Emergis krijgt een 'ophoudruimte' voor verwarde personen Monumentenstichting Goes onder toezicht I I I 66 Zeker als u alleen bent, niet opendoen, tenzij u bezoek verwacht, uiteraard 32 BEVELANDEN en THOLEN ANTI-BABBELTRUCTIPS Themamiddag voor Goese ouderen over veiligheid in huis met onder meer anti-babbeltructips. Dat zei burgemeester René Ver hulst donderdag tijdens de raads vergadering naar aanleiding van vragen van de PvdA over het inci dent in Vlissingen van afgelopen zondag. Daarbij werd een verwar de 23-jarige man in zijn been ge schoten omdat hij mogelijk explo sieven bij zich zou hebben. Dat bleek uiteindelijk niet het geval. Partij van de Arbeid-raadslid Mar- lize Laport wilde onder meer we ten welke vervolgstappen worden genomen. „We weten kennelijk als samenleving niet hoe om te gaan met mensen met een psy chiatrisch ziektebeeld. Het kan niet zo zijn dat verwarde perso nen die niet meer aanspreekbaar zijn, dan maar een kogel krijgen in plaats van hulp", aldus Laport. „Ik maak me daar zorgen over." Volgens Verhulst was sprake van een 'zeer uitzonderlijke situatie', die zelden voorkomt. Goes heeft, vanwege Emergis, wel regelmatig te maken met verwarde personen, 'enige tientallen per jaar', zei Ver hulst. De politie is volgens hem meestal als eerste ter plaatse na een acute melding, bijvoorbeeld als iemand bij het spoor staat. In de regel wordt dan geprobeerd iemand van Emergis erbij te krijgen, maar dat lukt niet altijd. „Omdat de politie en ik het niet verstandig vinden dat een ver ward persoon meteen in een po litiecel wordt gezet met ande renals er geen plek is bij Emer gis, hebben we een tijd gele den in gang gezet dat daar een spoedeisende ophoudruimte komt. De politie blijft er dan bij totdat een deskundige ter plekke is." De politie heeft de laatste jaren de handen vol aan psychische pro blematiek. Een oplossing was daarom noodzakelijk, want agen ten hebben niet de opleiding en ervaring van een psychiater of maatschappelijk werker om met deze mensen om te gaan. Dat heeft de stichting gisteren zelf bekend gemaakt Het toezicht houdend orgaan, het Centraal Fonds Volkshuisvesting (CFV), heeft de maatregel genomen om dat de kleine woningcorporaties financieel onder druk staan. Vol gens CFV is het drastische besluit noodzakelijk om sanering te voor komen. Begin oktober werd al bekend dat door de ontwikkelingen in de cor poratiesector de Monumenten stichting in gesprek is met wo- ningcorporatie RWS om een op lossing te vinden voor de proble men in de vorm van een over dracht van bezittingen en schul den. SBOM en RWS voeren afzonder lijk een onderzoek uit naar de overdracht. De uitkomsten hier van worden uiteindelijk naast el kaar gelegd. SBQM laat dit onder zoek, in goed overleg met de ge meente Goes en het CFV, uitvoe ren door een extern accountant/adviseur. Daarbij wor den de belangen van de huurders van SBOM gewaarborgd. Het stre ven is om nog voor het nieuwe jaar te bepalen welke acties nodig zijn om tot een definitieve oplos sing te komen. GOES - „Wie heeft er al eens met een babbeltruc te maken gehad?" vraagt Peter Vrancken. Een vrouw steekt haar hand op. „Het was zo genaamd een nieuwe buurvrouw die kennis kwam maken. Ze wil de even in de gootsteen kijken omdat ze zelf last had van lekka ge. Later merkte ik dat mijn gou den armband, ketting en horloge weg waren", vertelt ze. Een klassiek voorbeeld, zegt Vran cken tegen de aanwezigen in het zaaltje van buurthuis De Pit in Goes. Enkele tientallen senioren zijn deze vrijdagmiddag afgeko men op de themamiddag 'Veilig Thuis' van KBO Goes en SM WO Ouderenwerk. De babbeltruc is één van de on derwerpen en dat is niet voor niets, want in Goes is dat een veel voorkomend probleem. Vrancken, voorlichter bij KBO en 