i I i Verdachte gewapende overval vrijgesproken Stoptober gaf Yvonne het zetje om kinderen? Fobisch Universum, anno 2014 26 ZEELAND Biebleden krijgen gratis editie van boek 'Een vlucht regenwulpen' Lees alle reacties over de Slag om de Schelde vrijdag '-PS Ik heb het gevoel dat we de laatste tijd met z'n allen nogal bang zijn. Natuurlijk zijn er vreeswekkende ont wikkelingen gaande in de we reld, zoals oorlog en genocide, malaria en ebola, de opwar ming van de aarde. Maar dit zijn allemaal zaken waar we in Zeeland niet persoonlijk mee geconfronteerd worden. Toch zijn we bang. Deze week heb ik bijgehouden waar mijn gesprekspartners bang voor zeiden te zijn en heb ik de krant nageplozen op be schrijvingen die angst uitwase men. Een kleine greep uit het aanbod: dat asielzoekers de Isla mitische Staat in Zeeland zul len vestigen; een verwarde man in Vlissingen die zegt een bom te hebben; horrorclowns die mensen aanvallen in Frank rijk; de mogelijkheid dat de buurman aan het radicaliseren is; terugkerende Syriëgangers. Er is een duidelijke overeen komst tussen al deze angsten. Ze worden gegenereerd door onbekende eenlingen en lone wolfs. Als ik terugdenk aan waarvoor ik tot tien jaar geleden bang was, dan waren dat grote, alom vattende kwesties: aids, werk loosheid, zure regen en de mil lenniumbug. Als ik nu de krant opensla, lijkt de angst van binnenuit te ko men. Het is niet langer een on persoonlijk systeem dat we vre zen maar de eenzame ander, de vreemdeling met zijn onbere kenbare geest die zich in ons midden ophoudt. De vrees voor ebola richt zich niet op de gebrekkige gezond heidszorg in grote delen van Afrika, maar komt tot uiting in het verhaal van één Spaanse verpleegster die haar protectie- pak niet netjes heeft uitgedaan, en de vraag of haar hond moet worden afgemaakt. Over honden gesproken: in mijn angstentopdrie vechten deze wezens samen met rol trappen en tandartsen om de suprematie. Ik ben het met filo sofische waaghals Nietzsche eens dat een mens pas meester van zijn eigen lot wordt als hij zich van alle angsten bevrijd heeft. Maar, zoals een minstens zo onverschrokken Britse muzi kant ooit ook zei: Fear is a man's best friend. Samen met een ander zou hij op 13 december 2012 twee mannen hebben overvallen. Toen ze 's avonds laten open deden keken ze recht in de loop van een pis tool. Ze moesten op de bank gaan zitten waarna de daders allerlei waardevolle spullen verzamelden. Daarbij zouden ze ook een mo bieltje hebben gestolen. Dat mo bieltje werd later, dankzij het uit peilen van het toestel, terug ge- De campagne is bedoeld om meer mensen aan het lezen te krijgen. In één maand staan één boek en één auteur centraal. Het is de bedoeling dat mensen vonden bij de zus van W. Zij ver telde de politie dat ze het had ge kregen van haar broer. Die ver klaarde daarop dat hij het gekocht had van een man die ook in de flat aan de Erasmusstraat woon de. Volgens de rechtbank is er geen overtuigend bewijs geleverd dat W. de daadwerkelijke overval ler is. Ook tijdens een fotocon frontatie werd hij niet herkend als een van de twee daders. W. werd begin dat jaar aangehou den toen hij na het uitzitten van een andere straf op het punt stond om de gevangenis in Dor drecht te verlaten. Na het aanho ren van de beslissing van de recht bank riep hij gisteren dat hij een vergoeding wenst voor de zes maanden die hij 'onterecht heeft vast gezeten'. MIDDELBURG - Meer dan de helft van haar leven rookte ze elke dag zo'n vijftien sigaretten. Nu is Yvonne Alberts (40) uit Middel burg gestopt. Ze was het al langer van plan, maar de actie Stoptober gaf haar het laatste zetje. „Ik ben supertrots." Ruim 38.000 rokers beleefden de ze maand een zware tijd. Ze de den een poging om van hun ver slaving af te komen. Via sociale media en een speciale app hiel den ze elkaar op de hoogte en wer den ze aangemoedigd door beken de Nederlanders die ook deelna men aan de actie. Yvonne rookte op 30 september - dus een dag voor het begin van de actie - al haar laatste sigaret. „De actie begon eigenlijk pas op 1 okto ber, maar ik had griep en mijn si garetten waren op. Ik dacht: waar om zou ik eigenlijk nog langer wachten? Ik ben op de helft van mijn leven en ik wil graag gezond blijven. Ik heb twee kinderen, van hen wil ik nog lang genieten." erover met elkaar in discussie gaan. Via de Nederland Leest-app, die vanaf morgen te downloaden is, is het mogelijk om tijdens het le zen geluiden af te spelen van vo gels uit het boek. Op vrijdag 21 november is de boekverfilming van 'Een vlucht regenwulpen' om 13.30 en 20.00 uur te zien in 't Beest in Goes. Bi bliotheekleden krijgen korting op hun entreekaartje. De overheid verandert de bijdrage in de kosten! De vier weken erna waren 'heel moeilijk', vertelt ze. „Je mist echt een stofje in je lijf. Ik werd krib big en chagrijnig. Ik moest mijn omgeving daarom wel inlichten over mijn stoppoging. Ik rookte al tijd op rustmomentjes: als ik de kinderen naar school had ge bracht, na het stofzuigen of in de pauze. Maar ik ben geen één keer de fout in gegaan." Niet de nicotinepleisters en kauw gom hielden haar op de been, maar juist de ervaringen van ande re deelnemers van Stoptober. „Op VLISSINGEN - De Slag om de Schel de was één van de grootste ppera- ties tijdens de Tweede Wereldoor log. Dit jaar is het exact zeventig jaar geleden dat grote delen van Zeeland werden bevrijd van de be zetter. De PZC en Omroep Zee land besteden aandacht aan de Slag om de Schelde met bijlages, uitzendingen op radio en tv en met een website (www.slagomde- schelde.nl). Recent vroegen wij le zers om hun verhalen over de be vrijding. De verhalen waren te veel in aantal om ze allemaal inte graal af te drukken. U kunt nu al hun verhalen lezen op www.pzc.nl/bevrijding. Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns MIDDELBURG - De 36-jarige J.W. uit Dordrecht is na enkele jaren weer een vrij man. Een week geleden eis te de officier van justitie nog een celstraf van vijf jaar tegen hem om dat hij betrokken zou zijn geweest bij een gewapende overval op een woning aan de Erasmusstraat in Terneuzen. MIDDELBURG - Leden van de Zeeuw se Bibliotheek krijgen komende maand een speciale pocketeditie cadeau van het boek 'Een vlucht re genwulpen' van Maarten 't Hart. De klassieker uit 1978 staat cen traal tijdens Nederland Leest 2014. In cafés wordt het rookverbod wel vergeleken met de 'drooglegging' in de jaren twintig, toen in Amerika alcohol schenken verboden werd en de horeca ondergronds ging met illegale kroegen of 'speakeasy's', foto Lex de Meester door Cornelleke Blok Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid Weten met welke veranderingen u te maken krijgt? Kijk op rijksoverheid.nl/kindregelingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68