Max Verstappen ziet dat het nog Ploeg verandert, wel sneller kan Wüst passeert Timmer en Aaftink Hahn reist zonder wraakgevoelens af naar De Kuip 48 SPORT NK AFSTANDEN Nieuwkomer hoopt op Vergne Ook met Jac Orie als coach wint de Friese olympisch kampioen de 5 kilometer tijdens het NK afstanden. Verstappen noteerde een tijd van 1.41,785, bijna twee seconden lang zamer dan snelste man Lewis Ha milton, maar beter dan onder an deren Felipe Massa en Kimi Raikkönen. Op zijn teamgenoot Daniil Kvyat, die verrassend de vierde tijd noteerde, gaf Verstap pen 0,9 seconde toe. Snelle tijden rijden was echter niet de eerste prioriteit van Ver stappen in Austin. Net als een maand geleden in Japan ging het vooral om ervaring op te doen en daarvoor was het essentieel geen brokken te maken. „Ik heb veel ki lometers kunnen maken. Dat Max Verstappen hoopt dat Jean- Eric Vergne volgend jaar zijn teamgenoot bij Toro Rosso wordt De Fransman zou aanvankelijk juist moeten wijken voor de Lim burger, maar is weer kandidaat voor een racestoeltje nu eerste rij der Daniil Kvyat in 2015 de over stap maakt naar Red Bull Racing. „Voor het team en voor mij is het beter om een ervaren rijder te hebben, daarom zou het denk ik het beste zijn als Jean-Eric blijft", zei Verstappen in Austin. „Hij heeft veel ervaring en kan mij hel pen. In mijn ogen verdient hij het om in deze klasse te racen." Teambaas Franz Tost verwacht binnenkort de tweede rijder naast Verstappen bekend te ma ken. komt me volgend jaar van pas", zei de jonge coureur na afloop van de vrije training. Verstappen reed op het bochtige 5,513 kilome ter lange circuit in totaal 32 ron den in de Toro Rosso STR9, op zijn Russische teamgenoot na de meeste van allemaal. Ter voorbereiding op zijn tweede officiële optreden zat Verstappen vorige week in de simulator van het team en legde hij woensdag te voet een rondje af op de Texaanse piste. „Verder heb ik met mijn engineer Xevi Pujolar een bespreking gehad. Ook heb ik toen even in de auto gezeten, om dat mijn zitpositie nog enigszins aangepast moest worden." De opdracht die Verstappen mee kreeg was duidelijk: zo veel moge lijk rondjes rijden. „Ik ga daarbij niet tot het uiterste", liet het jon ge talent al bij voorbaat weten. Dat deed hij naar eigen zeggen ook niet toen het er op aan kwam. „Er zat nog wel wat mar ge", maakte Verstappen duidelijk. Dat bleek overduidelijk uit de sec tortijden. Die verklapten dat de snelste ronde van het racetalent niet de som was van de beste deel tijden op de baan. Verstappens beste sectortijden op geteld hadden hem een achtste plaats opgeleverd, 0,65 seconde trager dan Kvyat. De Rus kende de baan nog van vorig jaar, toen hij - net als Verstappen nu - als aankomend Toro Rosso-coureur aan de eerste vrije training mocht deelnemen. Ofschoon Verstappen dit week end niet meer in actie hoeft te ko men, blijft hij in Austin. „Volgen de week is de Grand Prix van Bra zilië. Ik blijf die hele periode bij het team. Zodoende krijg ik de kans veel te leren. Ik zal bij alle besprekingen zijn en kan alles van dichtbij volgen." Overigens kwamen gisteren slechts achttien coureurs in actie voor de eerste oefensessie in Aus tin. Zowel Caterham als Marussia kon door financiële problemen niet afreizen. Het is voor het eerst sinds de GP van Monaco in 2005 dat er zo weinig coureurs aan de race zullen deelnemen. HEERENVEEN - Het pak kreeg een andere kleur. Groen werd geel. Er stond een andere coach op de krui sing. De driftig gebarende Gerard Kemkers maakte plaats voor Jac Orie, de man met de handen in zijn zakken. „En ik ben in een vol slagen andere situatie terechtgeko men van waaruit ik moet preste ren", zei Sven Kramer na de ope ningsdag van de NK afstanden in een matig gevuld Thialf Verder leek