Emergis krijgt een 'ophoudruimte' voor verwarde personen I 1 I- Oorlogstentoonstelling _±r 32 WALCHEREN LEEFBAARHEID Project Bewust Walcheren moet bij inwoners en ondernemers ideeën ontlokken voor impuls leefbaarheid. Monumentenstichting onder toezicht Dat zei burgemeester René Ver hulst donderdag tijdens de raads vergadering naar aanleiding van vragen van de PvdA over het inci dent in Vlissirigen van afgelopen zondag. Daarbij werd een verwar de 23-jarige man in zijn been ge schoten omdat hij mogelijk explo sieven bij zich zou hebben. Dat was uiteindelijk niet het geval. PvdA-raadslid Marlize Laport wil de onder meer weten welke ver volgstappen worden genomen. „Het kan niet zo zijn dat verwar de personen die niet meer aan spreekbaar zijn, dan maar een ko gel krijgen in plaats van hulp", al dus Laport. Volgens Verhulst was sprake van HERDENKING een 'zeer uitzonderlijke situatie', die zelden voorkomt. Goes heeft, vanwege Emergis, wel regelmatig te maken met verwarde personen, 'enige tientallen per jaar', zei Ver hulst. De politie is volgens hem meestal als eerste ter plaatse na een acute melding, bijvoorbeeld als iemand bij het spoor staat. In de regel wordt dan geprobeerd ie mand van Emergis erbij te krij gen, maar dat lukt niet altijd. „Omdat de politie en ik het niet verstandig vinden dat een ver ward persoon meteen in een poli tiecel wordt gezet met anderen als er geen plek is bij Emergis, hebben we een tijd geleden in gang gezet dat daar een spoedei sende ophoudruimte komt. De po litie blijft er dan bij totdat een des kundige ter plekke is." De politie heeft de laatste jaren de handen vol aan psychische pro blematiek. Een oplossing was daarom noodzakelijk, want agen ten hebben niet de opleiding en ervaring van een psychiater of maatschappelijk werker om met deze mensen om te gaan. OOSTKAPELLE - Walcheren is mooi. De natuur, het landschap, de cultuurhistorie. Behalve ervan genieten, kun je er ook veel meer mee doen. En er zelfs geld aan ver dienen. Als je maar slim te werk gaat en je kansen grijpt. Met die oproep gaan de Walcher- se gemeenten, de Dienst Lande lijk Gebied, de provincie en het waterschap Scheldestromen de nu boer op om inwoners en on dernemers te prikkelen het na tuurlijk kapitaal van Walcheren beter te benutten. En zo een im puls te geven aan de economie en de leefbaarheid. Bewust Walcheren heet het pro ject. Iedereen is een 'streekholder' en kan dus meedoen. „Daarna kan iedereen zelf ermee aan de slag en wij als overheden en Dienst Landelijk Gebied kunnen daarbij helpen", vertellen Richard Rozemeijer (DLG) en Carolyn Jon kers (namens de gemeenten). Aanleidingen voor het project zijn een andere rol voor de overhe den, die zich terugtrekken op hun kerntaken en meer overlaten aan hun inwoners, en een nieuwe vi sie op het gebruik van de bodem. Jonkers: „Denk aan de groenon derhoud tegenover onroerende- zaakbelasting. Gemeenten willen soms bezuinigen op groenonder houd, maar daardoor ontvangen ze ook minder ozb. Want huizen die in een groene omgeving staan, zijn meer waard en leveren dus meer ozb op. Ecologie verte genwoordigt echt geld." KANSENCAFÉS VOOR EEN BEWUST WALCHEREN GOES - De Stichting tot Behoud en Ondersteuning van Monumen ten (SBOM), ofwel de Monumen tenstichting in Goes, is onder on der verscherpt toezicht gesteld. Dat heeft de stichting gisteren SP Volgens Rozemeijer zijn er moge lijkheden genoeg om de natuurlij ke kansen van Walcheren beter te