewaden. Zijn handen gebald tot vuisten, bun gelend langs het lichaam. Een trouw ring. Zou hij daar dadelijk mijn mond mee kapot slaan? Een 'strateeg' had hij zichzelf genoemd. Iemand die wist welke middelen moesten wor den aangewend om een optimaal re sultaat te behalen. Een veroveraar. Plunderen en platbranden dat sletje. Niks huisje boompje zweepje a la Fif ty Shades. Niks 'anaal met beleid' of 'mits op kundige wijze toegedfend'. Geen ontzag voor pauze- of stopwoor den. Geen ironische insteek maar kei harde penetratie. New Sincerity. Een verhaal dat littekens zou achterlaten. Geen twijfel mogelijk, deze keurig ge klede en keurig formulerende man zou mij dadelijk genadeloos in de ver nieling helpen omdat dat de enige ma nier was waarop hij 'm nog omhoog kreeg. De in zijn wangen gebeitelde grijns deed inderdaad het ergste vermoe den. Hij beval me op te staan. (pagina 98) Mijn nieuwe roman is dus zoiets als wat lans landge noten een 'padded bra' noemen. Een vergelijking waarmee ik weinig affiniteit heb omdat mijn eigen borsten een dergelijk stuk damesondergoed verafschu wen. Eerder snakken ze naar een bh met vulsel die het tegenovergestelde effect bewerkstelligt. Beter, want dichter bij mijzelf, zou het dus zijn om een an dere metafoor van stal te halen, zoals deze: zoals ik mezelf elke ochtend voor de spiegel opbouw en in el kaar zet, zo heb ik mijn boek geconstrueerd. Dat gaat als volgt. Ten eerste plamuur ik mijn gezicht met primer - dat spul prepareert de huid voor alles wat gaat komen. Ten tweede verspreid ik een laagje foundation over mijn gezicht, want de basis moet degelijk, glad en mat zijn. Meteen daarna breng ik concealer aan op de aanwezige puistjes en onder de ogen. Vervolgens be stuif ik, gebruikmakend van een grote kwast, mijn he le gelaat met doorzichtig poeder om te voorkomen dat de huid gedurende de dag gaat glimmen of dat de complete facade voortijdig in elkaar dondert. Met een potlood markeer ik mijn wenkbrauwen en middels een kleine kwast bestrijk ik ze met lichtbruine gel. (pagina 222) (pagina 11-12) III 'VU I.UKSI VOOHWA Ul!M.\ Huwelijkse voorwaarden Maan Leo Roman 223 pagina's Uitgeverij Lebowski 17,50 euro Presentatie: za. 8 november om 11.00 uur in de Drvkkery Middelburg foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59