ZEELAND 37 maar creatief zijn niet. Er zijn drie dingen die me motiveren: het creatieve, de firn en het on dernemen. Als maar een van de drie aanwezig is, zou ik het niet kunnen opbrengen. Bij schrijven gaat het ook om aantallen: hoe kan ik de meeste boeken verkopen? Dan moet ik veel verder kijken dan Zeeland. En als het om filmscripts gaat is ook Nederland onvoldoen de markt, niet alleen qua omvang maar ook hoe die in elkaar steekt, met filmmaatschap pijen die echt moeten knokken voor hun bo terham, met heel lange wegen voordat je een film gefinancierd krijgt en met het ons-kent- ons, waar ik de tijd niet meer voor heb om daar nog tussen te komen." Je hebt het talent een goed verhaal te bedenken. Taaltechnisch en stilistisch valt er echter zeker nog winst te boeken. Moet je niet eerst daaraan sleute len? „In de filmwereld kijken ze niet zozeer naar de boeken zelf, maar zoeken ze vooral een Andere mensen gaan na hun 65e bijvoorbeeld rei zen, bridgen of golfen. Waarom steek je zoveel tijd en energie in een nieuwe carrière? „Ik weet niet of het Tsjaikovski was of Goethe, maar een van hen zei: 'Ik werk niet, ik vermaak mij'. Ook als je 65 bent, moet je je nog vermaken. Dat dat ook toevallig met werk te maken heeft, vind ik een leuke bijkomstig heid. Er zijn wel eens momenten dat ik denk: vandaag even niet, waarom moet ik nou zo no dig? Maar wat moet je dan doen? Dit is toch leuker dan biljarten of klaverjassen." Je gooit heel veel hengels uit, in de hoop die ene grote vis te vangen. Hoe belangrijk is het dat die missie ook slaagt? „Ik kan niet zeggen dat ik het onbelangrijk vind, maar als je 67 bent, is het ook weer niet Het is leuk om te kunnen zien dat iemand in bijvoorbeeld Brazilië je boek heeft gekocht goed verhaal. Je levert een draft in, een eerste versie, en iedereen weet dat het nog tien keer herschreven gaat worden. Mijn eerste boek was inderdaad niet goed qua schrijfstijl, maar het verhaal is op zich zeker geschikt om ge adopteerd te worden en te worden herschre ven als script. Daarom ben ik ook blij met de Roosevelt-prijs die ik destijds heb gewonnen, hoewel ik dat zeker niet heb gedaan met de stijl. Literair zal ik wel nooit wat winnen, denk ik. Van die beperking ben ik me bewust, al zit mijn komende boek schrijftechnisch toch weer beter in elkaar dan het vorige. Maar ook als reclamemaker ga ik liever voor een au thentieke foutieve tekst dan een heel gladde, foutloze tekst." zó belangrijk, want het is niet bepalend voor je carrière. Maar ik vind het wel belangrijk dat je iets van je leven maakt. En dat heb je hele maal zeifin de hand. Als je niets doet, moet dat wel een bewuste keuze zijn. Ik heb men sen zien doodgaan die altijd maar zijn blijven werken op een manier dat ik dacht: word je daar nou gelukkig van? Het schrijven be schouw ik niet als werken." ZATERDAG 1 NOVEMBER 2014 Schrijver en reclamemaker Ben(n) Flore: „Er zijn drie dingen die me motiveren: het creatieve, de fun en het ondernemen. Als maar een van de drie aanwezig is, zou ik het niet kunnen opbrengen." foto Mechteld Jansen Ben Flore

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37