'Dreiging eerder op Amerikaanse school' Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen wil einde aan 'buitensporig' hoge leges kinderopvang in Hulst tt Gelukkig is de die renambulance ons te hulp geschoten, meeste instanties gaven niet thuis 28 ZEEUWS-VLAANDEREN VOSSENJACHT Kees Mechielsen BV in Terneuzen week geteisterd door vos, kabels ka pot gevreten, pislucht in kantoor. Herfstfeesten bij café De Griete F Schoolplein Ik heb op school gelukkig nooit echt rare dingen meege maakt. Vorig jaar dreigde er wel iemand met een mes, maar daar was ik zelf niet bij." Gelukkig maar. Op Amerikaanse scholen wordt er geregeld ge dreigd, soms zelfs met een geweer geschoten, maar Sanne van Wie ren (14, uit Schapenbout) uit klas VK32 verwacht niet dat het snel op 'haar' De Rede zal gebeuren. „En als er al iemand de school bin nenloopt en met van alles begint te dreigen, zou ik er nooit op af gaan. Wat ik dan zou doen? De conciërge roepen, dat-ie de politie belt!" Ook Evelyn Bruggheman (13, uit Terneuzen) uit klas 2D is niet bang voor Vlissingen-achtige tafe relen op haar school. Afgelopen weekend werd in Vlissingen alarm geslagen, nadat een verwarde man voor onrust zorgde en het er even op leek dat hij een bom bij zich had. Evelyn: „Die mensen komen hier toch niet binnen? Hoewel, zo moeilijk is het niet. Hier stond een keer zomaar een moeder in de au la, terwijl ze zich toch eerst bij de receptie had moeten melden!" Iemand die echt kwaad wil, zal dat heus niet eerst even laten weten bij de balie, denkt Pepijn Muldijk (14, uit Terneuzen) uit klas T3A. „Daarnaast kan een bom ook ge woon uit de lucht vallen. Dan hoeft die persoon niet eerst het ge bouw binnen." Gelukkig kunnen de drie niet uit ervaring spreken, maar wat zou- De andere Zeeuws-Vlaamse ge meenten Sluis en Terneuzen hef fen geen leges voor het register kinderopvang. In Hulst betalen startende gastouders 654 euro den ze doen mocht er op een dag iemand met kwade bedoelingen het gebouw binnen stormen? Pe pijn: „Ik zou proberen rustig te blij ven, maar tegelijkertijd heel bang zijn denk ik." Evelyn: „Ik zie het wel eens op het nieuws, dat er in Amerika een schietpartij is. Maar hoe ik zou reageren? Moeilijk te zeggen. Misschien heeft die per soon helemaal geen bom bij zich, maar vindt hij het gewoon grappig om dat te roepen. Die persoon moet bovendien eerst nog boven het rumoer in de aula uitkomen en in de pauze kan het hier heel la waaiig zijn!" En wat zou de school moeten doen, mochten de drie leerlingen het voor het zeggen hebben? San ne: „Natuurlijk eerst de politie bel len en iedereen tot kalmte ma nen." Het kan een tijdje duren voor de politie gearriveerd is. „Dan is het misschien handig dat er een wapen in het schoolge bouw ligt, waar alleen de leraren bij kunnen." Een beetje rigoureus, denkt Evelyn. „Stel dat die kerel echt een bom heeft, gaat-ie toch wel af. Een geweer vind ik te ver gaan. Dan kunnen we net zo goed de knuppels van de gymles gebrui ken!" Pepijn weet in ieder geval wat er niét moet gebeuren. „Om roepen dat er iets aan de hand is. Kijk, waarschijnlijk is er dan al pa niek en dan wordt het alleen maar erger." Hopelijk hoeven de leerlin gen het nooit te ervaren. Evelyn: „Ik ben er ook niet bang voor. Dat gebeurt toch eerder in Amerika." voor hun inschrijving en kinder opvangorganisaties 1226 euro. Ook bij verhuizingen van locaties gelden die bedragen. Vons: „We hebben het pas nog meegemaakt toen we ons kinderdagverblijf ver huisden van het gebouw van de voormalige Reynaertschool naar de vroegere Ark." In een brief aan het gemeentebe stuur stelt Vons dat het voor kin deropvangorganisaties hoge kos ten zijn, 'zeker nu in deze econo mische zware tijden'. De hoge le ges zorgen niet alleen voor proble men voor bedrijfsvoering. „Met de legesheffing wordt geen recht gedaan aan de geest van de Wet TERNEUZEN - Hoe vang je een vos die zich heeft verscholen in een bedrijfsloods. Bij Kees Mechielsen BV aan de Nijverheidsstraat in Terneuzen kunnen ze er sinds gis teren alles over vertellen. Uren lang is er donderdag, van acht uur 's ochtends tot tegen half drie 's middags, jacht gemaakt op een vos. En jawel, de missie slaagde uiteindelijk. Sinds vorige week woensdag moet de vos al in één van de be- drijfsloodsen bij het verhuurbe drijf van compressoren, generato ren, pompen en lasapparatuur ge bivakkeerd hebben. De eerste alarmbellen gingen vorige week donderdagochtend rinkelen. Ka bels waren doorgevreten, op den duur ging in de kantoorruimte ook een indringende pislucht han gen. Waarop dat kantoor is ont ruimd. Wat doe je dan? Rinske Mechiel sen, manager van het bedrijf, liet Traas Ongediertebestrijding bel len. Al snel bleek dat het om een vos ging. Vervolgens gingen de ambtelijke molens draaien. Een vos is een beschermd