I I 1 1 1 Zijn boeken staan hoog genoteerd bij Amazon en hij heeft een voetje tussen de deur bij de internationale filmindustrie. Maar de weg naar roem is lang, beseft Ben(n) Flore, Zeelands onbekendste 'bestsellerauteur'. 66 36 ZEELAND BENN FLORE, AUTEUR Afbouwen? Dat is niets voor Ben Flore. De 67-jarige Goe- senaar heeft zijn reclamebu reau Florad de afgelopen ja ren daarom 'omgebouwd' tot een schrijffabriekje, dat in ste vig tempo thrillers, film scripts en wat dies meer zij produceert. En waar het voortdurend borrelt van de ideeën, met internationale potentie. Hij zet hoog in, ook al weet hij dat de kansen klein zijn en de tijd niet onbeperkt. Hij koestert dan ook de 'succesjes': de bekroning van zijn debuut Drie hoofden op een kussen (2009) met de Zeeuwse versie van de Four Freedoms Awards, het feit dat vooral zijn satirische thriller Dom blondje (2011) regelmatig als Nederlandse 'bestseller' staat genoteerd bij de Amerikaanse webwin kel Amazon en - deze week nog - het bereiken van de finale van de World Series of Screen- writing met zijn filmscript Just Divorced. Een Zeeuwse hit bij Amazon. Hoe krijg je dat voor elkaar? „Ik snap er zelf ook helemaal niets van. Ik heb uitgerekend dat als het in dit tempo doorgaat, ik via Amazon tussen de 600 en 1000 e-books per jaar verkoop. Daar zitten ook boeken bij waar ik maar dertig cent op verdien. Ik heb daarom zelf de conclusie getrokken dat weinig mensen via Amazon boeken kopen. Maar voor mij is zo'n notering heel fijn. En het is leuk om te kunnen zien dat iemand in bijvoor beeld Brazilië je boek heeft gekocht." Je komt uit de reclamewereld. Hoe ben je daar ooit beland? „Ik wilde een heleboel 'dingen doen en heb ook verschillende opleidingen gedaan. Ik heb een lesbevoegdheid wiskunde en natuurkun de gehaald en later ook gymnastiek. Met recla me had ik altijd wel wat, omdat ik voelde: dat kan ik. Toeval heeft daarbij géholpen. Op een gegeven moment had ik een boekje geschre ven voor Elsevier. Daar ontmoette ik J.W. Vet, de man die de marketingcursussen vanuit Amerika in Nederland introduceerde. Hij zei: als je het zo leuk vindt om nieuwe dingen te bedenken en in de markt te zetten, kun je met mij wel een tijdje meelopen op het Instituut voor Sociale Wetenschappen. Ik kreeg een gra tis marketingcursus - tegenwoordig zou het een stage heten - en vond het een mooi vak." Wel iets anders dan wiskunde, of gymnastiek. „Nou, in marketing zit ook heel veel wiskun de, logisch denken. En lesgeven draait even eens om het overbrengen van een boodschap, om het boeien van mensen. Vet zei: als je goed les geeft, is het eigenlijk een soort thea ter dat je opvoert. En pedagogiek en psycholo gie zitten ook heel sterk in de reclame." Je komt uit de Randstad. Waarom ben je in Zee land aan de slag gegaan? „Na een ontslag moest ik.gaan solliciteren. Toen heb ik er bewust voor gekozen dat bui ten de Randstad te doen. Ik zag dat in de recla mewereld heel veel humbug was, heel veel poe ha. Ie bent ook vaak van huis en alles draait er om geld. Het had net zo goed Friesland of de Achterhoek kunnen zijn, maar het werd Zee land omdat ik aangenomen was bij Linden Ma chines in Goes. Na een jaar was ik daar al weg, want het was niet echt een goede match. Dus heb ik mijn studies afgemaakt en daarnaast een jaar of zeven parttime gewerkt, als journa list bij De Bevelander en als docent. Vervolgens ben ik, letterlijk op de zolderkamer, mijn ei gen reclamebureau begonnen." Kun je als reclamebureau in Zeeland gedijen? „Als je besluit om naar Zeeland te gaan, be sluit je ook om veel minder te verdienen. Dat is er inherent aan. Ik heb hier zeker geen kla gen gehad, maar ik maak nog steeds mee dat ik iets maak voor, zeg, duizend euro, terwijl als men een grote naam uit de Randstad in schakelt voor precies hetzelfde werk 10.000 of 20.000 euro moet worden betaald. Ik heb me altijd aangepast aan de omgeving. En met alle plezier." Maar heb je ook je ambities, die je op die zolderka mer destijds ongetwijfeld had, kunnen realiseren? „Het zit misschien in de aard van Amster dam-Oost, de buurt waar ik ben opgegroeid: altijd de beste willen zijn, of in elk geval goed presteren. Neem de netwerkbeurs Contacta. In heel Nederland bestaat zoiets niet meer, be halve in Zeeland. Door de formule die ik er aan heb kunnen geven, bestaat het hier