Snijden 9 Winterburg, nieuw winterfestival 'Als bibliotheek sluit is dat echt een gemis' commentaar Belgen vieren graag vakantie in Zeeland ZEELAND 31 SP keurt nieuwe landelijke bijbaan Han Polman af Voor veel Zeeuwse ge meenten wordt 2015 een lastig jaar. Een jaar met de pijn van onafwendbare bezuinigingen. Want de rek is er inmiddels he lemaal uit. De gemakkelijke be sparingen zijn al gerealiseerd. Nu komt het echte werk. In to taal moeten de gemeentebestu ren nog bijna 20 miljoen euro 'vinden'. En dat uitgerekend in het jaar waarin nog maar moet blijken wat de gemeenten kwijt zijn aan de zorg, die naar hen worden overgeheveld. Dat komt slecht uit. Het zal nog een hele toer worden om te voorkomen dat hulpbehoeven den in de ene gemeente beter af zijn dan in de andere. Belastingverhoging is geen re delijke optie. Te veel mensen zitten nog met de kater van de malaise op de woningmarkt. Dus rest de gemeenten weinig anders dan schaven en schrap pen. Als dat evenwichtig ge beurt in alle sectoren, mag de gemeente van de burger begrip verwachten. Zelfs als gebruike lijke voorzieningen sneuvelen. DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR Herenstraat 9 Segeersstraat 8 MIDDELBURG KOOPZONDAG 2 NOVEMBER GEOPEND VLISSINGEN - Zeeland profiteert van alle provincies het meest van het groeiend aantal buitenlandse toeristen. Met name vanuit Bel gië. Economen van de ING Bank heb ben dat becijferd. Steeds meer bui tenlandse toeristen vieren vakan tie in Nederland. En die stroom blijft groeien, denkt de ING. Toe risten gaan vooral naar Amster dam, Zeeland, Drenthe en Noord-Brabant. Noord-Holland is veruit de populairste bestem ming. Dat komt door de combina tie van het hotelaanbod in en rond Amsterdam en de campings en bungalowparken langs de Noordzeekust. Ze zorgen het hele jaar door voor een toestroom van gasten, aldus de onderzoekers. Zeeland profiteert ervan dat het aantal Belgische toeristen meer dan is verdubbeld tussen 1998 en 2013. In alle provincies zijn Duit sers de grootste gastengroep. De enige uitzondering is Noord-Bra bant. Daar gaan meer Belgen dan Duitsers naar toe. Fransen, Span jaarden en Italianen laten de kust meestal links liggen en verblijven dus ook nauwelijks in Zeeland. MIDDELBURG - Het voorzitterschap van de Waarderingskamer heeft niets te maken met het ambt van commissaris van de koning. Dus moet Han Polman bedanken voor die eer, vindt de SP-Statenfractie. De Waarderingskamer contro leert de wet waardering onroeren de zaken (WOZ). Met het geld dat Polman daarmee verdient, be taalt hij de onkosten die uit de functie voortvloeien. Anders dan zijn voorganger Karla Peijs houdt Polman zich ver van een bijbaan in een commercieel bedrijf. Deze functie dient louter een maat schappelijk belang, verdedigde hij gisteren zijn besluit in de Staten. „Het wordt anders dan het Nazo merfestival, maar op cultureel ge bied zal er in die stille periode in Middelburg heel wat te zien en te doen zijn", zegt directeur Henk Schoute van het Theaterproductie- huis Zeelandia. Schoute wilde Danstheater Aya met de Snow White the 7 Breakers graag naar Zeeland ha len. „Daar is het allemaal mee be gonnen. De programmering van de schouwburg was echter al rond, dus ben ik gaan kijken of we het anders konden regelen." Het dansgezelschap verbindt aan de voorstelling ook een educatie programma voor scholieren. Schoute heeft goeie ervaringen opgedaan met dansworkshops en dans tijdens het Nazomerfestival. Het enthousiasme van de kinde ren om te dansen had hem diep geraakt. Op 10 december krijgen zeven leerlingen de kans om mee te doen aan de dansvoorstelling. Die succesvolle samenwerking tussen de schouwburg en Zeelan dia 'smaakte naar meer'. Ook de Zeeuwse Concertzaal sloot zich daarbij aan. „En we hebben na tuurlijk ook een eigen theater zaal", zegt Schoute, waardoor Winterburg, het