Tractorpulling op zijn best bij de familie Kools Vier vierdagen binnen drie dagen SERVICE 47 fon m ken werk CADZAND - Alleen gas geven, daar mee red je het niet", vertelt Bram Kools. „Tractorpulling is een tech nische sport, alles moet kloppen als je wilt winnen." Dat alles klopte, bleek dit seizoen wel. Bram werd met zijn tractor - de Mitas All or Nothing - kam pioen in de Eurocup. „Een compe titie met deelnemers uit heel Eu ropa, die verreden wordt in een zestal landen", legt hij uit. „Zo zijn we bijvoorbeeld naar Honga rije geweest. Dit was al een hele ervaring op zich, gezien de cul tuurverschillen in vergelijking tot ons land. Wij zien onszelf vaak als een stelletje boeren op een tractor, maar daar keken ze echt tegen ons op. Daarnaast hebben we aan wedstrijden in Zweden, Italië en Denemarken meege daan." Bram deed in zijn jonge jaren al aan tractorpulling, maar besloot ruim dertig jaar geleden te stop pen. „Ik had er de tijd niet meer voor", vertelt hij. Vijfentwintig jaar later pakte hij de sport toch weer op. Met succes, want inmid dels rijdt hij op het hoogste ni veau in het tractorpullingcircuit. „De Grand National heet dat. Ook doen we mee aan het Europees Kampioenschap en de al eerder genoemde Eurocup-competitie." Sinds 2010 doet er nog een andere Kools mee aan de wedstrijden. „Ook mijn dochter, Manon, doet aan de sport. Dat zie je niet vaak, denk ik, vader en dochter die sa men aan tractorpullingwedstrij- den meedoen", vertelt hij la chend. Terwijl Manon er bij komt zitten, legt Bram uit hoe het zo ver gekomen is. „Toen ze veertien was had ze nog wel eens wat com mentaar op hoe ik dingen aanpak te. Toen zei ik tegen haar: „Als je het allemaal zoveel beter weet, dan moet je maar zelf meedoen wanneer je zestien bent." Dat liet ze zich geen tweede keer zeggen; drie dagen nadat ze haar rijbewijs haalde deed ze al mee aan een indoorwedstrijd in de IJs- selhallen in Zwolle. Daar kwam ze in de finale en eindigde ze op de derde plaats." Manon vult zijn verhaal aan. „Dat werd vooral in de media breed uit gemeten. Een meisje van zestien dat zomaar even derde werd in een sport die vooral door mannen wordt beoefend", zegt ze. „Al die aandacht overviel me toen wel, maar inmiddels ben ik het ge wend. Ik heb zelfs al eens handte keningen uit staan delen in een club in Breda." Haar vader snapt ook wel waarom de camera's vooral zijn dochter opzoeken. „Zeg nu eerlijk, wie heb je liever voor de camera. Een oude man als ik, of zij. Ik zou het wel weten." op i november Allerheiligen en op 2 november Allerzielen vieren. Even de betekenissen op een rij. Hervormingsdag herinnert aan de 95 stellingen die Maarten Lu ther op 31 oktober 1517 het licht deed zien over misstanden in de kerk. Dat leidde tot reformatie en de komst van het protestantisme. In Nederland wordt Hervormings dag vooral nog gevierd in bevinde lijke kerken. Elders zit er flink sleet op in protestants Nederland. In de Protestantse Kerk in Neder land (PKN) komt wat Luther deed meestal wel aan de orde op Bijbelzondag, die op of rond de da tum van 31 oktober wordt gehou den. Er is een relatie met Luther, want hij vertaalde de Bijbel in de volkstaal. Allerheiligen is de dag waarop al le heiligen/martelaren worden herdacht. Nog altijd is deze tradi tie in katholieke kerk levend. Het kerkbezoek is die dag hoger dan gemiddeld. Overigens heeft kardi naal Alfrink de viering ervan ge plaatst op de eerste zondag na 1 november, tenzij die datum na tuurlijk op een zondag valt. Op Allerzielen worden de overle denen herdacht. Daarbij wordt er gebeden voor zielen die in het va gevuur verkeren, in afwachting van opname in de hemel. Allerzielen geldt als voortzetting van het Keltische nieuwjaarsfeest Samhain, dat begint aan de voora vond van 31 oktober. In die nacht was, volgens de Kelten, de grens tussen de wereld van de geesten en die van het aardse leven het dunst. Zielen van gestorvenen kwamen dan terug. Daarom wer den van vruchten lantaarntjes ge maakt om boze geesten te weren en goede aan te trekken. Dat ge bruik is terug te zien in Hallo- ween, dat in Nederland sterk aan populariteit wint, terwijl de be langstelling voor Allerheiligen en Allerzielen terugloopt. Met de te rugkeer van feesten uit de voor christelijke tijd is de cirkel weer rond. Op weblog een verhaal over de roep in Duitsland om op 31 okto ber iedereen vrijaf te geven. Bij de wisseling van ok tober en november staan er drie vierda gen op de kerkelijke agenda. Bij de protes tanten is dat op 31 oktober Hervor mingsdag, terwijl de Rooms Ka tholieke Kerk en de Anglicaanse ZATERDAG 1 NOVEMBER 2014 WI/M& Floris den Oudsten roept in zijn co lumn volwassenen op om het cha grijn over vermeend onrecht ach ter zich te laten en 'kinderachtig' te doen. Hij verwijst daarbij naar Jezus' oproep: Laat de kinderen tot mij komen. www.pzc.nl/monnikenwerk in het vooruitzicht door Tom Scheele Bram Kools in actie. Hij won dit seizoen de Eurocup Tractorpulling. foto Bram Kools door Willem Staat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47