O Donderdag 6 november - 20.00 u. - Contacta Arena Sprekers Functie Frontale Lob From Russia to Domburg Derk Sauer, liefde voor Rusland en Zeeland. Derk Sauer is een spreker met een Zeeuws tintje. Als Sauer in Nederland is, verblijft hij op buitenplaats 'Duinvliet' in Domburg. Derk Sauer boekte zijn grootste successen als uitgever en mediamag naat in Rusland. Tijdens Contacta.nl zal hij zijn ervaringen delen over internationaal zakendoen en vertellen over zijn "Moscow Times". Tekst: Annet van de Ree Foto: LMG GOES - Sauer begint zijn carrière als redacteur, correspondent en reporter voor verschillende bladen en klimt snel op tot hoofdredacteur van de Nieuwe Revu. Na de val van de muur in 1989 vertrekt Sauer naar Rusland. Hier start hij het eerste glos sy-magazine van de Sovjet-Unie sa men met zijn vrouw Ellen Verbeek, die hoofdredacteur werd. Samen met o.a. Annemarie van Gaal start Sauer in 1992 'Independent Media'. Deze uitgeverij groeit uit tot een internatio naal multimediabedrijf en wordt zelfs marktleider in Rusland. In 2005 ver koopt Sauer zijn bedrijf en start hij de nieuwe uitgeverij 'Nieuw Amster dam'. In 2010 koopt hij NRC Han delsblad en NRC Next, Zijn be moeienis met de redactionele inhoud van de krant valt niet in goede aarde bij de hoofdredactie van NRC. Sauer meent dat de krant zich veel meer op achtergrondinformatie moet richten i.p.v. dagelijks nieuws, omdat de nieu we media nieuws veel sneller breng en. Het ondernemen zit Sauer, on danks zijn sympathieën voor SP in de jaren '80, in het bloed, want ook in Domburg is hij inmiddels een onder neming gestart. Samen met zijn vrouw Ellen, die nog hoofdredacteur is van een Russisch Yogablad, ontwik kelde hij de formule 'Yogabee' voor retraite met yoga en wellness. Bad Domburg is volgens hen de perfecte plek om geestelijk en lichamelijk op te frissen. Het loopt inmiddels storm op 'Duinvliet' in Domburg. 'Laatje hersenen niet zitten' Prof. dr. Erik Scherder: 'We moeten een half uurtje per dag uit onze luie stoel komen.' Onze hersenen zijn voor de wetenschap nog altijd een enorme uitdaging. Er is nog veel te ontdekken over wat zich er in die oneindige wirwar van verbindingen in ons hoofd af speelt. Prof. dr. Erik Scherder probeert ons het raadsel van de hersenen te laten ervaren en vertelt bevlogen over de ontdekkingen die moeten helpen bij het in conditie houden van onze hersenen. Prof. dr. Erik Scherder (1951) is als hoogleraar Klinische Neuropsycholo gie verbonden aan de Vrije Universi teit van Amsterdam. Hij won al meer dere keren de VU Onderwijsprijs. De jury schreef onder meer: "Erik is één van de weinige docenten waarbij stu denten zo goed als alle colleges heb ben gevolgd. Hoe leuk de vorige avond ook was, hoe laat het ook is ge worden, de colleges van Scherder sla je niet over." In de online colleges voor de Univer siteit van Nederland weet hij ieder een geweldig te boeien en de weten schap een stuk toegankelijker te ma ken. De korte sessies met prikkelende titels als "Waarom zouden ouderen vaker moeten hardlopen" of "Is vla eten slecht voor de hersenen?" zijn enorm boeiend. Zijn uiteenzetting over de rol van bijv. de frontale lob illustreert hij met veel beweging en actie op het podium. Beeldend vertelt hij over de cruciale rol die de frontale lob blijkt te spelen bij de controle over de rest van de hersenen, en de remmende werking hiervan die belangrijk is voor het beoordelen van de situaties, voordat er tot actie wordt overge gaan. Iets wat bij dementie dus voor gevaarlijke situaties zorgt. Conditie van het brein Recent verscheen ook zijn nieuwe boek met de titel 'Laatje hersenen niet zitten'. In dit boek spoort hij ie dereen aan om 'gewoon' te gaan be wegen. "Topsport is niet nodig, maar we moeten wel een half uurtje per dag uit onze luie stoel komen. Lichaams beweging is namelijk cruciaal voor on ze gezondheid. Het houdt niet alleen ons lijf, maar ook ons brein in condi tie. Zo worden kinderen slimmer wanneer ze sporten en wie meer be weegt verkleint de risico's op het ont wikkelen van dementie." Toch worden we wereldwijd steeds minder actief en steeds luier met over gewicht tot gevolg. Dit behoort tot de grootste bedreigingen van de ge zondheid vanwege de risico's op hart- en vaatziekten, suikerziekte en hoge bloeddruk. Over de invloed hiervan op de hersenen is minder be kend: Als kinderen bewegen stimu leert dat de delen van de hersenen die zorgen voor een optimale verstandelij ke ontwikkeling. Deze gaan bij het ouder worden steeds verder achteruit gaan. Bewegen is dus niet alleen ge zond voor het lijf, het is een must voor een goede conditie van het brein! Q|Woensdag 5 november - 20.00 u. - Contacta Arena

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 103