52 SPORT genieten in stiji Twintig jaar nadat hij de nor verliet heeft Johan van der Velde eindelijk zijn droombaan in het profpeloton te pakken. Hij wordt buschauffeur bij Roompot/Orange. SCHIPHOL - Johan van der Velde stapte gistermorgen als een blij moedig man op het vliegtuig naar Willemstad. De Amstel Curacao Race is voor hem sowieso een jaar lijks terugkerend feestje, maar dit keer betekent het weekje in de Ca riben nog meer voor de 57-jarige oud-prof uit Breda. „Lekker even naar de zon om helemaal opgela den met Roompot/Orange aan het komende seizoen te begin nen." De nieuwe Nederlandse professio nele wielerploeg liet donderdag weten dat Van der Velde het team komt versterken als buschauffeur. In het persbericht sprak teambaas Michael Zijlaard van een lang ge koesterde wens om de voormalige ronderenner bij zijn team te be trekken. Dat genoegen is geheel wederzijds laat Van der Velde we ten. „Dit is toch een droom die uitkomt. Een betaalde baan, waar bij ik het hele seizoen met een ploeg op stap ga, is wat ik altijd ge wild heb." Het kleurrijke levensverhaal van Van der Velde is alom bekend. Als begenadigd renner scheerde de West-Brabander in de jaren tach tig hoge toppen. Hij won het jon- gerenklassement in de Tour, kon klimmen als de beste, zegevierde in etappes en klassiekers, liet zich meermalen kronen tot puntenko- ning in de Giro en hield in die laatstgenoemde ronde aan zijn he roïsche, ijzige martelgang door de Dolomieten voor eeuwig de ereti tel Uomo di Gavia over. Na zijn carrière nam het leven een dramatische wending. Om zijn amfetamineverslaving te be kostigen en te verbloemen voor vrouw en kinderen ging hij op het dievenpad. Twintig jaar gele den eindigde die carrière in De Koepel van Breda. Na tien maan den brommen, stapte Van der Vel- de als een ander mens naar bui ten. De fietsende flierefluiter van weleer werd een hardwerkende huisvader. Zonder zeuren aanvaar de Van der Velde de haven als werkterrein en een rijtjeshuis in de een Bredase woonwijk Haagse Beemden als zijn nieuwe paleisje. Nadat hij met enige schroom met zijn drie fietsende kinderen (Alain, Danielle en Ricardo) naar trainingen en wedstrijden van de wielervereniging Breda trok, ont dekte Van der Velde dat de men sen al weer snel gewoon met hem omgingen. 'Giovanni' werd ge vraagd ploegleider te worden bij de club. „Dat heb ik twee seizoe nen gedaan, maar omdat vooral mijn jongens steeds fanatieker werden, ben ik daar mee gestopt. Ik kon me onmogelijk in tien stuk ken delen en ging liever met hen mee. Het was ook maar vrijwilli gerswerk." Van der Velde begon stiekem te dromen van een echte baan in de wielersport. Aanbiedingen en be loften kwamen er genoeg. „Alle maal nog meer levenslessen", zegt hij over de vele afgeblazen plannen. „Hier en daar zullen ze me zeker vanwege mijn naam even voor een karretje gespannen hebben. Ach, zo werkt dat, denk Als buschauffeur ben je meer de vaderfiguur binnen een ploeg. Dat ligt me beter ik nu. Het was ook geen must. Ik heb al die tijd goed de kost kun nen verdienen in de metaal en vond het daarnaast leuk om op een of andere manier bij de sport betrokken te blijven. Gastenwa- gens rijden voor Domo bijvoor beeld. Of met mijn eigen jongens naar de koers gaan. Door dat laat ste ben ik ook jaren niet echt ach ter een baan in de wielersport aan gegaan. Ik zag wel wat er op mijn pad kwam. Het enige vervelende van al die dingen die niet doorgin gen is dat je voor niks naar iets hebt uitgekeken." Alain (dicht bij een profcontract in Italië) en Ricardo (twee jaar World Tour bij Garmin) hebben hun fiets inmiddels aan de wil gen gehangen. Daarmee begon het voor Van der Velde toch weer wat harder te kriebelen. En dus trok hij afgelopen augustus de stoute schoenen aan toen hij in Breda bij de start van de Eneco Tour Michael Zijlaard zag staan. Die had net bekendgemaakt dat het Roompot/Orange-cycling- team eindelijk een feit was. „Ik dacht: nu moet ik op hem afstap pen en vragen of hij misschien voor mij een plaatsje heeft in zijn team. Niet als ploegleider, maar voor iets anders." Het resulteerde in de aanbieding om de teambus te gaan rijden. „Perfect", antwoordde Van der Velde. „Op mijn achttiende reed ik al op de vrachtwagen en de lo gistiek rond een ploeg ligt me be ter dan de rol van ploegleider. Je moet dat doen wat het best bij je past. Dat is deze rol." Van der Velde voelt zich niet thuis in de nieuwe communicatie wereld van een ploegleider. „Als buschauffeur ben je meer de va derfiguur binnen een ploeg. Dat ligt me beter." woonconcep: van der Poel hometextiel. Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 564000. binnenuit.nl 'Toch een droom die uitkomt' door Ad Pertijs Het Zwitserse Creation Baumann creëerd haar unieke stoffen in eigen bedrijf. Designers en technici werken samen aan perfectie. Geniet van de mooiste stoffen in bijzondere, exclusieve designs. Création Baumann zorgt voor een goede balans tussen design en functionaliteit. Wij genieten van uw komst. I Johan van der Velde, topcoureur in de jaren tachtig, treedt bij Roompot/Orange in dienst als buschauffeur, foto Soenar Chamid/Hollandse Hoogte Johan van der Velde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52