Mijn levensverhaal in drievoud Brassen in Oost-Berlijn Tra bant, Wartburg en Saporoshez De slagroom is zuur in de DDR 8 DE MUUR Herinneringen aan een bijna vergeten land komen plotseling naar boven. De Deutsche Demokratische Republik! Lastposten wer den destijds gearresteerd in dat land. Of, als ze geluk hadden door het westen vrijge kocht. Om de behoefte te-vluchten te tempe ren werden reismogelijkheden gecreëerd om bij bijzondere gelegenheden eventueel fami lie in het westen te bezoeken. Dus woonde je moeder, vader, tante, oom, neef of nicht in het westelijk gedeelte van Duitsland en was er een bijzondere gelegenheid zoals hu welijk of een 65e, 70e verjaardag dan mocht je een aanvraag bij de Staatssicher- heidsdienst doen. Ik greep mijn kans. Na veel papierwerk op het poli- tie-/Stasibureau, mijn levensverhaal in drievoud kreeg ik de onvermijdelijk vraag wie hetfamilielid in Hamburg was. Hopen de dat de Stasimedewerker niet al te intelli gent was, zei ik: „De dochter, van de zus ter, van de vader van mijn moeder!" „Oh..,dus je nichtje?" Ja! En toen begon het wachten op het positieve reisadvies. Na tuurlijk was dit 'nichtje' op geen enkel ma nier verbonden aan mijn familie maar slechts een schoolvriendin van mijn moe der. Maar geloof het of niet, het werkte. En kele weken later kreeg ik de tijdelijke uitrei spapieren naar de Bondsrepubliek Duits land. Vanuit Hamburg organiseerde ik een inreisvisum voor een week Nederland en ik was meteen verknocht aan dit schitterende land. Zoveel kleuren groen had ik me nooit kunnen voorstellen. In een dagboek tijdens mijn reis in maart 1988, lang voor de val van de muur, schreef ik: 'Als ik ooit de kans krijg om Oost-Deutschland te verlaten dan wil ik naar Nederland.' Het is me gelukt! Inmiddels woon ik al 20 jaar gelukkig en te vreden in dit moderne land, mijn nieuwe Heimat. In de zomer van 1983 speelden we met Bots op een groot festival in Oost-Berlijn. De ga ge werd contant betaald: 6000 Oostmark. Nu was het probleem dat we de volgende morgen weer naar huis zouden vliegen, en dat je dat DDR geld niet mee mocht ne men over de grens. In Nederlands was het overigens niets waard. Hans Sanders, onze zanger, kwam met een steengoed idee: „We nemen alle collega's van vanavond mee uit eten en we maken het op." Vrij snel waren we met een man of dertig. Bij een gebouw dat er uit zag als een oude stationsrestaura tie stopte de stoet Trabantjes en onze mana ger liep er binnen. Na een paar minuten kwam hij weer naar buiten, en tot mijn grote verbazing vertrok de hele stoet weer, over de glanzende kin derkopjes door de donkere straten, waar nergens een neonreclame te zien was. Het ritueel van ergens stoppen en weer wegge stuurd worden herhaalde zich een paar keer. Tot we naar een vet hotel reden dat Hans blijkbaar nog kende van een van de vorige keren. Hij liep er naar binnen en kwam na vijf mi nuten weer naar buiten, met opgeheven duim. In een zaaltje werden haastig tafels gedekt door personeel in ouderwetse unifor men. Terwijl we stonden te wachten vroeg ik Hans waarom het hem nu wél gelukt was om ons onder te brengen. „Heel sim pel", zei hij. „Ik vroeg het opperhoofd hier hoeveel man personeel er nodig was om een paar uurflink te eten en te drinken. ,Acht man" zei hij. „Ik gaf hem toen hon derd Westmark zwart voor het personeel en de officiële rekening betalen we van de gage." „En al die vorige restaurants dan? Als je ergens binnenkomt om 6000 Mark kapot te slaan ben je toch overal welkom?" „Nou niet in de DDR dus, alles is hier van de staat en al die mensen waar we het net probeerden stonden op het punt om 'Feiera- bend' zu machen, en die zaten echt niet op ons te wachten om nog flink wat over te werken. Maar de zwarte wisselkoers van 1 DM met een Oostmark is 1 op 12, plus dat je er Westerse dingen voor kunt kopen, van daar dat het hier meteen lukte." Een Geldrops jongetje van nog geen 4 jaar oud staat achter in de auto. Hij staat, want hij is met zijn familie op weg naar de DDR. Bezoekjes aan dat land zijn een enorm feest voor dit klein ventje. Hij is na melijk een enorme autofreak. Dat maakt DDR enorm speciaal, want de auto's die daar rijden zie je niet zoveel in Nederland. In de DDR woont de oma van het jongetje, in een mooi en groot huis in Dresden. In het straatbeeld zijn puur de Oostblok au to's zoals de Trabant, Wartburg, Barkas, Saporoshez, Lada, Skoda en Moskwitsch te zien. Dit maakt diepe indruk en van iedere auto moet de moeder van het jongetje een foto maken. „Als ik later groot ben, wil ik ook een Trabant", vertelt het jongetje regel matig aan zijn ouders en vrienden op school. Inmiddels bestaat de DDR al 25 jaar niet meer. Het jochie van toen is inmid dels 29 jaar oud. In 2008 kwam zijn grote droom uit. Hij kocht een hemelsblauwe Tra bant 601. Dat jongetje van toen en nu trot se Trabant bezitter, ben ik. Op een van de eerste dagen van ons be zoek aan onze Oost-Duitse vrienden (Meiningen in Thüringen), wilden ze ons verrassen met echte koffie in een voor DDR begrippen chic en duur restaurant. Toen onze kinderen hoorden dat ze zelfs ijs met slagroom konden krijgen, was ie dereen verrast en verbaasd. Maarde kinderen vonden het ijs met slagroom al lesbehalve lekker. Wij probeerden ze dui delijk te maken dat je in een ander land soms genoegen moet nemen met wat ge boden wordt. Zeker in dit land. Niets kon onze kinderen en mijn Patenkind echter overtuigen en mijn vriend proefde het ijs. Zijn conclusie was: de slagroom. Een geïr riteerde ober, die erbij geroepen was, rea geerde op de opmerking dat de slagroom zuur was met: „Dat klopt, maar eerst moet de oude slagroom op en dan pas komt de verse nieuwe." Een weerwoord hadden we niet, dus de slagroom maar van het ijs geschraapt en de kinderen heb ben uiteindelijk ijs zonder slagroom gege ten. De vriendschap heeft er niet onder ge leden en bestaat nog steeds. VS-soldaten en West-Berlijners kijken naar Russi sche militairen aan de andere kant van de Muur. In 1961 konden West- en Oost-Berlijners op sommige plekken nog naar elkaar zwaaien. Sabine Hundrieser (lezer De Stentor) Amerikaanse soldaten kijken over de Spree naar Oost-Berlijn. Kees Buenen (lezer Brabants Dagblad) Danny van der Meijden (lezer Eindhovens Dagblad) Ad van Oosterom (lezer PZC)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 120