De kommen al 's keuren STREEKTAAL CULTUUR 41 Film by the Sea door het jaar op zondagmiddag Signeersessie van Katinka Polderman Pianisten Sandra en Jeroen van Veen spelen zondag de Canto Ostinato in Zierikzee. Wie wil mag er bij gaan liggen. ZIERIKZEE - Voor sommigen kan het best wat onwennig overko men, maar wie denkt 'dat is toch niks voor mij' doet zichzelf enorm te kort volgens pianist Jeroen van Veen. Samen met zijn vrouw Sandra speelt hij zondag middag de bekende Canto Ostina to van Simeon ten Holt in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. „Je hoeft beslist geen muziekken ner te zijn om daar geweldig van te kunnen genieten. Deze soort muziek ligt dicht bij de heden daagse popmuziek. Het is gewoon heerlijk om jezelf daarin helemaal te laten opgaan. Je kunt er naar luisteren als achtergrondmuziek terwijl je met andere dingen be zig bent, maar dus ook heel gecon centreerd in een concertzaal. Of in een kerk, zoals in Zierikzee en wat let je om dat liggend te doen, alsof je thuis op de bank naar mu ziek ligt te luisteren. Wij advise ren de mensen die daar voor voe len een matje mee te brengen en zich uit te strekken op de kerk vloer. Maar voor wie liever zit, staan er natuurlijk ook stoelen." Jeroen lag zelf als klein kind altijd onder de piano van zijn moeder naar haar spel te luisteren. Van daaruit is zijn idee voor die ligcon- certen ook ontstaan. De Canto Ostinato heeft hij zelf al meer dan 300" keer gespeeld, vaak samen met zijn vrouw, maar ook in andere samenstellingen: op één piano, met drie piano's en één orgel, zoals in de oerversie uit 1976, maar ook met twee piano's en twee marimba's of met vier piano's en enkele synthezisers. Vo rig jaar heeft hij van al die versies een cd-box uitgebracht onder het Zeeuwse Zefir-platenlabel, waar voor de opnamen werden ge maakt in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. Over dit bijzonde re muziekstuk van Simeon ten Holt valt veel te vertellen. „Vaak deden we dat zowel vooraf gaand als na afloop van een con cert, maar inmiddels hebben we een toelichting op papier gezet en delen we die uit aan de bezoe kers." Dat bijzondere van de Can to Ostinato schuilt vooral in het feite dat de uitvoering nooit het zelfde zal zijn. De componist laat de musici volop ruimte tot impro visatie. Het totale muziekstuk be staat uit vijf lagen, waarbinnen de uitvoerders alle ruimte hebben of ze hoog, laag, hard of zacht spelen en hoe vaak ze een melodie herha len. „We bedenken ter plekke wel ke laag we spelen en hoe we die spelen. Op een bepaald moment ga je dan wel samen over naar de volgende laag. Als musici onder el kaar voel je dat heel goed aan en in ons geval als man en vrouw is dat helemaal vanzelfsprekend", zegt Jeroen. Hij erkent dat er op basis van erva ring wel een aantal dingen terug komen in de uitvoering. „Ik wil het geen routine noemen, maar als je weet dat dingen goed wer ken, is het zonde om ze niet te la ten klinken." Jeroen beseft dat jongeren wel licht niet zo snel de Nieuwe Kerk binnenstappen om een pianocon cert bij te wonen. „Toch zullen ook zij hier een bijzondere erva ring hebben juist omdat de Canto Ostinato harmonisch zo dicht bij popmuziek ligt. Ik kan het nog sterker vertellen: ik ken mensen die nul, komma nul muzikale ken nis hebben, maar deze muziek fantastisch vinden en die zich af vragen wat hier nou eigenlijk klas siek aan is." Volgens de pianist gold Simeon ten Holt, die in 2012 is overleden, dan ook als bruggenbouwer tus sen allerlei mensen die van mu ziek houden maar die heel erg ver van elkaar verwijderd staan. VLISSINGEN - Film by the Sea (FbtS) door het jaar breidt in Vlis- singen uit met een extra film op zondagmiddag van november tot april. Aanleiding daarvoor is het succes van FbtS door het jaar met de ver toning van voorpremières op maandagavond in Cinecity Ter- neuzen en dinsdag in CineCity Vlissingen. Ook op de zondagmiddag zullen de films zonder voorprogramma en pauze vertoond worden en vaak zal er een korte inleiding ge geven worden door een gast. Festi valdirecteur Leo Hannewijk: „We kunnen nu wekelijks twee prach tige films laten zien en tegelijker tijd leveren deze voorstellingen extra inkomsten op voor het jaar lijkse filmfestival." Met Aanmodderfakker