er weinig veranderd. Alsof het de normaalste zaak van de wereld was, veroverde Sven Kra mer alweer zijn zevende nationale titel op de 5 kilometer. Kramer klokte 6.16,60 en was daarmee een kleine twee seconden sneller dan nummer twee Jorrit Bergsma. Kramer zou Kramer niet zijn als hij aan het begin van het seizoen schaatsland niet nog even wakker schudde. Want de olympisch kam pioen is ontevreden over de facili teiten in Nederland. De topsport uren zitten overvol. Te veel zoge noemde 'lifestyleschaatsers' bevol ken het ijs wanneer Kramer en de andere wereldtoppers zich even eens prepareren voor de wedstrij den. „Van de toppers wordt ver wacht dat ze de prijzen binnen ha len. Dan moeten de faciliteiten voor die schaatsers ook optimaal zijn", stelde Kramer. De faciliteiten die de schaatsbond biedt, zijn nog hetzelfde als een jaar of zeven geleden. Met als gro te verschil dat er toen drie grote ploegen waren en het opleidings team Jong Oranje. „Nu zijn er veel meer ploegen die zich bezighou den met opleiden. Toen had je 25 rijders op de trainingsuren, nu zijn het er wel zestig. Daarmee doe je de toppers tekort. Die moet je optimaal ondersteunen." Daarmee gaf Kramer ook aan dat er nu eens haast gemaakt moet worden met het realiseren van een nieuw topsportparadijs voor de schaatstop. In Kramers ideaal- plaatje rijden de twintig tot 25 man die internationaal ook met de top mee kunnen strijden op de topsporturen. „De rest moet het zelf maar oplossen. Wij willen het SMEEKENS WINT 500 METER in Nederland voor iedereen goed doen. Dat is een goed uitgangs punt, maar ik vind dat geen top sport." Binnen het schaatsen kreeg Kra mer naar eigen zeggen meer bijval dan klachten over zijn stellingna- me. Zelf was Kramer blij met zijn ze vende titel. Nog eentje en hij eve naart het record van Gerard van Velde, die in zijn loopbaan acht keer Nederlands kampioen op de zelfde afstand werd (500 meter). Maar records interesseren Kramer weinig. De meeste voldoening haalde hij uit het feit dat hij ook na de overstap naar de ploeg van Jac Orie de beste was op zijn favo riete 5 kilometer. „Want het is na tuurlijk wel anders. Niet beter of slechter, anders." In de zomer gaf de Heerenvener aan dat hij pas na de eerste afstand van de NK afstanden kon zeggen of hij in de aanpak van Orie kon geloven. Na zijn eerste titel zei hij: „Het komt in de buurt." Ook Jorrit Bergsma moest conclu deren dat Kramer wederom een maat te groot was. „Wat dat be treft is er weinig veranderd", zei de Fries. Hij kon er niet om malen. Zo goed was zijn vorm nog niet. „Het ging nog wat moeizaam, dus dit valt me mee." De 5 kilometer gaf hem vertrouwen voor de lang ste afstand van morgen. Wellicht dat er dan wel een titanenstrijd kan ontstaan tussen Bergsma en Kramer. Die bleef nu uit. Het meeste vuurwerk kwam uit de mond van Kramer. En ook dat was vertrouwd. HEERENVEEN - Bij de lunch schoof Ireen Wüst haar nieuwe coach Ma rianne Timmer gisteren een blaad je onder de neus. „Kijk nog maar eens goed", zei ze. De Goirlese veelvraat wist dat zij een paar uur later de meest succesvolle schaats ster ooit op het NK zou worden en daarmee diezelfde Timmer én Christine Aaftink zou passeren. Dat ze met zó'n overmacht de 1500 meter zou winnen, kon Wüst niet bevroeden. Nummer twee Marrit Leenstra kwam, op bijna twee volle seconden, nog het dichtst bij haar tijd van 1.55,43. „Fijn, zo'n bevestiging dat ik het acht maanden na de Olympische Spelen nog steeds kan. Maar zater dag wordt het vast spannender. De kortste afstanden liepen al goed op de trainingen. De 3 kilo meter nog niet." Wüst had afgelopen zomer totaal geen moeite zich weer op te laden voor een vierde olympische cy clus. Natuurlijk, ze ging best wel eens los op een feestje. „En daar had