dier. Onge- diertebestrijders mogen daar niets mee. Staatsbosbeheer gebeld, de politie gebeld, weinigen gaven thuis, tot de politie adviseerde de dierenam- kinderopvang: ouders moeten keuzevrijheid hebben en kinder organisaties moeten de vrijheid hebben om te ondernemen." Vol gens Rianne Vons zorgen gemeen telijke leges juist voor een rem op het openen van nieuwe vestigin gen voor dag- en buitenschoolse opvang en op het starten van gastouders met gastouderopvang. Gemeenten krijgen voor hun toe- zichts- en handhavingstaken op het gebied van kinderopvang een vergoeding uit het gemeente fonds. Vons wil dat Hulst zowel de kosten voor toezicht en hand having als de inkomsten uit het gemeentefonds en uit de legeshef- bulance te bellen. „We hebben dinsdag een vangkooi gezet", ver telt coördinator Tineke Vos, „maar kennelijk is het een heel slim exemplaar, of ze heeft ge noeg voedsel." Het dier moet worden gevangen. Tineke Vos en Ramona de Witte arriveren donderdagochtend om acht uur bij Kees Mechielsen BV. Gelukkig, de vos is met behulp van twee, drie man personeel van het bedrijf snel gevonden. Ze ligt lekker te slapen op de eerste ver dieping van het kantoor, in een verborgen hoekje. Dat is in elk ge val gelukt, maar dan begint pas het echte werk. Hoe krijg je haar te pakken? Het lukt het dier te verjagen uit de schuilplaats, maar waar is die heen? Ze blijkt de loods ingelo pen te zijn, want ze heeft in een fïng openbaar maakt. Vons: „Kin deropvang heeft toegevoegde waarde voor kinderen, zoals het stimuleren van de ontwikkeling van kinderen en bestrijding van eventuele achterstanden. Meer ruimte voor kinderopvang door het stopzetten van de legeshef fing betekent meer ruimte voor de ontwikkeling van kinderen." Eerder trokken de landelijke gastouderbureau's ViaViela en 4Kids ook al aan de bel. Zij den ken dat de hoge leges in Hulst gastouders in het 'grijze circuit' drijft, waar geen controle is op vei ligheid en kwaliteit van kinderop vang. week tijd de weg goed leren ken nen. Over een richel loopt ze de hele loods rond. De deuren staan wagenwijd open, maar ze wil niet naar buiten en loopt weer de kan toorruimte in. Het systeempla fond wordt er stukje bij beetje uit gehaald. De vos laat zich zien, maar pakken, ho maar. „Maar die moet wel weg!", zegt medewerker leffrey Celie van Kees Mechielsen BV stellig. „Van nacht ben ik er al uit geweest. Het alarm ging. Een draadje was ka pot gevreten." En dan komt er wat schot in. De vos voelt zich op gejaagd, valt en zit klem in een tussenwand. De angst zit er on dertussen wel flink in. Een vos in het nauw kan een kracht ontwik kelen, ongekend. Tineke Vos belt dierenartsen af, of ze willen helpen een vos te ver doven. De één na de ander zegt 'nee'. Alois de Bruijn uit Kapelle- brug wil wel komen, maar hij moet eerst een operatie bij een koe in Ossenisse afronden. Met een lange spuit weet hij de vos - door een nauw gaatje tussen twee wandplaten - te raken. Hij pakt haar aan de staart, maar dan rent die toch weer weg. Paniek. Ze schiet een meterkast in en daar krijgt ze nog een extra spuit. De vos kan in een kooi de dierenam bulance in, naar elders. In het kantoor is het een ravage, het stinkt er. Schoonmakers kun nen er aan de slag. Rinske Me chielsen bedankt de medewerkers van de dierenambulance. „Als we jullie hulp niet hadden gehad...." Het is een hartenkreet, want ande re instanties hielden de boot af. „Hopelijk overkomt dit niet meer bedrijven." DE GRIETE - Café De Griete in het gelijknamige buurtschap nabij Terneuzen staat komend week end in het teken van de jaarlijkse Herfstfeesten. Coverband Soulsessions bijt van avond om 22.00 het spits af. Op za terdag begint om 13.00 uur de in schrijving voor een schieting op de liggende wip, die om 14.00 uur begint. Een uurtje later is er een wedstrijd vrachtwagentrekken. DJ Kicken en Co en DJ Farre slui ten de dag af met een knallend feest. Entree: 5 euro. Op zondag is er vanaf 14.00 uur een goochel- show voor kinderen. Hazes-imita- tor Kevin Kenzo zingt vanaf 15.00 uur in het voorprogramma van de Belgische feestband The Fools. Vos houdt bedrijf uren in zij n greep door Bob Maes In de rubriek Schoolplein leggen we actuele kwesties voor aan drie leer lingen van één van de vier middelba re scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Vandaag: dreiging op school. I Evelyn I Pepijn I Sanne door Eugène Verstraeten HULST - De gemeente Hulst moet stoppen met het heffen van 'buiten sporig' hoge leges voor de kinder opvang. Daarvoor pleit direc teur-bestuurder Rianne Vons-de Oude van Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen. Ook wil ze dat Hulst inzicht geeft in de kosten die de gemeente maakt voor de kinderopvang. door Harmen van der Werf Rinske Mechielsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70