C AQUACëlI Advertentie drinkwaterbedrijf Evides ontlokt klacht bij Reclamecode Commissie Hendrik Jeijsman uit Renesse liet 4 jaar geleden de Aquacell-waterontharder installeren ADVERTORIAL Het Zeeuwse waterleidingbedrijf Evides heeft zich de ergernis op de hals gehaald van verkopers en producenten van wateronthardingsap- paratuur. In een advertentie in de Provinciale Zeeuwse Courant beweert Evides dat kalkvrij water slecht zou zijn voor de volksgezondheid. Het bedrijf Aquacombi noemt de tekst misleidend en feitelijk onjuist en dient een klacht in bij de Reclamecode Commissie. basis van ionenwisseling is geïnstalleerd, "Waarom zit er kalk in mijn drinkwater?"zegt de advertentie van Evides. Daaronder staat dat kalkvrij water een gezondheidsrisico "kan zijn" en wordt verwezen naar de website www.evides.nl/feiten. De Evides voorlich ters gebruiken daar koppen als "Kalk is nodig" en "Risico's te ver onthard water" en schrijven dat de Nederlandse Drink- waterwet het gebruik van wateronthar ders zou verbieden want "Te zacht water kan tot risico's voor de volksgezondheid leiden". Slordig Gerrit Dijkstra van Aquacombi noemt het hele verhaal vooral slordig. "Er wordt hier met wetenschappelijke feiten omge sprongen op een manier die een semi-overheidsbedrijf onwaardig is. Het lijkt alsof de tekst is opgesteld door een stagiair die een klok heeft horen luiden maar niet weet waar de klepel hangt." De feiten die Evides noemt hebben uitdrukkelijk geen betrekking op huishoudens waar een waterontharderop zoals de AquaCell waterontharder. Het Nederlandse drinkwaterbesluit schrijft particulieren bijvoorbeeld helemaal geen minimale waterhardheid voor. Het staat iedereen vrij om het water vanaf zijn watermeter te behandelen. Evides suggereert dat mensen die kalkvrij water gebruiken ziek worden door gebrek aan calcium en magnesium. Maar ook dat klopt niet. In een normaal Nederlands dieet zit meer dan voldoen de calcium en magnesium, de rol van drinkwater in de levering van calcium en magnesium is daarbij verwaarloosbaar en is zeker geen 20% zoals Evides dus onterecht stelt. Evides stelt verder dat kalkvrij water de koperen leidingen in huis zouden kun nen aantasten waardoor mensen te veel koper via het drinkwater zouden binnen krijgen en op den duur de leidingen zouden gaan lekken. Uit een wetenschappelijke proef bij TNO is al in september 2012 gebleken dat het te gendeel waar is. Hard water veroorzaakt meer corrosie in koperen leidingen dan het kalkvrije water uit een AquaCell waterontharder van Aquacombi die op basis van ionenwisseling werkt. "Onze waterleidingmaatschappijen begrijpen maar steeds het verschil niet tussen natuurlijk zacht water en kunst matig onthard water uit een AquaCell", zegt Gerrit Dijkstra. "Door ionenwisseling blijft het aantal mineralen in kunstmatig onthard water namelijk altijd hetzelfde. Alleen van andere samenstelling, calcium en magnesium eruit en natrium erin. Natuurlijk zacht water, gedemineraliseerd water (alle mineralen eruit) bevatten weinig of geen mineralen en die kunnen dus wel metalen oplossen." WHO Zijn uitleg wordt onderschreven door een in 2011 verschenen wetenschappe lijk rapport bij de Wereldgezondheidsor ganisatie WHO met de titel "Hardness in Drinking-water, Background document for development of WHO Gui delines for Drinking-water Quality". Dat rapport behandelt uitgebreid de verschil lende aspecten van waterhardheid en concludeert dat onthard water geschikt is voor menselijke consumptie. De bewerin gen van Evides gaan alleen op voor bijvoorbeeld regenwater maar juist niet voor water uit de Aquacell ionenwis selaar: "Er zijn significante verschillen tussen natuurlijk zacht water, zoals re genwater of gedemineraliseerd water, en het water dat is onthard middels ionen wisseling, waarin de tweewaardige ionen (Ca2 Mg2 enz.) zijn vervangen door natrium. Onthard water uit een ionen wisselaar is van oorsprong niet corrosief." (pag. 8, paragraaf 4.3). Gerrit Dijkstra, directeur van Aquacombi, zegt: "Waar ik mij vooral over verbaas is de eenzijdigheid van deze voorlichting. Het gebruik van onthard water biedt veel voordelen voor het milieu, het gemak en de portemonnee maar daar zegt Evides helemaal niks over. De suggestie is echt datje wel erg stom bezig bent als je een waterontharder installeert. En Evides kent schijnbaar niet het elementaire verschil tussen de soorten zacht water. Zo'n gebrek aan ken nis en eenzijdige voorlichting verwacht je niet van een waterleidingbedrijf. Dat is wat we bij de reclamecode commissie aan de kaak stellen." 