VERDIEPING 11 Turkije A 233 60 miljoen Israël A 5 930 miljoen Irak A 400 8 €150 miljoen 200 miljoen Somalië A 12 888 miljoen tijd in een speciaal traject worden klaarge stoomd voor een missie en 'goed voorbe reid' op pad gaan. Hillen is zuiniger daar over: „Defensie zal altijd proberen de om standigheden zo te creëren dat het verant woord is." Wat is het alternatief? Eventjes geen mis sies doen en eerst voorraden aanvullen, trainingen op peil brengen en op adem ko men? Nee, stellen kenners, dat lost niets op. Het leger moet volgens internationale afspraken nu eenmaal de kazernes uit, de wereld in. Bovendien lopen veel operaties al, die kun je niet zomaar staken. Meer geld zou wel helpen, denkt Debie: „Maak een in ventarisatie per onderdeel^wat is er nodig om alles volledig inzetbaar te maken. Daar mee kan je de Kamerleden ook overtuigen meer in de krijgsmacht te investeren." bijvoorbeeld de helft van de Fiö's inzetbaar is, kunnen de piloten niet genoeg oefe nen", zegt Jean Debie, voorzitter van de grootste militaire vakbond VBM. Ook het moreel lijdt eronder: „Op het moment dat je je werk niet kunt doen doordat je geen materialen hebt, frustreert dat." Een ander logisch gevolg van te weinig trai ning zijn minder goed voorbereide solda ten. Dat kan gevaarlijk zijn op missie. Toch lijkt er een taboe te rusten op dit risico. Oud-minister van Defensie Hans Hillen (CDA) weet waarom de Defensietop hier over niet graag praat: „Het thuisfront is al ongerust, dat wordt dan nog ongeruster." Toegeven betekent ook dat letselschadead vocaten klaar staan om een proces aan te spannen als er iets misgaat, stelt Hillen. De fensie meldt in een reactie dat militairen al- ZATERDAG 1 NOVEMBER 2014 Patriotmissie Turkije, sinds januari 2013 - begin 2015 Nederland helpt NAVO-bondgenoot Turkije met de bescherming van het eigen grondgebied tegen mogelijke raketten uit Syrië. De patriotmissie eindigt begin volgend jaar, omdat er onvoldoende personeel is om de missie verlengen. Ook het materieel wordt te zwaar belast Estland, Letland, Litouwen A 75 Luchtruimbewaking Baltische staten, september 2014 - december 2014 In NAVO-verband bewaken Nederlandse F16's het luchtruim boven de Baltische staten. Deze aan Rusland grenzende landen hebben zelf geen jachtvliegtuigen. Afghanistan A 125 (100 vanaf volgend jaar) NAVO-veiligheidsmacht en trainingsmacnt, sinds 200! Afbouw vorige F16- en politiemissie, opbouw van nieuwe missie. Per 2015 begint die nieuwe missie, waarbij Nederlandse militairen de Afghaanse militairen staf) bijstaan en trainen. De Westerse militaire aanwezigheid in Afghanistan wordt afgebouwd. In 2017 zullen de laatste militairen vertrekken uit Kabul. Patriotsystemen Griekenland A EU-hoofdkwartier Amerikaanse adviesmissie Palestijnse veiligheidssector, sinds 2010 jK - s>ru I, Sy r i Egypte A 18 (VN-)waarnemingsmissies in en rond Israël, sinds 1956 Anti-IS-missie, sinds oktober 2014 - oktober 2015 Circa 400 militairen voor internationale strijd tegen terroristische organisatie Islamitische Staat in Irak. Golf van Aden, Djibouti, Kenia en Tanzania Ai Antipiraterij-missies, sinds 2008 Zuid-Sudan A 30 VN-vredesmissie, sinds 2011 Missie om politie te trainen en vluchtelingen te beschermen. Het kabinet noemt extra inzet bespreekbaar Nederland levert grote en kleine schepen en mariniers voor de bestrijding van piraterij in de Hoorn van Afrika. Trainingsmissie Somalische leger, sinds maart 2013 Burundi A 2 Trainingsmissie leger Burundi, sinds 2004 Totale kosten (circa) Land A 88 88 Grote missies Materieel Land A 88 Kleine missies Enkele missies in eenzelfde land zijn samengevoegd in dit overzicht Stand per 1 november 2014 infographic Ronald Visser bron ministerie van Defensie, ministerie van Buitenlandse Zaken benen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11