Plassen met een kalasjnikov Een geslaagde vlucht Tussen oude rekken met buizen De wereld veranderde toen de Muur viel. Honderden lezers stuurden hun herinneringen aan het IJzeren Gor dijn. Alle verhalen staan online, hier een selectie. DE MUUR 9 Regelmatig stuurden wij dozen kleding naar kennissen van kennissen in de DDR. Uit dankbaarheid nodigde de familie ons in 1989 uit voor een lang weekend. Bij de grensovergang Duderstadt moesten we erg lang wachten. De Oost-Duitse ambtenaren hadden middagpauze... Het duurde en het duurde en ik moest steeds dringender naar het toilet. Met mijn paspoort in de hand nerveus naar de heren van de Volkspolizei. Na mijn kloppen op het ruitje in het Vo po-gebouw sneerde een onvriendelijke man: 'Mitkommen!' Met zijn kalasjnikov vergezelde hij me naar de wc. Mijn hart klopte in mijn keel, maar na gedane arbeid escorteerde hij me terug naar de auto. November 1973 Terugreis nachttrein West Berlijn - Henge lo. We hadden gereserveerde plaatsen in de wagon direct achter de locomotief. Bij het instappen werden we tegengehouden door een nerveuze medereiziger met plastic tas. Ik liet onze gereserveerde plaatskaarten zien en hij moest ons wel binnen laten. Het was een coupé voor 6 personen waarvan de banken naar elkaar toe geschoven kon den worden zodat je kon slapen. Onze medereiziger verzocht ons direct te gaan slapen en de banken uit te schuiven. We mochten niet aan de verwarmingsknop draaien en geen bagage onder de zitbank schuiven. Vlak voor Helmstedt kwamen twee douanebeambten met zaklantaarns in de coupé. De slaapbanken moesten in de zitstand. Dit lukte ons echter niet zo snel. Er werd wat gesnauwd en onze paspoorten ingenomen. Na enige tijd paspoorten te rug. De trein stopte 's ochtends vroeg in Hannover. Alle deuren gingen open. Plotse ling kropen twee jonge mannen onder onze banken vandaan,-slechts gekleed in broek en t-shirt met korte mouwen. Ze schoten de coupé uit en renden over het perron. Het vroor 12 graden. Geschatte leeftijd 25 tot 30 jaar. Onze medereiziger was spoor loos verdwenen. Een geluk dat de bank niet zo gauw in de zitstand kon bij binnenkomst van de doua ne. Ik had mijn schoenen wel onder de bank waar ik nog naar gezocht heb 's nachts. Of de jongens uit de DDR kwamen of verder uit het Oostblok is een vraag. Ik heb nog eens navraag gedaan in het museum bij Helmstedt over vluchtpogingen. Echter mijn gegevens zijn te summier. Wat zou er van deze jongens geworden zijn??? Ik werkte bij Philips Breda als product ma nager en omdat Oost-Duitsland ook de eer ste tv-camera met de CCD-sensor wel eens wilde zien (Moskou) was al eerder be zocht) werd ik naar Adlershof in Berlijn ge stuurd. Op uitnodiging van de DDR Reichs Post mocht ik met mijn apparatuur inreizen. Bij Check Point Charly werden al le kisten met apparatuur gecontroleerd en de auto van onder tot boven met spiegels bekeken of er geen mensen waren verstopt, zowel bij komen als gaan. Mijn eerste dag in Adlershof was alsof ik in en museum was terecht gekomen van oude TV appara tuur, die ik nog kende van mijn stages in 1961 bij de NTS in Hilversum. Oude rekken met buizen versterkers van Fernsehen Gm bH, waarmee zwart-wit televisie werd uit gezonden, waren daar nog vol in bedrijf. Ondanks deze oude apparatuur bleek tot mijn verbazing de kennis van nieuw ont worpen technologie bijzonder goed. Mijn LDK 90, de eerste professionele CCD Phi lips-camera viel goed in de smaak en was een schril contrast met de totaal verouder de apparatuur die ik aantrof. Bij het ver trek uit Adlershof werden alle kisten met touw en loodjes verzegeld weer in mijn au to geladen en via CP Charly kon ik gecon troleerd door DDR - en de Amerikaanse douane de West zone van Berlijn weer in. Bij de controlepost Drei Linden weer dezelf de procedure om op de autobaan te komen. In Helmstedt weer alle verzegelde kisten uitladen en auto binnenste buiten en van onder gecontroleerd door de beide grensbe wakingen en dan terug naar Breda. Circa een jaar later deed ik een demonstratie van de studio CCD camera bij Sender Freies Berlin, toevallig een week na de val van de Muur. Mijn vrouw vergezelde mij op deze reis. Er waren diverse gaten in de muur ge woon open en de Wessies gingen eens in het Oosten van Berlijn bekijken en om ook goedkoop inkopen te doen. ZATERDAG 1 NOVEMBER 2014 Kinderen duiken in 1983 bij het Bode Museum in de Spree. Ria Pasch-Greve (lezer De Gelderlander) Joke v.d.Loo-Olde Loohuis (lezer De Twent- sche Courant Tubantia) Omijnkrant.nl/ijzerengordijn Lees alle ingezonden brieven en Joop van Gorsel (lezer BN/DeStem) De grensovergang Duderstadt na de val van de Muur in 1989. foto's Hollande Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 121