Afvalbedrijf Indaver kan in de etalage Pas zekerheid na 2e meting poliovirus De CANDMERADBWKZ 66 Het vlees is bij de meeste Zeeuwse gemeenten inmiddels wel van de botten 66 Het gaan toch wel wat meer magere jaren worden dan ook ik had verwacht 30 ZEELAND BEZUINIGINGEN GEMEENTEN De gemeenten wacht opnieuw een zwaar jaar. Aanhoudende bezuinigingen raken hun inwoners ook steeds vaker direct. zaterdag Wat bezielt ie mand om lid te worden van een niet-rokersvere- niging om vervolgens procedu res te starten om ervoor te zor gen dat je nergens meer mag ro ken? Dat begrijp ik niet. Ik rook niet, nooit gedaan ook en ik heb er een hekel aan. Mijn vrouw steekt wel eens een sigaretje op en zorgt iedere keer weer voor discussie. Naar mijn argumen ten dat het slecht is en dat ze er eerder dood van gaat, luistert ze niet. Aangezien het een volwas sen vrouw is die haar eigen keu zes maakt, heb ik me er maar bij neer te leggen. En dat geldt na tuurlijk voor iedereen in dit land die wil roken. Anders kun je alles wel verbieden wat slecht is voor een mens. Toch is er de Club Actieve Nietrokers (CAN) die de staat dagvaardde om de uitzondering op het rookverbod voor kleine cafés ongedaan te maken. Het rookverbod voor de horeca werd ooit ingevoerd om te voorkomen dat werknemers werden blootgesteld aan rook, voor kleine zaken zonder perso neel kwam een uitzondering. Dat ging de CAN dus niet ver ge noeg. Op grond van een verdrag dat Nederland ooit heeft geslo ten voor de bestrijding van ta baksgebruik trok ze ten strijde. De Hoge Raad oordeelde op 10 oktober dat Nederland maatrege len moest nemen tegen bloot stelling aan tabaksrook in 'in door public places'. Daaronder vallen dus ook de kleine cafés. Die maatregelen moeten geno men worden ten behoeve van ee nieder die deze ruimtes be treedt of wil betreden. Een ver wijzing voor de bezoeker dat ro ken in het café is toegestaan, is onvoldoende. Dit gaat toch veel te ver? Je hoeft toch niet blootgesteld te worden aan rook? Je hoeft dat cafeetje toch niet binnen te gaan? Een paar vrienden van me roken ook, maar daar kan ik nu niet meer mee op stap. Dat vind ik onrechtvaardig. Ik vind dat ik het recht moet hebben op een avondje stappen met vrienden die roken. Op de boot zat ik vroe ger ook altijd bij de rokers. Tijd voor een clubje denk ik. De CANDMERADBWKZ. De Club Actieve Nietrokers Die Met Een Roker Aan De Bar Wil Kunnen Zitten. Provinciale Staten gaven Delta gis teren groen licht om het verkoop proces in gang te zetten. Maar de daadwerkelijke transactie mag niet worden gesloten, voordat dui delijk is wat de gevolgen zijn voor de toekomst van het energiebe drijf, bedongen de Staten even eens. Want Delta stoot met Inda ver gelijk ook de meest winstge vende tak binnen het concern af. De opbrengst wil Delta gebruiken om de schuldenlast te verlagen. Die is niet mals. Alleen de rente op die schuld (600 miljoen euro) kost Delta jaarlijks ruim 26 mil joen euro memoreerde SP-fractie- voorzitter Ger van Unen fijntjes. Van Beveren nam in dat licht dan ook maar gelijk iedere illusie weg dat een deel van de verkoopop brengst wellicht kan worden uit gekeerd aan de aandeelhouders (provincie en gemeenten). Door de schuld weg te poetsen, verste vigt Delta wel zijn positie, aldus Van Beveren. De Staten drukte de verantwoor delijk gedeputeerde op het hart dat Delta het afvalbedrijf niet aan de eerste de beste mag weggeven, maar dat een 'marktconforme prijs' moet worden betaald voor Indaver. SGP-Statenlid Ad Dorst vroeg Van Beveren tevens een ver zekering in te bouwen dat er geen hoge 'transactiebonussen' worden neergeteld, wanneer de deal straks rond is. Zo'n waarborg moet er beslist