Bezoekende premier Valls heeft alles o Witte Paleis 8 BUITENLAND 'Dikke dummy's' door obesitas VS Italië houdt op met reddingsoperatie voor migranten. EU neemt het over met veel minder middelen. TURKSE RESIDENTIE OPEN ROME - Op Lampedusa en Sicilië worden in onbruik geraakte op vangcentra weer in gereedheid ge bracht. Volgens hulpverleners een teken dat na een jaar waarin de Italiaanse marine bijna 100.000 mensen op zee wist te redden, weer rekening wordt gehouden met immigranten die 'direct aan spoelen' op de Italiaanse eilan den. Eerder gingen ze naar het vasteland. Vanaf 1 november stopt Italië met 'Mare Nostrum', de operatie die op touw werd gezet na het ver drinken van 366 bootvluchtelin gen voor de kust van Lampedusa. Minister van Binnenlandse Zaken Alfano blijft het maar herhalen: Italië zal vanaf morgen deel uit maken van 'Triton', een operatie van Frontex, de grensbewakings organisatie van de EU. Deze omschakeling is het gevolg van de Italiaanse roep om meer Europese solidariteit. Maar wat Triton precies zal zijn en wat het gaat doen, blijft vaag. Dit tot woe de van hulporganisaties, die vre zen voor de levens van tiendui zenden vluchtelingen. Overigens verdronken met Mare Nostrum evengoed nog 4000 mensen. Andrea Stocchiero, van de koepel organisatie van hulpverleners Concord, beschuldigt Europa van 'cynisme zonder grenzen'. „Tri ton zal patrouilleren langs de Schengengrenzen, tot 30 mijl uit de kust. Mare Nostrum ging tot aan de kust van Libië om mensen te redden, 100 mijl verderop." Dat Triton Mare Nostrum ver vangt, zoals vaak in Italië wordt gezegd, is niet waar. De baas van Frontex, Gil Arias Fernandez, stelt dat Triton onder Italiaans gezag zal vallen en het land gaat 'bij staan'. Met een helikopter, twee vliegtuigen, zes schepen en negen identificatieteams. Veel minder dan wat Italië inzette: alleen al 32 schepen. Triton moet het dan ook doen met een derde van het bud get voor Mare Nostrum van bijna tien miljoen per maand. De kos ten van Triton zijn alleen voor 2014 gedekt, daarna moeten EU-le- den bijspringen. En die staan niet te trappelen. Italië wordt weliswaar geprezen voor het humanitaire werk, maar de overtuiging dat Mare Nostrum juist vluchtelingen aanzette over te steken, is wijdverbreid. Die mis sie voortzetten met EU-geld, wil Europa niet. Bovendien ver trouwt men Italië niet, dat veel vluchtelingen niet zou registreren waardoor ze in andere EU-landen asiel aan kunnen vragen. Fernandez van Frontex zit klem. Hij zei onlangs blij te zijn met de toezegging van acht landen, waar onder Nederland, materieel te le veren, maar zei ook dat het nog veel te weinig is. „We hopen op echt meer deelname." Zijn opmer king dat Triton zal focussen op grensbewaking, 'maar dat levens redden absolute prioriteit heeft', was voor Italiaanse consumptie. Vraag is hoe Fernandez denkt le vens te redden met zo weinig middelen. Het enige antwoord is dat Italië dit voor eigen rekening moet blijven nemen. Na alle reto riek over 'egoïstisch Europa dat banken redt maar geen levens' en 'Italië het vuile werk laat opknap pen', is dat niet meer te verkopen. PLYMOUTH - Zwaarlijvigheid is een groot probleem in de VS. Het dik ker worden grijpt snel om zich heen, ook in een fabriek van dum my's, testpoppen, voor de auto-in dustrie in Plymouth, Michigan. Het bedrijf Humanetics gaat de poppen die chauffeurs verbeelden bij het uittesten van auto's, flink dikker maken. Meer dan een derde van de Amerikanen is dik en de fa briek wil de proeven daarom realis tischer maken. De 'dikke dummys' zijn 120 kilo en groter van omvang dan de tot nog toe gebruikelijke poppen van 75 kilo. De baas van Humanetics beklemtoont dat dik kere bestuurders of passagiers een veel grotere kans maken bij een botsing om het leven te komen. bourg naar huis en benoemde de realist Emmanuel Macron in zijn plaats. Macron, die zijn eerste mil joen euro bij de zakenbank Roth schild verdiende, begon als minis ter van Economische Zaken direct met het terugdraaien van regelge ving. Notarissen en apothekers verliezen als gevolg van zijn be leid hun monopolies, wat onder meer betekent dat supermarkten straks pijnstillers kunnen verko pen. En die winkels mogen op zondag open blijven. De arbeidswet, ruim 3600 pagi na's dik en elke week één pagina dikker, wordt herzien. Onderne mingsraden, een blok aan het been van elke bedrijf met meer dan vijftig werknemers, krijgen minder macht en geld. Valls herzag ook een restrictieve huurbeschermingswet, die leidde tot het instorten van de bouw. De auteur van die wet, een Groene minister, stapte uit eigen bewe ging op toen Valls aantrad. Hollande had begin 2014 al een nieuwe toon gezet met een lasten verlaging van 30 miljard eurp voor het bedrijfsleven, te financie ren met bezuinigingen op de staat. Maar die koers wending was in de ogen van de kiezer opportu- Hij is drie keer zo populair als Hollande, die zich wellicht over drie jaar niet herkiesbaar stelt. Het is morgen op de dag af zeven maanden geleden dat Franpois Hollande, de president van de Franse Republiek, Valls tot pre mier benoemde. In die periode is het roer omgegaan. Valls stuurde de linkse, antikapita listische minister Arnaud Monte- Redding op zee: drama in verschiet door onze correspondent Eelco van der Linden De Franse premier Manuel Valls foto HH door onze correspondent Cees van Zweeden ANKARA - De Turkse president heeft een nieuwe residentie. Die heet Ak Sa- ray (Witte Paleis) en is vijftig keer groter dan het Witte Huis in Washington. Geschatte (want geheime) kosten: 350 miljoen euro. Daarvoor heeft het staatshoofd, Recep Tayyip Erdogan (op de foto links onder), wel duizend ka mers tot zijn beschikking voor personeel en gasten. Het nieuwe onderkomen is gebouwd op 200.000 vierkante meter grond. Bijna de helft daarvan is be- PARIJS - Hij heeft niet alleen ge schiedenis gestudeerd, hij wil ook de loop van de historie verande ren. Als premier Mark Rutte van avond zijn Franse evenknie Manuel Valls op het Catshuis ontvangt, zit hij tegenover een man die door het leven gaat als 'de Franse Tony Blair*.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8