In februari 1989 werd de 20-jarige Chris Gueffrey doodgeschoten bij een po ging om over de Muur naar West-Berlijn te vluchten. Nauwelijks tien rMan- y den later was de Muur geschiedenis. Gueffrey was het laatste dodelijke slachtof fer van wat de communisten de 'Antifaschistischer Schutzwall' noemden. 2 DE MUUR 0 Het fundament van de Muur werd aan het eind van de Tweede Wereld oorlog gelegd toen de Sovjet-Unie en de westerse geallieerden moesten be slissen hoe het na de oorlog verder moest met het grotendeels verwoeste Duitsland. Kreeg het een kans op een nieuw begin? Het Westen en de Sov jet-Unie dachten daar verschillend over. De Sovjets zagen Duitsland het liefst als een uitgekleed en kaalgevre ten stuk land, dat als een neutrale buf fer tussen oost en west geen gevaar meer zou opleveren voor de vrede - lees voor de Sovjet-Unie. Het Westen vreesde dat zo'n neutraal, maar armoe dig Duitsland in de armen van de Sov jet-Unie zou worden gedreven, ter wijl juist behoefte was aan een stabiel land, dat kon bijdragen aan het her stel en dat ovendien een buffer was te gen de communistische dreiging. Alleen een gedeeld Duitsland bleek een eind te kunnen maken aan de pat stelling met als grens de positie van de geallieerde legers in mei 1945- Tij dens een ontmoeting in februari 1945 in lalta verdeelden de Sovjet-leider Stalin, de Amerikaanse president Roosevelt en de Britse premier Churchill Europa in een westerse en oosterse invloedszone. De oorlog had de twee kampen bij el kaar gebracht, maar nu kwamen de oude tegenstellingen terug. Stalin dwong Polen, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Tsjecho-Slowakije tot Sovjet-satellieten, geleid door zetba zen van het Kremlin. De nieuwe Ame rikaanse president, Harry Truman, be streed de agressieve expansie van de Sovjets met vooral economische mid delen. Zijn Marshallplan bood Europe se landen massale steun voor hun we deropbouw, waardoor het communis me zijn aantrekkelijkheid verloor. Sta lin vreesde dat hij daardoor zijn greep op de communistische landen zou ver liezen en verbood hen mee te doen aan het plan. Omdat voor Duitsland nog steeds geen oplossing was, gooide Stalin op 24 juni 1948 de knuppel in het hoen derhok. Hij sloot het westelijke deel van Berlijn hermetisch af. Ruim twee miljoen Berlijners werden van hun eerste levensbehoeften beroofd. De VS en Groot-Brittannië stelden on middellijk een luchtbrug in, die gedu rende elf maanden West-Berlijn be- voorraade. Stalin had zijn hand over speeld en hief de blokkade op 12 mei 1949 op. Een half jaar later werd de Bondsrepubliek Duitsland (BRD) op gericht, een maand later gevolgd door de stichting van de Duitse Democrati- sche Republiek (DDR). De grens tus sen oost en west was definitief getrok ken, maar daarmee werd de Koude Oorlog voor het eerst voelbaar. De in 1950 uitgebroken Korea-oorlog vorm de het begin van de geldverslindende wapenwedloop tussen Oost en West. In maart 1953 overleed Stalin. Zijn op volger Nikita Chroesjtsjov schokte de wereld toen hij genadeloos afrekende met de erfenis van Stalin. Voor het eerst werd duidelijk hoeveel tiental len miljoenen doden de 'held van de grote vaderlandse oorlog' op zijn ge weten had. De ontmaskering van Sta lin leek de weg vrij te maken voor een andere idee over een vreedzamer beeld van het Westen. Maar voor de bevolking van de DDR was het Wes ten natuurlijk nooit een vijand ge weest. Tussen 1949 en 1961 waren drie miljoen Oost-Duitsers via Berlijn naar het Westen gevlucht. Omdat de leegloop de ontwikkeling van de DDR dreigde te stagneren, moest er een halt aan worden toegeroepen, be seften de DDR-leiders. Op 13 augus tus 1961 werd begonnen met de aan leg van een prikkeldraadversperring tussen de westerse en Russische sec tor van Berlijn. Het prikkeldraad werd snel een muur, die de vlucht van nog meer Oost-Duitsers voorkwam. Vanaf 1964 begon onder Leonid Brezj- nev een