benutten. „Wat te denken van open kanoroutes over de water gangen, zoals van Middelburg naar Domburg? En van arrange menten met bagagevervoer voor wandelaars die een paar dagen over Walcheren willen wandelen van overnachting naar overnach ting? Waarom zou je dat als toe rist zelf moeten regelen?" Misschien is er al veel, en mis schien is er veel nieuws mogelijk en daarvoor zijn de kansencafés: het uitwisselen en bedenken van ideeën en het leggen van contac ten, leggen Rozemeijer en Jonkers uit. „Dat we even de tijd nemen om naar elkaar te luisteren en el kaar te inspireren." Alle ideeën komen op de Face- bookpagina Bewust Walcheren. In de loop van volgend jaar wor den de eerste resultaten bekeken. Het project kent volgens Jonkers voorlopig geen einddatum. Roze meijer: „Zolang er beweging in blijft zitten, gaan we ermee door." zelf bekend gemaakt. Het toezicht houdend orgaan, het Centraal Fonds Volkshuisvesting (CFV), heeft de maatregel genomen om dat de kleine woningcorporaties financieel onder druk staan. Ruil uw huidige woning in voor een nieuwe www.inruileigenwoningzeeland.nl F Afscheidsreceptie door Luc Oggel GOES - Emergis krijgt een zogehe ten spoëdeisende ophoudruimte (SPOR) voor verwarde personen. De gemeente Goes, politie en direc tie van de instelling voor geeste lijke gezondheidszorg in Kloetinge zetten binnenkort hun handteke ning onder afspraken daarover. AAGTEKERKE - Arie van Sluis en Peter Labruyere hebben in verenigingsge bouw Amicitia te Aagtekerke een expositie ingericht over de Tweede Wereld oorlog ingericht. De expositie is vandaag nog te bezoeken van 10.00 tot 17.00 uur. Er worden doorlopend films vertoond. Vandaag wordt met name op Wal cheren de bevrijding herdacht, onder meer in Westkapelle, Vlissingen en Mid delburg, waar 's middags een groot défilé is. foto Lex de Meester door Maurits Sep Het project Bewust Walcheren wil inwoners en ondernemers samen brengen om na te denken over kansen om de kwaliteiten van Wal cheren beter te benutten. Daarvoor vinden vier kansencafés plaats. De eerste is op woensdag 5 november, om 19.30 uur, op cam ping De Pekelinge in Oostkapelle. Inspirators zijn campingeigenaar Twan Vermeulen en Wim van Nieuwenhuijze, die zal vertellen over het project 'waterhouderij' dat door acht boeren in Oostkapel le en Vrouwenpolder is opgezet Het tweede kansencafé is op woensdag 12 november, om 19.30 uur, op 't Hof Welgelegen in Mid delburg. Inspirator is eigenaar Ard van de Kreek. Het derde kansencafé is op woens dag 26 november, om 19.30 uur, Walcheren kan eigen waarden beter benutten in de Graansilo Middelburg, het kantoor van architectenbureau Rothuizen. Inspirators zijn archi tect Ben Westenburger en Robert Northolt van Land van Borsele/ Camping Scheldeoord in Baarland. Het vierde kansencafé is op woens dag 3 december, om 15.30 uur, in DOK41 in Vlissingen. Inspirator is eigenaar Bram Maljaars. Aanmelden op rb@middelburg.nl rt A Burgemeester Van Kooten vertrekt op 21 november aanstaande naar gemeente Maasdriel, na ruim zes jaar burgemeester te zijn geweest in onze mooie gemeente. Wij nodigen u van harte uit voor zijn openbare afscheidsreceptie op vrijdag 14 november aanstaande van 16.00 uur tot 18.30 uur. Deze receptie vindt plaats in dorpshuis Zaal onder de Toren Voorstraat 20 in Wissenkerke. U bent allen van harte welkom. Met vriendelijke groet, het gemeentebestuur van gemeente Noord-Beveland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32