ik dan de volgende ochtend spijt van. En na drie of vier keer heb ik dat ook wel weer gezien." Het trainingsbeest in haar is blij als er weer ijs in Thialf ligt. Wel hoopt ze dat het vandaag en mor gen wat drukker wordt. Gisteren was het stadion nog niet halfvol. De keeperssoap in Rotterdam was hét verhaal van het begin van dit seizoen. Feyenoord nam Hahn in de zomer over van FC Dordrecht waar hij in de eerste divisie een ij- zersterk seizoen achter de rug had. In De Kuip zou hij de concur rentie aan moeten gaan met Er- win Mulder. Dat veranderde toen Feyenoord plots Kenneth Ver meer weghaalde bij Ajax. Daar door werd Mulder reservedoel man en Hahn derde keus. Toen Ajax Diederik Boer overnam van PEC Zwolle als opvolger van Vermeer, was de cirkel snel rond. Feyenoord verhuurde Hahn voor de rest van dit seizoen aan PEC, waar hij sindsdien als eerste keus onder de lat staat. Zes eredivisie duels heeft hij inmiddels achter zijn naam, waarin hij negen doel punten tegen kreeg. Hij kan er zelf wel om lachen. „Ik ben nu misschien wel verder dan wanneer ik bij Feyenoord geble ven was." Dat was een kleine twee maanden geleden wel an ders. Hahn betitelde de handelwij ze van technisch directeur Martin van Geel van Feyenoord toen als 'niet netjes'. Vindt hij dat nog steeds? „Eigenlijk heb ik geen zin meer daar op terug te kijken. Wat gebeurd is, is gebeurd. Zo loopt het soms in de voetballerij. Ik heb het nu prima naar mijn zin bij Zwolle en hoop hier een heel goed seizoen te draaien." En dan weer terug naar Feye noord? „Normaal gesproken wel. Er is een huurovereenkomst voor een jaar en geen optie tot koop. En bij Feyenoord loopt mijn con tract hierna nog twee seizoenen door." Hahn kijkt uit naar zijn eerste competitiewedstrijd in De Kuip. „Dat stadion en Het Legioen zijn met geen enkele andere club in Nederland te vergelijken. Ik heb hier vorig seizoen ook al eens een bekerwedstrijd met FC Dordrecht gespeeld, maar nu voelt het specia ler omdat ik tegen de club speel waar ik onder contract sta. Hoe de fans me zullen ontvangen? Geen idee. Ik lig er ook niet wak ker van. Als dat positief is, is het mooi. Als het negatief is, kan ik er wel om lachen. Dan moedigen ze in elk geval Feyenoord aan, en dat moeten ze daar ook doen." Als doelman van Jong Oranje geldt Hahn (22) als een van de grootste keeperstalenten van Ne derland. Vindt hij zichzelf beter dan Feyenoord-goalie Vermeer? „Nee joh, die is echt al wel een stuk verder dan ik. Kijk eens naar wat hij Europees en in de com petitie al met Ajax gepresteerd heeft. Of ik ook zo goed word? Ik zal er alles al doen om dat te berei ken." Hahn beseft dat er vanavond voor al naar het optreden van de twee keepers gekeken zal worden. „Dat is logisch, maar daar loop ik ook niet voor weg." cfi door Ivo Op den Camp AUSTIN - Max Verstappen heeft ook bij zijn tweede optreden als Formule 1-coureur een goede in druk achtergelaten. De zeventienja rige Limburger noteerde tijdens de eerste vrije training van de Grand Prix van de Verenigde Staten op het circuit in Austin (Texas) de tien de tijd. Dat was beter dan de twaalfde plaats van vier weken ge leden in Japan. door Johan Stobbe Jan Smeekens heeft op het NK af standen zijn titel op de 500 meter met succes verdedigd. De sprinter van team LottoNL Jumbo won zo wel de eerste (35,028) als de twee de race (34,856). Michel Mulder werd tweede, Pim Schipper derde. door Jan Martens ROTTERDAM - Rotterdammer War ner Hahn keept vandaag voor het eerst een competitiewedstrijd in De Kuip. Maar wel als doelman van PEC Zwolle, vanavond de tegen stander van Feyenoord. „Wraakge voelens? Nee joh, die heb ik hele maal niet." Warner Hahn, een Feyenoord-huur- ling bij PEC Zwolle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 158