ook komen voor behoud en ex ploitatie van de milieustraten in Zeeland, bepleitte fractievoorzit ter Patricia de Milliano (CDA). De Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) leunt op Indaver. Bij een verkoop wordt de ZRD losgekoppeld. Hoe dat gaat gebeuren en onder welke voorwaarden is nog niet bepaald. De Milliano en Van Unen vinden het essentieel dat de inzameling van het huishoudelijk afVal in de milieustraten voor de burgers on der de huidige condities blijft ge beuren: kosteloos. Van Beveren is het op dat punt met zijn partijge noten eens. „Ik denk dat het heel goed is om dit punt met de direc tie van Indaver te bespreken en goed te waarborgen. Dat zullen we ook zeker doen." De gedeputeerde moest Statenlid Ruud Haaze (PW) gelijk geven dat er met de verkoop van het af valbedrijf 'wel wat werkgelegen heid' verloren gaat. „Maar voor Zeeland is dat beperkt. Dat zit dan vooral bij de milieustraten." VLISSINGEN - Neem de begroting 2015 van de gemeente Terneuzen. Daarin komt het woord 'bezuini ging' maar liefst 53 keer voor. Bij de andere Zeeuwse gemeenten is dat niet veel anders. Hun finan ciële jaarplannen zijn net als voor gaande jaren een aaneenschake ling van 'taakstellingen', 'ombui gingen' of hoe de bezuinigingen ook worden genoemd. 2015 wordt voor de gemeenten andermaal een zwaar jaar. Alle gemeenteraden praten in de ze periode over hun begroting. Het zijn weinig opbeurende ses sies, want de budgetten krimpen nog altijd en dus blijft bezuinigen veelal het devies. In totaal hebben de Zeeuwse ge meenten voor 2015 bijna twintig miljoen euro aan besparingen in geboekt. Veelal gaat het om bezui nigingen die eerder zijn aangekon digd, of bij de vorming van de nieuwe colleges, afgelopen voor jaar, zijn afgesproken. Maar met name in Middelburg zijn extra maatregelen (vier miljoen euro) nodig zijn om de financiële situa tie op orde te brengen. De bezuinigingen worden voor de burgers steeds merkbaarder. De afgelopen jaren hebben de ge meenten de stofkam al door hun begrotingen gehaald, zijn de orga nisaties ingekrompen (ten koste van vaak tientallen arbeidsplaat sen per gemeente) en is onder houd al zo zuinig mogelijk uitge voerd. Het 'laaghangende fruit', zoals het collegeprogramma van Goes dat noemt, is reeds geplukt. Dan resten slechts rigoureuze maatregelen. „Het vlees is bij de meeste ge meenten inmiddels van de bot ten", zegt ook de Veerse burge meester Rob van der Zwaag, te vens voorzitter van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG). „Het moment dat we keuzes moe ten maken die pijnlijk zijn voor de bewoners hebben we nu wel bereikt." En dus wordt er steeds vaker naar zaken zoals kunst en cultuur, bi bliotheekwerk, peuterspeelzalen, zwembaden en subsidies aan vere nigingen gekeken. Daarnaast be knibbelen veel gemeenten nóg wat meer op openbare verlichting en het onderhoud van wegen en openbaar groen, zozeer zelfs dat men zich begint af te vragen in hoeverre dat nog aanvaardbaar is. „Je loopt het risico dat je op lange re termijn alleen maar duurder uit bent", zegt Van der Zwaag. „Er komt een moment dat je zegt: het wordt onverantwoord." De VZG-voorman wijst er ook op dat de gemeenten per 1 januari 2015 verantwoordelijk worden voor jeugdzorg, werk en inkomen en de zorg aan langdurig zieken en ouderen. Hij is niet gerust op de financiële gevolgen. „Het is een open-eindregeling. Je wilt als gemeente iedereen zo goed moge lijk helpen, maar tegelijkertijd we ten we dat het budget dat we krij gen beperkt is en dat we geen in vloed hebben op de instroom. De financiële risico's zijn groot." De Kapelse wethouder van finan ciën Jon Herselman loopt al zeven tien jaar