'Apparatuureii tegels in de douche zien er nog steeds als nieuw uit. Geen kalk!" Hendrik Jeijsman uit Renesse liet 4 jaar geleden de Aquacell-water ontharder installeren "Apparatuur en tegels in de dou che zien er nog steeds als nieuw uit. Geen kalk!" Nog altijd is hij er zicht- en hoor baar trots op. Hendrik Jeijsman bouwde zijn mooie huis in Renes se grotendeels eigenhandig. En als je een huis zelf bouwt en ont werpt, ben je er misschien nog wel net even zuiniger op, dan wanneer je al dat werk uitbesteedt. Dat er al snel zaken kapot gingen, zinde hem dan ook niets. Een aantal kranen begaven het en zelfs een close-in boiler gaf 2 maal de geest. Oorzaak? De kalk in het Zeeuwse leidingwater. Maar daar wilde waterbedrijf Evides in 1991 niet aan. "De hard heid van het Zeeuwse water is geen probleem", kreeg Jeijsman te horen. Nu is de inventieve doe- het-zelver niet voor één gat te vangen, dus hij ging zelf op on derzoek uit. Van waterontharders had hij (als voormalig leidingge vende van een technisch bedrijf en een persoon die sowieso graag met techniek bezig is) wel eens gehoord, dus begon hij een zoek tocht op internet. Daar stuitte hij op verschillende varianten, waar van er meteen één in positieve zin uitsprong."De AquaCell van het Friese familiebedrijf Aquacombi. Bij apparaten van diverse andere leveranciers vond ik een flink aan tal nadelen, die de AquaCell alle maal tackelde. Het is een compact en eenvoudig werkend apparaat dat geen stroom gebruikt." Geen probleem December 2010 werd de AquaCell in het huis van Jeijsman geïnstal leerd. De nu 76-jarige Hendrik waagde zich in dit geval niet aan de installatie, die werd vakkundig door een monteur gedaan. "Ik had twee opties opgegeven om het apparaat te plaatsen: de meterkast en de garage. Uiteindelijk is het de meterkast geworden. Dat kon ge makkelijk qua grootte, maar ik had aanvankelijk wel mijn vraagtekens. Want een apparaat dat 'iets' met water doet in de meterkast, hoe zit dat met condensvorming? De monteur legde netjes uit dat dat geen enkel probleem zou opleve ren. En tot dusverre is dat ook het geval." Al bijna vier jaar kan Jeijsman alleen maar positief zijn over de waterontharder. "Ik en mijn vrouw Jannie (77, red) zijn bijzonder blij met het systeem. Er zijn sinds de installatie geen kranen of close-in boilers meer kapot gegaan, bij andere apparatuur dat met water werkt - zoals de vaatwasser en de wasmachine, maar ook de kof fiezetter - is de kalkaanslag zelfs opgelost. En de badkamertegels zien er nog steeds als nieuw uit, terwijl we ze echt niet iedere dag poetsen. Nee, wij voelen ons er prima bij!" Zacht water slecht voor appara tuur en gezondheid? Daarover gesproken: het Zeeuwse waterbedrijf Evides stond onlangs met een advertentie in de krant, waarin het beweert dat drink water niet te ver onthard mag worden.'Onder bepaalde om standigheden kan te ver onthard water leiden tot risico's voor de volksgezondheid en leidingen en apparaten binnenshuis aantasten', schrijft Evides, met daaronder een link naar de pagina'Feiten'op de Evides-website. Hendrik Jeijsman heeft het stuk ook gelezen. Met stijgende verba zing. "Ik heb te weinig inzicht in deze materie om een sluitend oor deel te geven, maar ik weet wel dat bij ons thuis de apparatuur na de aanschaf van de AquaCell juist niet meer kapot is gegaan, zoals ik eerder al heb aangegeven. En wat dat gezondheidsaspect aangaat, waar Evides mee komt? Ik kan al leen maar zeggen dat wij ons niet minder gezond zijn gaan voelen sinds we onthard water gebruiken en drinken. We zijn er juist erg blij mee!" Concert at Sea En hij is niet de enige. Ook als er bezoek komt bij de familie Jeijs man, horen ze nimmer klachten, maar eerder complimenten. Tijdens de dagen van Concert at Sea is het bijvoorbeeld altijd een zoete inval bij de familie Jeijsman. "Dat is een beetje een traditie geworden. Familie en vrienden komen hier dan over nachten. Indien nodig zetten we wat tenten in de tuin enzo. Alle maal heel gezellig. En de men sen springen hier dan bijzonder graag ondter de douche. Want het zachte water zorgt er voor dat het zeep dat ze gebruiken extra schuimt. Dat is altijd een feestje op zich." HARD WATER ZACHT WATER Een douche zonder kalkaanslag? Ga naar: WWW. AQUACELL NL Of bei: 088 98 99 195 Corrosie Z.acUlr cOéder- ZCfirC^,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56