Wat valt er onder het eigen risico? Straathandel met een bijsmaak 18 WERKEN bHbhhsmi «Hl JBaSi Steeds meer Nederlanders mijden de zorg omdat ze de kosten vrezen. Maar niet alle zorgkosten vallen onder het verplichte eigen risico. Slecht nieuws voor iedereen die veel zorg nodig heeft: volgend jaar stijgt het verplichte eigen risi co voor zorgkosten van 360 naar 375 euro. Dit eigen risico houdt in dat je een bepaald bedrag aan zorg uit het basispakket zelf be taalt. Het is niet de eerst keer dat dit bedrag omhoog gaat. Het ei gen risico werd in 2008 ingevoerd om Nederlanders bewuster te ma ken van de kosten in de zorgsec tor en bedroeg toen 150 euro. Niet alle zorgkosten uit het basis pakket vallen onder het verplich te eigen risico. Zo is de huisarts daarvan uitgesloten. Ook zorg rond zwangerschap en bevalling valt er niet onder. Datzelfde geldt voor behandeling van chronische aandoeningen als COPD. En zorg buiten het basispakket valt ook nooit onder het verplichte eigen risico. De kosten daarvoor betaal je namelijk sowieso zelf. Tenzij je er een aanvullende verzekering voor afsluit. Het aantal Nederlanders dat beta lingsproblemen voor het eigen ri sico van de zorgverzekering heeft, stijgt. Zorgverzekeraars brachten dit voorjaar naar buiten dat 800.000 patiënten een betalingsre geling wilden: ruim een verdubbe ling vergeleken met een jaar eer der. Sommige patiënten gaan zelfs niet meer naar de dokter uit angst voor de hoge rekening. Volgens de Consumentenbond neemt het mijden van zorg riskante vormen aan. „Bij het Meldpunt Zorgmij- den, dat wij in september open den, kwamen in de eerste weken al meer dan 450 meldingen bin nen van mensen die zich niet meer laten behandelen vanwege het hoge eigen risico. Wij vinden dat erg zorgelijk", zegt woordvoer der Sandra de Jong van de Consu mentenbond. Volgens De Jong kwamen er ook meldingen binnen van patiënten die de huisarts niet meer bezoe- ken, ook al valt deze buiten het ei gen risico. „Zij zijn bang dat de huisarts medicijnen of behande lingen voorschrijft die wel onder het eigen risico vallen", aldus de woordvoerder. Chronisch zieken die het verplichte risico moeilijk kunnen opbrengen, kregen daar altijd compensatie voor. Maar dip regeling is dit jaar afgeschaft. Wel is het bij de meeste zorgver zekeraars mogelijk de kosten die onder het eigen risico vallen ge spreid te betalen. Bij enkele verze keraars, waaronder CZ, kunnen klanten zelfs het eigen risico in termijnen te betalen nog voordat er k< 1 het j gen I dite de n 200: hogi aan ofg< maa ofg< De 5 dier dicij ten dus het i Ben I VG> Cas Jansen kennen we van tv-series als All stars en de films Volle maan en Vet hard. In zijn laatste film Stuk! speelde hij een bezorg de leraar die een leerling probeert te behoeden tegen pesterij. Als voice-over leent hij zijn stem da gelijks aan tv-zender Veronica. Waarop zou je nooit bezuinigen? „Op lekker eten en drinken met vrienden en familie. Daar hoort dan een goed wijntje bij. Ik vind het heerlijk met een heel stel op een camping neer te strijken en dan als een Italiaanse familie sa men aan lange tafels uren van de maaltijd te genieten. Of om in een restaurant aan de grootste ta fel aan te schuiven en onbekom merd te bestellen. Daarbij helpt het af en toe een leuk betaalde re- clameklus te doen. Want dan kun je met een gerust hart roepen dat ze de kreeft kunnen laten aanruk ken. We zijn er nu toch!" Waarop kun je best bezuinigen? „Op tijd. Ik zou veel doelmatiger met mijn tijd moeten omgaan. Als ik even voor de tv ga zitten, betrap ik mezelf erop dat ik uren zit te kijken. Dan is de avond zó weer om, terwijl ik misschien wel nuttiger dingen had kunnen doen. Maar ik troost mezelf met de gedachte dat anderen het nog veel dommer doen door urenlang achter de computer te zitten en hun tijd verspillen met onzinnige dingen als Facebook. Daar snap ik helemaal niks van. Ik steek mijn tijd liever in echte vrienden." Wat was je grootste miskoop? „Toen ik net op mezelf woonde, heb ik in een naïeve bui een keer op straat een paar enorme spea kers gekocht. Mega-grote geluids boxen, voor de spotprijs van 600 gulden. Dat ging een beetje won derlijk, want er kwam een busje aanrijden met een paar vage gas ten, die me zo maar vroegen of ik die speakers wilde hebben. Als ik ze direct contant betaalde, zou den ze ze meteen bij me thuis af leveren. Nou, ik kon die dingen wel gebruiken en haalde direct het geld van de bank. Eigenlijk waren het prima dingen, dus je mag het misschien geen miskoop noemen. Maar achteraf gezien deugt het natuurlijk voor geen meter. Zoiets zou ik nu nooit meer doen." Wat was je beste aankoop? „Mijn iPad. Daar doe ik echt van alles mee. Ik heb twee digi tale krantenabonnementen, dus ik lees het nieuws online. Ideaal, want ik hoef nooit meer met oud papier te sjouwen en ik kan de krant ook lezen als ik niet thuis ben. Ook gebruik ik de iPad voor mijn voice-over- werk voor Veronica. Er zit een goede microfoon bij, dus kan ik overal mijn zinnen inspre ken. Zo heb ik laatst in Toscane de promotieteksten van films ingesproken. Die stuur ik dan via internet door. Zo was mijn stem dezelfde dag nog in Ne derland op de zender." Wat wil je nog kopen? „Een reis naar Afrika, met mijn vrouw en kinderen. Graag wil ik ze de wereld laten zien en daar ruim de tijd voor nemen. Onze oudste is nu 5 en de jong ste is 1 jaar, dus het moet nog even wachten. Want ik wil graag dat zo'n reis een herinne ring voor het leven wordt." den Berg Vragen over deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Hoe gaan BN'ers om met hun geld? Elke week snuffelen we in het huishoudboekje van een nationale bekendheid. Vandaag: Cas Jansen. door Jan Vriend Cas Jansen We Canteen verzorgt gezonde bedrijfsmaaltijden. foto Mark Bremerkamp foto Thinkstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18