Johanna Maria Zeegers- de Martelaere (Joke) ZEELAND 39 21-03-1939 19-07-2012 in liefdevolle herinnering 'Ma' is slechts twee letters, maar het betekent zoveel meer. In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verdergaat. Bescheidenheid, een voud, zorg en toewij ding: dat was Joke ten voeten uit. Het leven van Joke Zeegers- de Martelaere stond immer in het teken van eenvoud, be scheidenheid, zorg en toewijding. Haar kleine gezinnetje, echtgenoot en één zoon, kwam altijd eerst. Zelfs toen ze ziek werd en het fatale bericht kwam dat het einde definitief zou naderen, cijferde ze zichzelf nog weg. „Doe voor mij maar een eenvoudi ge begrafenis in besloten kring zonder veel toeters en bellen." Loek Zeegers (49) loopt bijna over van eer bied voor zijn moeder. Sinds ze er niet meer is, groeide alleen maar het besef wat ze allemaal voor hem, zijn vader en alle an dere mensen om haar heen heeft betekend. Loek: „Ma. Het is een woord van maar twee letters, maar zo betekenisvol. Het is het meest uitgesproken woord in mijn le ven. Het kwam altijd onbevangen en van zelfsprekend uit mijn mond. Tot de datum van 13 juli 2011; op deze zomerse woensdag was de diagnose definitief: slokdarmkan ker. Sindsdien kreeg de betekenis van de ti tel moeder een beladen klank. Wat voor mij en haar naaste dierbaren onomstotelijk vast stond, is dat ze werkelijk volledig recht deed aan het liefdevolle begrip moe derschap." Joke was een geboren en getogen Bressiaan- se. Ze ging naar school in Groede, werkte als kapster in Schoondijke en werd na haar huwelijk met Jonnij uit Hoofdplaat, die ze leerde kennen op de Visserijfeesten in Bres- kens, voltijds huisvrouw. Het stel kreeg één kind. Als katholiek paar en in die tijd, was dat best uitzonderlijk, maar het was een heel bewuste keus. Loek: „Ik heb er wel eens naar gevraagd waarom ik nooit broers of zussen heb gekregen. 'We vinden het goed zo', zeiden ze dan." Dat kleine gezin gaf Joke de gelegenheid zich helemaal over te geven aan de zorg voor haar naasten. Zo zorgde ze ook tot het eind voor haar moeder, die ernstig ziek was en dertien jaar geleden na een lang ziekbed stierf. Loek: „Het woord mantelzor- ger was toen nog helemaal niet uitgevon den, maar wel helemaal op ma van toepas sing." Zorg voor haar gezin is Joke aangeboren en de fijne details kon ze invullen door de ken nis en kunde die ze opdeed op de huis houdschool. Loek: „Op de huishoudschool leerde ma koken. Ze werd een meester van de eenvoudige pot met verse groenten. Het waren geen liflafjes in de trant van haute cuisine maar gewoon eerlijk, puur en een voudig voedsel. Deze laatste term voegde ze er zelf altijd in alle bescheidenheid aan toe, maar we waren allemaal dol op de zelf gemaakte aardappelpuree met gehaktballe tjes. Heel haar leven was ze in mijn ogen de perfecte manager, die haar gezinnetje en huishouden met alle toewijding runde. Ondanks de weinige schooldiploma's had ze toch het belangrijkste diploma gehaald in iemands bestaan; namelijk die van de universiteit van het leven." Loek herinnert zich vooral de intense lief de en zorg die hij altijd van zijn moeder heeft ontvangen. „Ze stond altijd voor me klaar. Op de meest kwetsbare momenten in mijn leven was ze er voor me en steun de mij met haar volledige ziel en zaligheid. Haar levenservaring bracht ze altijd aan me over en ik heb enorm veel van haar le venslessen geleerd. Wat me altijd opviel was haar enorme inlevingsvermogen en toegankelijkheid om te praten. Geen onder werp werd geschuwd. Het is enorm fijn om altijd met alles bij je ouders terecht te kunnen." Het werk van haar echtgenoot, die aan het eind van de jaren zestig aan de slag ging bij Dow, zorgde ervoor dat Joke, na Bresjes, Hoofdplaat en Oostburg, uitendelijk West-Zeeuws-Vlaanderen verliet en neer streek in Hoek en later in Terneuzen. Loek werd in Hoofdplaat geboren en groeide op