mee en heeft vaker finan cieel minder florissante periodes doorgemaakt. Onderhand had hij echter op licht aan het eind van de tunnel gerekend. „Ik heb altijd gezegd: zeven vette en zeven ma gere jaren, maar het gaan toch wel wat meer magere jaren wor den dan ook ik had verwacht." Kapelle moet in 2015 een half mil joen bezuinigen. Dat gebeurt on der meer door te snijden in de ambtelijke organisatie. Voor de wat langere termijn wordt ook ge keken naar zaken zoals sluiting van het buitenzwembad in Kapel- Ie. „Echt snijden in voorzieningen is het laatste wat we doen, want wat eenmaal weg is, komt nooit meer terug. Maar op een gegeven moment ontkom je daar niet meer aan." Andere voorzieningen worden on vermijdelijk duurder, zegt Hersel man. Hij noemt als voorbeeld de tarieven van de dorpshuizen. De tijd dat men daar voor een habbe- krats - en dus op kosten van de ge meenschap - gebruik van kon ma ken, 'hebben we al een tijd achter ons', aldus de wethouder. „Het prijskaartje voor 'producten' die burgers bij ons afnemen, gaat om hoog. Het moet kostendekkend zijn. Jongeren zijn dat al gewend, maar ouderen denken nog steeds: de gemeente doet het wel." De gedeputeerde hield gisteren in een door de PW aangevraagd in terpellatiedebat overeind dat de bevolking niet nodeloos laat is geïnformeerd over het naderende besmette water uit België. Dat ge beurde pas 22 september door het RIVM, twintig dagen nadat een vaccinlaboratorium bij Brussel abusievelijk 45 liter water loosde met daarin het poliovirus. Dat kwam uiteindelijk in de Wester schelde terrecht. Gedeputeerde Staten waren 11 sep tember op de hoogte gebracht over de lozing. Dus waarom zijn op dat moment de burgers niet ge lijk gewaarschuwd, wilde Ruud Haaze van Schönknecht weten. „Waarom reageren GS hier zo ge laten op? Van buitenaf gezien lijkt het alsof GS niet in controle zijn." Hoewel eerder ook PvdA, SGP en CDA lieten weten een vroegtijdi ger informeren in dit geval ver standiger zouden hebben gevon den, bleef het vrijdag uit die hoek stil in de Statenzaal. Steun kreeg de PW in het debat wel van GroenLinks ('we moeten niet dom gehouden worden') en Na tuurlijk Zeeland. Schönknecht ging uitvoerig in op de risicoberekeningen die de be voegde instanties hadden uitge voerd. Die hadden zo hun tijd no dig, totdat duidelijk was hoeveel kwaad het virus zou kunnen. Op 11 september stond dat nog niet vast. Die tijd was er letterlijk in af stand tussen het riviertje De Laan en het Scheldestroomgebied, be toogde Schönknecht. En de con centratie raakte onderweg boven dien sterk verdund. „Als het wel nodig was geweest direct maatre gelen te nemen, hadden we an ders opgetreden." EF Maikel Harte rn Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde MIDDELBURG - De verkoop van het Belgische afvalbedrijf Indaver door Delta mag niet ten koste gaan van de milieustraten in Zeeland. De CDA-Statenfractie vindt, gesteund door de eigen gedeputeerde Kees Van Beveren en de SP, dat die voor waarden moeten worden meegeno men. Inzameling van het huis houdelijk afval in de milieu straten moet voor de burgers kosteloos blijven. Pijnlijke keuzes nu onvermijdelijk door Rolf Bosboom en René Schrier Rob van der Zwaag (VZG) Jon Herselman, wethouder door Marcel Modde MIDDELBURG - De eerste meting naar aanwezigheid van het poliovi rus in schaal- en schelpdieren in de Westerschelde heeft niets opgele verd. Volgende week vindt een tweede meting plaats en aan de hand daarvan wordt beslist of de waarschuwing voor het rauw eten van het zeebanket uit het oostelijk deel kan worden ingetrokken, al dus gedeputeerde Carla Schön- knecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30