Het leger voert bijna twintig missies uit. Dat lukt alleen met kunst- en vliegwerk. Nog altijd is er ge brek aan munitie, reserveonderdelen en personeel. En de militairen zijn min der goed getraind. 10 VERDIEPING Bosnië-Herzegovina A 3 Mali A 585 153 €160 miljoen Toch zal Hennis niet anders kunnen dan doorgaan op deze weg, meent defensiedes- kundige Dick Zandee van instituut Clin- gendael. Het gevolg is dat de voorraden ach terblijven en Defensie steeds minder grote missies aankan. „Hennis zei eerder dat Ne derland een grote missie a la Uruzgan, met bijna tweeduizend man vier jaar lang, wel aankan. Insiders twijfelen daar aan. Ook als alles op peil is, zal de krijgsmacht slechts één bataljon voor langere duur kunnen in zetten, van circa duizend militairen." Op zich hoeft het geen probleem te zijn dat het leger veel korte, kleine missies uit voert. In combinatie met de tekorten kleeft er wel een groot nadeel aan: militairen boe ten in aan voorbereiding en training. Daar door kan het langer duren voordat soldaten klaar zijn om op uitzending te gaan. „Als de Kamer onlangs deelgenoot van de voort durende misère. Omdat veel operaties ver spreid over de wereld zijn, is vooral (logis tieke en medische) ondersteuning een pro bleem. De transporthelikopter NH90 roest praktisch weg in de hangar, de aanschaf van reserveonderdelen vordert niet snel ge noeg, waardoor veel voertuigen niet inzet baar zijn. Dat komt overigens ook door een tekort aan (technisch) personeel. Hoewel de missies volgens Defensie niet in de knel zijn gekomen, moet Nederland voor ondersteuning en transport soms leu nen op bondgenoten en kan inzet niet te lang duren: het houdt niet over op de reser vebank van de krijgsmacht en dan is het lastig om veel en lange wedstrijden te spe len. Door de 'uitzendbescherming' - mili tairen hebben voor elke maand op missie in het buitenland recht op twee maanden dienst in Nederland - blijkt het daarnaast lastig om voldoende aflossing paraat en ge traind te hebben. Mede daarom beëindigt het kabinet de Patriotmissie in Turkije nu, na twee jaar. Het zal niet voor 2016 lukken om alle voorraden, personeel en trainingen weer op peil te hebben, voorspelt minister Hennis. Dat het leger geen duurloper meer is, was bekend. De regering koos er bij bezuinigin gen voor de krijgsmacht multi-inzetbaar te houden, te land, ter zee en in de lucht. De krijgsmacht moest een Zwitsers zakmes zijn en uit de voeten kunnen in een breed scala aan missies en gebieden. Daarom werd bij bezuinigingen de kaasschaaf ge hanteerd. Cynici zeggen: het Zwitsers zak mes is inmiddels wel erg klein geworden. Met militairen in Mali, Irak, de Golf van Aden, de Baltische Staten en Afghani stan blaast Nederland weer een toontje mee op het wereldtoneel. De expeditiedrift eist wel zijn tol: tekorten bij personeel en materieel worden bij De fensie maar niet weggewerkt. Door opeen volgende miljoenenbezuinigingen en te genvallers kampt de krijgsmacht al jaren met lege munitiekisten en achterstallig on derhoud aan materieel. Ondanks extra mil joeneninjecties blijft het kwakkelen. In een amper opgemerkte brief maakte mi nister van Defensie leanine Hennis (WD) Nederland (paraat) A 55 Repatriëringsmissie MH17, sinds juli 2014 Europa A 500 NAVO-reactiemacht, 2015 NAVO-hoofdkwartier Northwood De nieuwe troepenmacht is bedoeld als reactie op de Russische agressie en andere snel opkomende conflicten. De eenheid moet bij acute dreiging binnen twee dagen inzetbaar zijn. NAVO-landen leveren om beurten mensen en materieel. Europese vredesmissie Bosnië, sinds 2004 40 Bataljon luchtmobiele brigade met ondersteunende eenheden, mijnenjagers, 1 luchtverdedigings- en commandofregat, 1 onderzeeboot, 1 transportvliegtuig, Apache-gevechtshelikopters en 1 transporthelikopter Kosovo A13 NAVO-vredesmacht en Europese trainingsmissie Kosovo, 1999-2000 en opnieuw sinds 2005 Verenigde Staten, Tampa (Florida) A Amerikaanse hoofdkwartier voor militaire missies in Midden-Oosten, Afrika en Azië Inzet F16's is opgeschort vanwege strijd tegen IS. VN-stabilisatiemissie en EU-trainingsmissie. April 2014 begonnen, missie loopt vooralsnog tot eind 2015. Verlenging wordt in de loop van volgend jaar bekeken. Het Nederlandse aandeel in de VN-stabilisatiemissie in Mali bestaat vooral uit het verzamelen en analyseren van inlichtingen. De missie is bedoeld om het oprukkende extremisme tegen te gaan en Mali te helpen stabiel bestuur op te bouwen. Centraal Afrikaanse Republiek A EU-vredesmissie, sinds februari 2014 Apaches, voertuigen (inclusief brandweer, Fenneks, jeeps) 1 ScanEagle drone, Bushmasters 3 Chinooks Burkina Faso, Uganda, A 10 Rwanda, Burundi Trainingsmissie voor inzet in Somalië, over meerdere periodes West-Afrika (Golf van Guinee) A 203 Humanitaire hulpmissie voor ebola-uitbraak, vanaf november 2014 tot en met januari 2015 Nederland gaat met het grootste schip van de Marine (lengte: bijna 205 meter) hulpgoederen leveren aan landen in West-Afrika waar ebola heerst Aan boord zijn ruim honderd voertuigen en zeventig containers met onder meer mobiele laboratoria, mobiele ziekenhuizen, generatoren, bedden, toiletten en kleding. Marineschip Karei Doorman, motorboten (FRISC), landingsvaartuigen door Niels Klaassen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10