wordt mor gen, zondag, om 16.15 uur, het spits afgebeten. De film sleepte tij dens het Nederlands Filmfestival nog drie Gouden Kalveren in de wacht. Onder andere die van Bes te Film en Beste Acteur. „In no vember vertonen we de openings film van het International Docu mentary Filmfestival over het Ko ninklijk Concertgebouworkest en een documentaire over het Rijks museum. In januari vertonen we enkele hoogtepunten van het Filmfestival Rotterdam." MIDDELBURG - Katinka Polderman signeert vandaag op drie plaatsen in de provincie. Ze begint bij de Drukkerij in Middelburg (van 11.30-12.30 uur), daarna Het Paard van Troje in Goes (14.00-15.00 uur) en de Koperen Tuin (Goes, 15.30-16.30 uur). Zaterdag 8 no vember signeert ze bij De Vries in Zierikzee van 11.00 tot 12.00 uur. Katinka Polderman heeft het ge schenk voor de Week van het Zeeuwse Boek geschreven. Haar boek is een geschenk bij aankoop van minimaal 15 euro in de boek handels. De actie loopt tot 8 no vember. Je zonneblomme ligt d'r uut", roept de buurvrouwe van d'overkant. „Da was nog a géén weer ook ee?" Ik zwaoi 's deu 't openstaonde raom en maok 'n gebaor van „Jao, da was de moeite ee." Ik was nog nie buuten gewist, maor 'k stoeng d'r nie van te kie ken. 't Is daogs nao die sturm van vori ge weeke. De raodio ao 't al ge- zeid: Dao kom een zwaore sturm en dan is 't gedaon mee 't schööne weer. Noe is da mêêstal zö in 't najaor. Als t'r een zwaore sturm komt dan verandert het weer. Net as of die wind nie allêêne de takken van de böömen deu mekaore schudt, mao da zö naojaorsturm ook het weer deu mekaore schudt. In de winter is dat ook zö. Na een paar weken vost, komt d'r een sturm en dan is de kouwe ver- bie. Dan begint 't te dooien en dan kriegen me 'êlemao ander weer. Soms, want 't is ook wel 's anders. Jao joengen, over 't weer raok je nooit nie uutgepraot. Die zonneblomme stoeng an de kant van 't uus. Op de westkant. Noe za je zeggen: „Da 's ook géén al te geschikte plekke om 'n zon neblomme te zetten, maar da kwam noe êênmaol zö uut. Dao staon d'r ook 'n paor in de buurte van m'n waspaole. Die staon d'r an vastgebonnen. En daor 'èn nog een schoon zicht op ook, vanuut het keukentje en uut de kaomer. Die stoengen 'n paor weken gelee jen prachtig te Voor de gesproken rubriek zie www.pzc.nl/streektaal bloeien. Nêê, die binnen d'r nie uutgewaoid 'öör. Die stoengen ommerst vaste an die paole. Van- daor ee. En dao zit nog flienk wa zaod in ook. En daor is 't om be gonnen. Strekjes kommen daor allemao mezen op af. En die 'angen dan op udder kop da zaod daor uut te pikken. Soms valt d'r wat op de grond. En dienke hie dat ze dat dan oppikken? Glad nii. Waorom ook eigenlijk? Daor zit ommerst genoeg zaod in de zon neblomme zelf. En as ze nao de grond vliegen, dan spriengt de kat te van de buren d'r op af. Want die ligt de leste daogen al op de loer tussen de rozenbottels. Een wit katje, mee 'n zwart kopje. Mao z'n wit liif verraoidt 'm al- ried maor, as die onder die bottel- struken op de loer ligt. En zeker noe, want de blaoren van de ro zenbottels binnen deu die wind, ook flienk uutgedund. As 'k tegen de middag de zonne blomme naost 't 'uus an 't opruu- men bin, komt die katte ook even langst. Om te kieken 'oe de zaoken d'r bie staon. 't Is net of die dienkt: „Da 's jammer, noe moen 'k in te vervolg 'n ander plekje zoeken." En die begint al maor mee z'n voorpoten in de grond te krau wen. Dan weet kik 'oe laote dat 't is. „Stank voo dank", schiet 't deu m'n 'ööfd. As de zonneblomme in de groene container ligt, is de katte ook weg. D'n andere zonneblomme (jao dao stoengen d'r twee) staot nog rechte. Gelukkig. 'Die was beter geworteld', zeg 'k tegen m'n eigen. „En volgend jaor ook maor 'n stok d'r bie zetten. Ook al is da noe ie altied zo'n fraoi gezicht." As 'k even laoter uut de keuken nao de waspaole kieken, zien d'r al een paor mezen op de zonneb- lommen zitten. „Die kommen al 's keuren." ZATERDAG 1 NOVEMBER 2014 Canto Ostinato vereist beslist geen voorkennis door Ali Pankow Zondag 2 november, Nieuwe Kerk, Zierikzee, 15.00 uur. I Sandra en Jeroen van Veen delen de liefde voor elkaar en voor de piano. Zondag treden zij op in Zierikzee. door Rinus Willemsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 41