PZC FEITEN EN FABELS varing, overzicht. Oud en jong samen zorgt voor rust en continuïteit, rendement, welbe vinden en commitment." ANBO werd in 2012 Werkgever van het Jaar, vanwege de mix in leeftijd (25 tot 71 jaar) van medewerkers. „Van elkaar leren werd door medewerkers zelf als voordeel aange voerd. De introductie van nieuwe systemen waarmee jonge medewerkers makkelijk aan de slag gaan, liep vlot omdat zij oudere col lega's ter plekke hielpen. Tegelijk blijkt het strategisch aanvliegen van plannen juist dankzij de werkervaring van oudere colle ga's soepeler te verlopen. Die hebben vaker met dat bijltje gehakt." Meer bedrijven kiezen voor een evenwichti ge mix binnen teams en daarbij lijkt de branche amper van invloed. De NOS, uit vaartorganisatie Monuta, bouwbedrijf Vol- kerWessels, cruisewinkel.nl, Cisco en Vier- stroom (ouderenzorg) werkten mee aan de campagne, om te laten zien hoe zij met leef tijdsdifferentiatie omgaan. HR-manager Martijn Jansen van VolkerWes- sels ziet dat balans in leeftijd economisch voordeel oplevert. „De loonkosten van een team zijn aantrekkelijker dankzij jongeren, tegelijkertijd blijft kwaliteit gegarandeerd door leermeesters en ervaringsdeskundi gen. Diversiteit zorgt dat we concurrerend blijven." Angela Alberts (20) werd drie jaar door Le- nie Bolleboom (60) gecoacht bij wooncen- trum Morgenster in Zoetermeer. „Dit vak leer je in de praktijk. Door de ervaring van Lenie sta ik sterker in mijn schoenen, haar inbreng was onmisbaar. Wat ze me leerde, staat niet in boeken, Lenie had op elke vraag een antwoord", zegt Angela. Lenie is blij met jonge collega's als Angela. „Ze is blij, opwekt. En altijd die vragen: 'waarom doe je het zo, het protocol van school zegt iets anders?' Dat zet mij aan het denken, je kijkt kritischer naar je handelen. Coaching betekent niet dat je de problemen oplost waar de jongere collega tegenaan loopt, ze moeten het zelf doen. Van mij leerde ze zich te verdiepen in het leven van bewo ners, zodat ze begrijpt waarom iemand boos of verdrietig is. Angela heeft mij net zo goed geholpen. Met nieuwe computer programma's, het formuleren van zorgplan nen. Daarin is de jonge garde handiger." Jong is onervaren, oud is traag: dus liever geen van beiden in het bedrijf. Onzin! Een mix van leeftijden biedt juist grote voor delen. „Diversiteit zorgt dat we concurrerend blijven." Diversiteit op de werkvloer blijkt effectief. Naast econo mische en sociale winst zorgt teamsamenstelling met jonge en oudere werk nemers voor continuïteit. Bovendien is kennisover dracht vanzelfsprekender. Ouderen funge ren als mentor of coach, dragen ervaring en kennis over aan starters. Op hun beurt inspi reren nieuwkomers de ouderen. Omdat ze leergierig zijn, minder dwars misschien. Dankzij hen keert ook de oudere collega makkelijker terug in de ontwikkelmodus. Kansen voor 55-plussers zonder werk zijn geringer dan voor andere leeftijdsgroepen. Tegelijk ziet de overheid mensen graag later met pensioen gaan. En starters hebben zo hun eigen problemen, kijk de vacatures er maar op na. Welk bedrijf biedt jongeren zonder ervaring tegenwoordig een kans? ANBO, belangenbehartiger voor senioren, start met advies- en trainingsbureau SBI de bewustwordingscampagne Jong oud is goud! De campagne bestaat uit onderzoek naar feiten on fabels over oudere werkne mers, een bewustwordingscampagne, best practices in films en blogs en workshops voor het bedrijfsleven. „Het beeld moet kan telen. Het is tijd dat werkgevers misplaatste oordelen over jonge en oude werknemers overboord zetten en de voordelen van diver siteit op de werkvloer gaan inzien. Dus dit blijft een onderwerp waar we ons druk over maken", zegt Liane den Haan, directeur van ANBO. „Ondanks de maatregelen die het perspec tief voor oudere werknemers moeten verbe teren, gaat de voorkeur van werkgevers uit naar jong. Want vanuit die kant wordt, dat begrijp ik best, gekeken naar goedkoop. Een jonge werknemer kost inderdaad minder, maar wisselt ook sneller van baan, mist er- >v Zaterdag 1 november 2014 Geld „Werk Jong en oud samen goud Sligro maakt het verschil in horeca PAGINA 16 EN 17 Gezonde lunch is nieuwe norm PAGINA 18 EN 19 www.jongenoudisgoud.nl ©reageren? geld@depersdienst.nl Ouderen minder gemotiveerd Onwaar, uit recent onderzoek van Effectory blijkt dat 33 procent van de werknemers tussen 35 en 55 jaar bevlogen is. Bij 25 tot 34- jarigen is dit 31 procent, bij 64-plussers is het 56 procent Oudere werknemers vaker ziek Klopt niet, zegt 80 procent van de deelnemende managers aan de ANBO-campagne. Ook TNO onder zocht dit in 2012. Werknemers van 55 tot 64 melden zich het minst vaak ziek. Wel lopen oudere werknemers een groter risico lan ger ziek te zijn. 55-plussers minder productief Vaak onderzocht, nooit bewijs ge vonden. In fysieke productieberoe- pen geldt zelfs het omgekeerde: ouderen zijn productiever. 55-plussers trager van begrip Recent Duits taalonderzoek heeft aangetoond dat hersenen 'op leef tijd' profiteren van levenservaring. Ouderen scoorden beter in geheu gentests met woordparen. Bijscholing is minder zinvol voor N oudere werknemers Weinig bedrijven maken gebruik van stimuleringsmaatregelen voor oudere werknemers, zoals recht op een leven lang leren. Dat con cludeert het CPB in het onderzoek Arbeidsmarkt Ouderen. Tegelijker tijd blijken oudere werknemers over zeer specifieke kennis te be schikken. Daarmee zien jongeren (60 procent) en managers (80 procent) hen als goede mentoren. door Sandra van Maanen illustratie Mark Reijntjens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15