guurdere wind te waaien. Van de nieuwe partijleider mochten alle communistische buurlanden hun eigen gang gaan, zolang het maar niet de socialistische doelstelling schaad de; dan zou het Warschaupact ingrij pen. Wat dat betekende, merkten de Tsjechen in 1968, toen Russische tanks een eind maakten aan de korte vrijheid van de Praagse Lente. De ongebreidelde uitbreiding van het kernwapenarsenaal was voor de wes terse bevolking een bron van angst. De Amerikaanse president Richard Nixon bleek gevoelig voor de kritiek, niet in het minst omdat het drama in Vietnam duidelijk had gemaakt dat de macht van de VS niet onbegrensd was. Ook de Duitse bondskanselier Willy Brandt pleitte voor meer ont spanning. Het gevolg was dat de Sov jet-Unie en Amerika hun machtshon ger verplaatsten naar landen in het Midden-Oosten, Midden-Amerika en Azië. In 1983 - de Koude Oorlog was in volle hevigheid terug - noemde VS- president Ronald Reagan de Sov jet-Unie het 'rijk van het kwaad'. Rea gan schroefde de wapenwedloop tot ongekende hoogte op. Door kruisra ketten op Europees grondgebied te plaatsen, wilde hij Sovjet-Unie dwin gen tot wapenonderhandelingen. Rea gan had daar zelf ook belang bij om- BERLIJN 1989 q West-Berlijn dat het verzet in Europa tegen de Amerikaanse kernwapens steeds gro ter werd. Zijn strategie slaagde en met Sovjet-leider Michael Gorbatsjov sloot hij een ontwapeningsakkoord. Het laatste hoofdstuk van de Koude Oorlog was begonnen, hoewel nie mand dat nog besefte. Onder invloed van de nieuwe ont spanning nam het verzet in de com munistische landen begin jaren tach tig toe. Maar de benoeming van Mi chael Gorbatsjov in 1985 tot Sovjet-lei- der was het definitieve keerpunt en de kiem voor de val van de Muur. Gor batsjov gaf met zijn glasnost (open heid) en perestrojka (verandering) de democratiseringsbewegingen onge kende ruimte. Ongetwijfeld speelden ook de harde opstelling van Reagan en de door de Sovjet-Unie niet meer te betalen wapenwedloop een belang rijke rol bij het uiteenvallen van het communistische machtsblok. Niet ie dereen in Europa was er echter blij mee. Zo liet de Britse premier Marga ret Thatcher aan Gorbatsjov weten dat ze absoluut géén Duitse eenwording wenste. „Dat zou de na-oorlogse gren zen veranderen en de stabiliteit onder mijnen. We kunnen niet accepteren dat onze veiligheid wordt bedreigd", zei ze anderhalve maand vóór het val len van de Muur. Op dat moment hadden de Hongaarse communisten al vrijwillig het veld ge ruimd voor een nieuwe democrati sche regering en waren in Polen de eerste vrije verkiezingen geweest. Toen Hongarije de grens met Oosten rijk opende, reisden duizenden Oost-Duitsers via Hongarije naar het Westen. Pogingen om de exodus te gen te gaan, mislukten. Op 9 novem ber 1989 hakkelde een DDR-fïinctio- naris voor een Amerikaanse tv-came- ra iets over onmiddellijke toestem ming voor Oost-Duitsers om vrij te reizen. Diezelfde avond passeerden tienduizenden Oost-Berlijners de ge hate grens. De Muur was gevallen. Gorbatsjov had de gebeurtenissen toen al lang niet meer in de hand. Zijn pogingen het communistische rijk door hervormingen te redden, hadden geleid tot de vernietiging van Lenins erfenis. Het feit dat hij alles liet gebeuren - volgens Vladimir Poe- tin 'de grootste strategische catastrofe van de 20e eeuw', was essentieel voor het vallen van de Muur. Op 3 oktober 1990 werd de DDR verenigd met West-Duitsland. Daarna was het ook snel afgelopen met de Sovjet-Unie. Toen de Sovjet-Unie als communisti sche supermacht bijna twee jaar later uiteenviel, was de Koude Oorlog al ge schiedenis. door Johan Bosveld DE MUUR WERD IN DE OORLOG BEDACHT Aarden Wal lengte 111,9 km V-A~t 'Franse \U y sector "Y - <Wrt'nr Checkpoint Charlie Amerikaanse A* sector Checkpoint Bravo Berlijnse Muur lengte 43,1 km Sovjet - sector Brandenburger Tor O Checkpoints

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 114