'presentator' van de middag, heeft nog een vraag. „Als er, zeker in de ze maanden, 's avonds na zeven uur wordt aangebeld, doet u dan open?" Een bijna volmondig 'nee' klinkt. Dat blijkt goed geant woord. „Zeker als u alleen bent, niet opendoen, tenzij u bezoek verwacht", geeft Vrancken aan. Mensen die babbeltrucs toepas sen doen zich vaak voor als een meteropnemer, pakketbezorger of medewerker van de thuiszorg die zogenaamd 'een zieke collega' ver vangt. Naast gewoon helemaal niet open doen is ook een kier- standhouder een optie, verkon digt Vrancken. Maar om die er per manent op te hebben zitten is dan weer geen goed idee. „Want stel dat u valt, dan kan hulp niet naar binnen. Dus doe hem alleen erop voordat u de deur open doet." Een andere tip die hij geeft en die door enkele toehoorders al in de praktijk wordt gebracht, is om een potje met kleingeld bij de deur te hebben staan voor collec tes. „Op die manier hoeft u niet de kamer in te lopen om geld te halen en kan iemand niet onge zien naar binnen lopen. Of u doet de deur even dicht. Onbeleefd? Nee hoor, zeg gewoon: 'anders loopt de poes weg'." De aanwezigen mogen dan op leeftijd zijn, van gisteren zijn ze zeker niet, blijkt uit hun reacties. Vrancken krijgt dan ook best wat 'tegengas'. Bijvoorbeeld als het gaat over diefstal van pinpas en -code. Vrancken raadt aan om in elk geval nooit een krediet te ne men bij de bank. „Want als u dui zend euro rood kunt staan, dan bent u in één klap heel veel geld kwijt." „Je kunt ook gewoon in stellen dat je maar een maximum bedrag per dag kunt opnemen, hoor", werpt een man van achter in de zaal tegen. „Probleem opge lost." Hoewel ook andere onderwerpen die met veiligheid in huis te ma ken hebben zoals woningoverval len, brand, vallen, inbraak en in- ternetveiligheid aan de orde ko men, is het fenomeen babbeltruc voor veel mensen wel de trigger om te komen, zegt Corrie Gouwe leeuw (82) uit Goes in de pauze. „Dat vind ik toch wel belangrijk." „En verder zijn we hier om te ho ren of we alles al weten of dat we nog iets kunnen leren", lacht haar tafelgenote Riet Rombout uit 's-Heer Hendrikskinderen. 66 We zijn hier om te horen of we alles al weten, of dat we toch nog wat kunnen leren Ruil uw huidige woning in voor een nieuwe! www.inruileigenwoningzeeland.nl Boomkwekerij en Groenbedrijf De Fruittuin v.o.f. door Luc Oggel GOES - Emergis krijgt een zogehe ten spoedeisende ophoudruimte (SPOR) voor verwarde personen. De gemeente Goes, politie en direc tie van de instelling voor geeste lijke gezondheidszorg in Kloetinge zetten binnenkort hun handteke ning onder afspraken daarover. GOES - De Stichting tot Behoud en Ondersteuning van Monumenten (SBOM), ofwel de Monumenten stichting in Goes, is onder onder verscherpt toezicht gesteld. Deur dicht, 'anders loopt de poes weg' door Luc Oggel Peter Vrancken Riet Rombout r Burgemeester Van Kooten vertrekt op 21 november aanstaande naar gemeente Maasdrie), na ruim zes jaar burgemeester te zijn geweest in onze mooie gemeente. Wij nodigen u van harte uit voor zijn openbare afscheidsreceptie op vrijdag 14 november aanstaande van 16.00 uur tot 18.30 uur. Deze receptie vindt plaats in dorpshuis Zaal onder de Toren, Voorstraat 20 in Wissenkerke. U bent allen van harte welkom. Met vriendelijke groet, het gemeentebestuur van gemeente Noord-Beveland. m m noord-bevelend Het is NU planttijd. Wij zijn het adres voor al uw tuinplanten, sierheesters en (fruit)bomen. Oude fruitbomen in soorten en maten. Tevens bezorging en plaatsing mogelijk. Ook voor tuinaanleg en renovatie Geopend op donderdag vrijdag en zaterdag van 8.30 tot 16.30 Wemeldingse zandweg 10, Kapelle, Tel. 0113-342944, Mob. 0611395456, www.defruittuin.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 138