nog steeds. Dat geeft wel voldoening. Er zijn tallo ze dingen die veel plezier hebben gegeven, maar soms doet het wel even zeer als je lande lijke of internationale reclamecampagnes ziet waarvan je denkt: daar had ik ook wel een half miljoen mee willen verdienen. Dat was misschien wél gebeurd als ik in Amsterdam was gebleven. Het was in elk geval een stuk ge makkelijker geweest." Inmiddels ben je het reclamewerk aan het afbou wen en heb je je de afgelopen jaren toegelegd op het schrijven. Op je boeken staat 'Benn Flore' als auteursnaam. Vanwaar die extra 'n? „Dat is puur ter onderscheid. Ik beschouw mijn schrijfwerk als een apart product: 'Benn in Books'. Bovendien: burgemeester Spahr van der Hoek is toch ook beroemd geworden met een extra lettertje in zijn naam?" Heb je het gevoel dat je nu echt doet wat je het lief ste wil? „Ia, al zou ik wel willen dat het zich sneller ontwikkelde. Ik ben tien jaar geleden begon nen en merk nu dat het een traject is van Mijn doel is filmscripts te verkopen. En ik hoop nog eens een boek te schrijven dat wél heel goed wordt verkocht twintig jaar om echt iets te bereiken, je moet door een hele hooiberg heen voordat je die speld een keer hebt gevonden - als je hem al vindt. Nu vind ik af en toe iets wat lijkt op een speld." Hoe ziet zo'n speld eruit? „Mijn doel is een paar filmscripts te verkopen en daar goed aan te verdienen. En ik hoop nog eens een boek te schrijven dat wél heel goed wordt verkocht. Dan bedoel ik 50.000, 100.000 exemplaren en - als het over de hele wereld kan - meer. Toch ben ik best verguld met wat er ondertussen is gebeurd. Ik heb bij voorbeeld twee keer een uitgever gevonden. Dat vind ik heel wat, ook al waren het kleine uitgevers. En dat ik af en toe nummer 1 sta bij Amazon. Het zijn allemaal kraaltjes die je rijgt en uiteindelijk heb je misschien een ketting." Hoe slijt je je filmscripts? „Na tien jaar heb ik eindelijk iemand gevon den in Amerika die fungeert als intermediair tussen de filmindustrie en schrijvers. Inmid dels hebben vier grote filmmaatschappijen mijn script Just Divorced opgevraagd. Dat le vert financieel niets op en het zal ook wel niets worden, maar het geeft me wel het ge voel dat ik op de goede weg ben, zeker nu ik deze week met het script ook de finale van de World Series of Screenwriting heb gehaald. Ik heb inmiddels wel ontdekt dat ik het ver keerde product op de verkeerde plaats heb. Het verhaal gaat over oudere mannen die gaan scheiden en ik heb al een paar keer - onder meer van SBS en Endemol - de reactie gehad: dat is niet ons publiek, we moeten jonge men sen bereiken. Ik had mijn tijd dus beter kun nen besteden aan een actieverhaal voor jonge mensen. Daar ben ik nu dus mee bezig." Nog meer ijzers in het vuur? „Eerder is mijn script Jenny al verfilmd door Juister, met Miranda Slabber in de hoofdrol. Daarmee ben ik bij Film by the Sea geweest. Later ontmoette ik een Amerikaanse rapper in Amsterdam, met wie ik Chicken Dinner Date heb gemaakt. Voordat er een prijswinnende film kan komen, moet ik eigenlijk elk jaar een film maken om weer wat te leren. Via inter net heb ik inmiddels de Italiaanse producente en regisseuse Daniela Giammarino leren ken nen. Daar is de afspraak uit voortgekomen dat zij volgend jaar van mijn script The Last Dance een tienminutenfilm gaat maken. Het is een project waar ik zelf ook financieel in partici peer om ervoor te zorgen dat het wat makkelij ker van de grond komt." Waarom koos je bij het reclamewerk bewust voor de regionale markt, terwijl je bij het schrijven na drukkelijk internationale ambities hebt? „Ik wil wel resultaat zien. Anders vind ik het niet leuk. Creatief zijn is leuk, maar alleen Als schrijver moet ik veel verder kijken dan Zeeland door Rolf Bosboom Ben Flore (Am- serdam, 1946) woont en werkt al ruim 35 jaar in Zeeland en is oprichter van reclamebureau Florad. Onder de naam Benn Flore pu bliceerde hij de afgelopen jaren diverse boeken, waaronder Drie geloven op een kussen (2009), Dom blondje en de Monetaire Unie (2011) en Gelukkig geschei den, of de rover beroofd (2013). Ook schrijft Flo re filmscripts. Jenny en Chic ken Dinner Date zijn verfilmd. Flore woont in Goes, is ge trouwd, heeft drie kinderen (twee zonen, één dochter) en zes kleinkinde ren. a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 154