winterfestival realistisch werd. Drie producties van Zeelandia komen in Winter burg terug: Happy Days, De Riet dekker en De Uitvreter. Bach Stress van Carla Hardy en Jeroen de Groot staat op het programma en Marijn Brouwers treedt op met zijn programma Bon Anni- versaire. „Ook in het Zeeuws Mu seum zijn mooie exposities, zoals Tasten in het Duister en Hand werk. Bij het Centrum Beeldende Kunst Zeeland, is de expositie Zeeuws Goed-Stik Goed te zien en in De Vleeshal komt Paolo Chiasera. „We bundelen onze kwaliteiten om in de winter het culturele aanbod te vergroten." THOLEN - „Ik vind het echt heel jammer dat dit weg moet", zegt Catrien Snoep, terwijl ze bij de bi bliotheek in Tholen een verse voorraad boeken in de fietstas stopt. „De bibliotheek zullen we zeker wel gaan missen." De bezuinigingen doen zich vol op gelden in de gemeente Tholen. Die treffen vooral het bibliotheek werk, dat 275.000 euro van de hui dige subsidie van 675.000 euro moet inleveren. Het gevolg is dat - als de gemeenteraad daar deze maand mee instemt - de biblio theken in hun huidige vorm ver dwijnen. In plaats daarvan komen in de kernen servicepunten, waar bestelde boeken kunnen worden opgehaald en ingeleverd. De col lectie wordt geschonken aan de Thoolse bevolking. Voor kinderen tot 12 jaar worden specifieke dien sten en programma's opgezet. De bibliotheek in Tholen-stad - één van de vier vestigingen in de gemeente - zit in een fraai pand, dat nog maar acht jaar geleden is gebouwd als gezamenlijk onderko men met het Westerpoort Colle ge. De school is eerder dit jaar ge sloten; de bibliotheek lijkt voor een aanzienlijk deel hetzelfde lot te wachten. IIja van Tetterode uit Poortvliet vult samen met haar dochter een grote boodschappentas met uitge zochte boeken. „Ik ben er hele maal niet blij mee als dit dicht gaat. We komen hier vaak en dan nemen we altijd veel mee, zoals je ziet. Als je als volwassene voortaan naar Bergen op Zoom moet, dan is dat een hoop meer gedoe. Het resultaat is dat je min der vaak gaat en dus minder leest. Dat is jammer. Dit is juist een mooie, uitgebreide voorziening, prima voor zowel volwassenen als kinderen. Ik vind het echt een ge mis als dat weggaat. Ze bieden wel servicepunten, maar het is zo leuk om ter plekke boeken uit te kunnen zoeken." „Ik hou van lezen!", roept de jon ge Sem, die net zijn boeken heeft ingeleverd, enthousiast. „We zijn helemaal niet happy met de plan nen", zegt zijn vader Rob Reuvers uit Oud-Vossemeer. „Ik hou er juist van om langs de boeken te kunnen struinen. Ik heb al over wogen naar Halsteren of Bergen op Zoom te gaan om echt boeken uit te kunnen kiezen. Ik zou zeg gen: gooi alle kleine bibliotheken op Tholen dicht en zorg dat er één grote overblijft." „Het is een spannend en ingewik keld proces", zegt Jannie van Vugt, directeur van Stichting Bi bliotheek Oosterschelde. De om vang van de bezuiniging in Tho len maakt radicale ingrepen on ontkoombaar. „Maar het gaat nu wel in een heel hoog tempo. Dat vind ik jammer. In die zin is het een heel lastige periode." Voor het personeel betekent het veel onzekerheid en ook van klan ten komen volop vragen. „Het is lastig om die goed te kunnen be antwoorden, als je in afwachting bent van een besluit van de raad. We zitten nu eenmaal in een poli tiek speelveld." Domburg Veere •iedere zondag geopend www.depagterantiekeninterieur ZATERDAG 1 NOVEMBER 2014 door Edith Ramakers MIDDELBURG - Zeeland krijgt met Winterburg een cultureel winterfes tival dat van 10 tot en met 20 de cember in Middelburg wordt ge houden. Het is een initiatief van het Theaterproductiehuis Zeelan- dia, dat ook de organisator is van het Zeeland Nazomerfestival. door Rolf Bosboom Een bezoekster van de bibliotheek in Tholen-stad zoekt, zolang het nog kan, vers leesvoer uit. foto Leo Adriaansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31