MENSEN IN ZEELAND 45 'Werken. En mijn kinderen op het rechte pad houden. Dat lukt, ja. Als het zo blijft gaan, lukt het. Ik praat veel met ze. Te veel. Zij worden er soms moe van, en ik ook. Maar ik heb gezien hoe mensen veranderen. Ik zeg mijn zonen dat ze niet met slechte mensen moeten omgaan, dat ze niet moeten roken en niet moeten drinken. Ze luisteren, gelukkig. Maar het is moeilijk om in Nederland je kinderen op het rechte pad te houden. De regering geeft veel vrijheid. Kinde ren mogen veel, ouders niet. In Marokko is het andersom. Het is daar makkelijker om je kinderen groot te brengen. Hier moet ik streng zijn. Ik ben een strenge vader. Op een gegeven moment geven ze toe: je bent streng voor ons en niet tegen ons.' 'Wat is het allerbelangrijkste in je leven?' 'Ik had dood kunnen zijn. Moeten zijn, als ik mijn gordel om gehad zou heb ben. Het was bij Lewedorp, ik haalde mijn vriend in en reed zo een mistbank in. Ik zag niets meer en verloor de macht over het stuur. Met honderd kilome ter per uur drie keer over de kop. Ik zag letterlijk mijn leven aan me voorbij flitsen. Beelden van mijn geliefden. Ik voelde geen angst, ik accepteerde het. Bij de tweede klap ben ik het land in geslingerd. Dat is mijn geluk geweest. Mijn vriend heeft tien minuten in shock in zijn auto gezeten, voordat hij durf de uit te stappen. Hij hoorde me. 'Hè, leef je dan nog?', zei hij. Pas toen ik mijn toenmalige vriendin in het ziekenhuis zag, voelde ik weer wat. Ik moest huilen. De dag erna, toen ik bij de Albert Heijn zag hoe alles gewoon door ging, kwam het besef. Ik dacht: ik had dood kunnen zijn, ik moet gaan leven, ik moet gaan doen wat ik leuk vind. Ik ben gaan opschrijven wat ik wel wil de, en wat ik niet meer wilde. Dat werd een heftige periode. Ik ben echt de strijd aan gegaan met mijn eigen leven. Maar ik ben inderdaad gaan doen wat ik leuk vind. En ik maak foto's, de hele dag door, van alles wat ik mooi vind. Nu ben ik gelukkig.' 'Voor mezelf kan ik geen leven zonder geloof voorstellen. Ik vind het erg als een ander niet gelooft. Iemand die gelooft mag verwachten dat hij een hemels perspectief heeft. Dat gun ik iedereen. Een van mijn kinderen is geen lid meer van de vrijgemaakte kerk. Hij nam die beslissing toen mijn eerste vrouw stierf, dat was in 1992. Mijn zoons gebeden om genezing werden niet verhoord. Mijn andere kinderen hadden het in die periode ook moeilijk met het geloof, maar die zijn de kerk trouw gebleven. Mijn zoon is anti-geloof geworden. Daar heb ik moeite mee, maar de deur staat wel open voor hem.' 'Ik ben skinhead. Een echte. Nor maal heb ik ook Dr Martens aan, en een spijkerbroek, maar vandaag moest ik er netjes uitzien. Een stuk of zeven tatoeages heb ik. Een van mu zieklabel Trojan, een spinneweb, Suedehead, Hello Ska People, Mark Foggo, Mister Review en de letters s-k-i-n-h-e-a-d op mijn vingers. Precies volgens de code. Skinheads vormen een subcultuur in Engeland, ontstaan in in 1969. Zelf ben ik 24 jaar geleden ermee begonnen. Daar voor had ik nog haar, in een kuifje. Die muziek sprak me aan. En ik ben anglofiel, ik heb een grote liefde voor Engeland. Later is er een heel ver keerd beeld van skinheads ontstaan. Dat gedoe rond Lonsdale, het beeld dat skinheads racisten zijn. Dat is ge woon niet. waar. Racisme heeft niets met skinheads te maken. Vaderlands lievend zijn ze wel. Ik ook. Ik ben trots op mijn voorvaderen, op onze geschiedenis en op hoe Nederland is geworden als land. 'Made in Hol- land' staat op mijn bovenarm geta toeëerd, gewoon uit pure trots. Ik ben voor behoud van onze rijke cul tuur. Maar ik ben niet racistisch. In tegendeel: mijn stiefdochtertje is Suri naams. Toch word ik soms voor nazi uitgescholden. Ik negeer het, maar ik vind het wel heel erg. Die mensen snappen er niets van.' ZATERDAG 1 NOVEMBER 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 135