Afpersing De Mol: Woede na vrijspraak borstendokter: politie krijgt 650 tips Hoe bont mag een arts het maken? 6 BINNENLAND Het Stedelijk in Amsterdam komt met de Mood App. De stemming van de bezoekers bepaalt de rondleiding. Dat meldt politiewoordvoerder Bernhard Jens. „Het kost veel tijd om alle tips na te trekken", vertelt Jens. „Telkens als er in de media aandacht is voor de zaak, krijgen we nieuwe tips binnen." Een team van tien tot vijftien recher cheurs onderzoekt de zaak. Vol gens Jens hebben tipgevers tiental len namen genoemd van de moge lijke dader, van wie begin deze maand een compositietekening werd getoond. „Blijkbaar herken nen veel mensen iemand in die te kening. Dat zoeken we uit: die mensen moet je eerst in de gaten houden, je kunt ze niet zomaar op pakken." De familie De Mol krijgt al een jaar geregeld afpersingsbrie- ven, waarin met name het gezin van Linda ernstig wordt bedreigd. Begin deze maand is de zaak naar buiten gebracht. Sindsdien is nog zeker één dreigbrief bij de familie De Mol afgeleverd. „Op nieuwe dreigbrieven wordt niet meer ge reageerd", laat Jens weten. Tientallen patiënten liepen infec ties op na borstvergrotingen en an dere ingrepen. Ze raakten soms ernstig verminkt. Volgens de rechtbank staat niet vast dat de kli niek van G. de bron van de infec ties was. De man heeft fouten ge maakt, maar die zijn niet ernstig genoeg voor een veroordeling, al dus de rechters. De tuchtrechter had hem eerder wel uit het artsen- register geschrapt: hij mag nooit meer aan de slag als arts. Wind: „Deze man gebruikte apparaten die geen enkele andere dokter ken de. Hij reinigde onvoldoende en negeerde klachten. Er is een rap port van de Inspectie voor de Ge- zondheidszorg, er is een uitspraak van het Medisch Tuchtcollege. En dan nu ineens vrijspraak." De Ne derlandse Vereniging voor Plasti sche Chirurgie is 'verontwaardigd en teleurgesteld'. Volgens de rechter kan G. zich be roepen op medische exceptie. Dat houdt in dat een arts pijn en of letsel mag veroorzaken als hij in het belang van de patiënt een me dische ingreep verricht. G.'s advo caat is opgelucht: „Niet elke fout is zo zwaar dat die strafrechtelijk moet worden aangepakt." Het Openbaar Ministerie had drie jaar cel geëist, waarvan een jaar voor waardelijk. AMSTERDAM - Op speurtocht door het museum, het eigen gevoel ach terna. Het kan in het Stedelijk Mu seum Amsterdam. Tijdens de Mu seumnacht wordt daar morgen de Mood App gelanceerd; een app die de bezoeker een specifieke route laat afleggen langs vrolijke, verdrietige, bange of verliefde kunstwerken. De route is afhanke lijk van het gevoel van de bezoe ker zelf. „Bij sommige stemmingen ko men dezelfde kunstwerken voor bij", legt Olmo Garcia Koel uit. Sa men met twintig Blikopeners, jon geren tussen de 15 en 19 jaar met een bijbaan in het Amsterdamse museum, begon hij in september vorig jaar met het ontwikkelen van de Mood App. Wanneer een bezoeker de app heeft geïnstalleerd op zijn smart- phone, kan die kiezen uit zes stemmingen. Brak, bang, verdrie tig, verliefd, mysterieus en vrolijk. Eenmaal gekozen, biedt de app een route aan. De begeleidende teksten zijn ingesproken door Blikopeners. Tijdens elke rondgang worden zes kunstwerken besproken, die ver spreid door het hele museum te vinden zijn. De app stuurt de be zoeker kriskras door het Stedelijk, langs diverse kunststijlen. Maar de tours laten hem ook zalen over slaan die op dat moment niet bij zijn humeur passen. „Tijdens elke rondgang ga je ook anders naar een kunstwerk kijken. En soms moet je langer bij een werk blijven staan om je ge voel te laten kloppen met wat je ziet", zegt Olmo Garcia Koel. Jongeren zijn de doelgroep van de Mood App. Wellicht dat de rond gangen daarom ook echt het ge voel oproepen van een speur tocht. Een snelle, dat wel. Over elk kunstwerk wordt hooguit an derhalve minuut verteld, daarna die zijn heel fijn om eens lekker op uit te brakken", zegt Garcia Koel. „Al is het natuurlijk niet de bedoeling dat je er ook daadwerke lijk op gaat zitten", voegt hij er la chend aan toe. Het idee van een museumtour op basis van humeur, is niet nieuw. De Tate Britain in Londen lanceer de in 2007 al de Tate Collections, waarbij bezoekers kunnen kiezen uit twintig tours gebaseerd op het gevoel. Maar een app waarbij een gids als het ware informatie in het oor van de bezoeker fluistert, bestond nog niet. Daarnaast kun nen bezoekers ook hun eigen tour bedenken, inspreken en delen met anderen. Garcia Koel hoopt dat de app een nog groter succes wordt dan de be staande audiotours. „En ik zou graag een Engelse versie van de app willen maken, zodat die voor meer bezoekers toegankelijk is. Wat de Tate kan, kunnen wij na tuurlijk ook." is het volgende schilderij of de signstuk aan de beurt. Dat maakt dat je als bezoeker van het Stede lijk soms voorbijraast aan school klassen, groepen toeristen en dag jesmensen, op zoek naar het vol gende onderwerp dat op de platte grond in de app staat. Maar het houdt het ook leuk, laagdrempe lig en is lang genoeg om te kun nen genieten van de aangeboden kunst. Helemaal passend bij de doel groep is de 'brakke' tour; een rondgang langs diverse werken die interessant zijn na een avond te diep in het glaasje te hebben ge keken. „Daar hebben we bijvoorbeeld de- signstoelen aan gekoppeld, want MUSEUMAPP door Peter Winterman HILVERSUM - Bij de politie zijn tot nu toe 650 tips binnengekomen over de afpersing en bedreiging van John en Linda de Mol. Toch is nog altijd niemand opgepakt in de slepende afpersingszaak. DEN HAAG - Patiëntenorganisatie NCPF is verbijsterd dat de Haagse 'borstendokter' Rock G. gisteren is vrijgesproken. „We zitten met de mond open. Hoe bont moet je het maken voordat je wordt veroor deeld? Voor patiënten is dit niet te snappen", zegt directeur Wilna Wind. De man heeft fouten ge maakt, maar die zijn niet ernstig genoeg voor een ver oordeling, aldus de rechters Blij of brak door museum snellen De Mood App, ook voor vrolijke museumbezoekers, foto's Tom Koene/HH door Kim Jacobs De Mood App wordt morgen ge lanceerd. Het is de bedoeling dat het een permanent beschikbare tour wordt, naast de reguliere tours die het Stedelijk aanbiedt De app is gratis te downloaden voor iPhone en Android. Stemmingtours kunnen worden gedeeld via social media en wor den opgeslagen als favoriet. Ook kunnen bezoekers hun eigen tour samenstellen en inspreken met de voicerecorder van de app. De Mood App

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6