in Hoek. Het kleine gezinnetje Zeegers kreeg ook een kleine uitbreiding. Twaalf jaar geleden werd Fleur geboren, het enige kleinkind van Joke. Loek: „Fleur kon dus profiteren van onverdeelde, onvoorwaardelijke liefde volle aandacht van opa en oma. Van hutten bouwen met dekens onder de trap tot vroeg in de ochtend koekjes bakken, niets was te dol. Apetrots was ma op dit wonder tje, zoals ze onze dochter altijd noemde. En weer frappeerde het me, dat je met wei nig scholing zo pedagogisch goed met een kleinkind kon omgaan. Eigenlijk gaf ze ge woon automatisch vorm aan de motor van ons bestaan en dat is onvoorwaardelijke liefde. En liefde gaf ze aan haar kleine fami lie. Het was intiem en waardevol." De termen grootsheid en oppervlakkig heid waren aan Joke niet besteed. Beschei denheid was een belangrijke deugd. „Voor mijn moeder géén avontuurlijke reizen of imposante carrières met een groot sociaal netwerk. Ze was nadrukkelijk tevreden met het minimale. Voor mij een hele be langrijke eigenschap. Ze kon intense tevre denheid uitstralen met bijvoorbeeld de Li- belle lezen in een zeteltje, bij het uitlaten van de hond of de konijntjes aaien in onze achtertuin. Ze was dan in volledige harmo nie met de wereld, net zoals haar huwelijk met mijn vader in volledige harmonie was. Ik kijk dan ook met groot genoegen terug op mijn warme jeugd." Joke werd uiteindelijk ziek. Vage klachten verergerden, maar ze droeg de ongemak ken dapper, zonder te klagen. De mooie zo merdag van 13 juli in 2011 veranderde plots klaps in een zwarte dag toen de uitslag kwam van een reeks onderzoeken: slok darmkanker. Loek: „We waren allemaal verslagen. Ma kreeg chemo, dat was heel zwaar voor haar. Later is ze ook nog geopereerd in Gent, maar het mocht allemaal niet baten. Het was een kloeke vrouw, maar ze vermager de zienderogen. Het was heel moeilijk om dat te zien gebeuren. Ma is gewoon naar huis gekomen. Op 2 mei 2012 kwam het fa tale bericht dat het einde definitief zou na deren. We hebben toen alles besproken. Dat was ontzettend emotioneel. 'Doe voor mij maar een eenvoudige begrafenis in be sloten kring zonder veel toeters en bellen', zei ze. Na 73 jaar ingetogenheid en puur heid had ik ook niet anders van haar ver wacht." Omdat ze zoveel pijn had, hebben we ma weer naar het ziekenhuis moeten brengen. Een week voor haar overlijden daar, veront schuldigde Joke zich nog bij Loek. „Ik zal toch niet overlijden op je verjaardag?" Pre cies een week later, op 19 juli toen Loek ja rig was, is Joke inderdaad overleden. „Ze heeft zich toen definitief weggecijferd. Zo heb ik dat ook gezegd op haar begrafenis. Ik denk dat de laatste woorden niet treffen der konden zijn." Ze zal het ongetwijfeld zelf niet gewild hebben, maar Joke wordt erg gemist. „Als ze nu naar ons zou informeren, dan zou ik de typisch Zeeuws-Vlaamse reactie geven: 'Z'n gangetje'. We zijn gelukkig allemaal ge zond, aan het werk en vormen een hecht gezin. Ik volg nog altijd hartstochtelijk de verrichtingen van HSV Hoek en blijf gek op auto's. Fleur is ondertussen een brugpie per en gaat iedere dag met plezier naar de middelbare school. Pa redt zich op huishou delijk vlak uitstekend, hij leerde het im mers van de beste, en fietste dit jaar een kleine tienduizend kilometer op zijn race fiets door de weidse polders van zijn West-Zeeuws-Vlaanderen. Het vult zijn da gen met plezier. Maar toch proeven we ook zijn eenzaamheid wanneer hij weer alleen thuiskomt na een tochtje op de fiets." ZATERDAG 1 NOVEMBER 2014 Ma zorgde vol overgave Joke (rechts) met haar familie op een mooie winterdag op de Otheense Kreek in 2008. door Sheila van Doorsselaer Hebt u ook mooie herinneringen aan een dier bare die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze ru briek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118-434003, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39