Centrum Goes wordt bastion vol camera's Geen locatie en geld centrale vuurwerkshow I I Officier van justitie verbaasd dat 'Maak verblijfsplein van Borselenaar nog rijbewijs heeft driesprong Kamperland' 28 BEVELANDEN en THOLEN KONIJNEN De konijnen op Neeltje Jans vormen een gevaar voor de veiligheid. Ze worden daarom doodgeschoten. Naast de negentien camera's die er al hangen, komen er 'elektroni sche ogen' aan de Oostwal, Kolver- niershof, Beestenmarkt, Bleek veld, Lange Vorststraat en Klok- straat-Ganzepoortstraat. Daarnaast zal een mobiele camera worden aangeschaft, die na over leg tussen burgemeester, politie en Openbaar Ministerie kan wor den ingezet. De camera's staan op gezette tij den aan, dus niet 24 uur per dag. De burgemeester kan als dat no dig is vanaf locatie (bijvoorbeeld via zijn tablet of telefoon) meekij ken. De uitbreiding van het cameratoe zicht is een afspraak in het college programma. Volgens de gemeente is het cameratoezicht in de Goese binnenstad, in combinatie met het bikersteam van de politie, Naar aanleiding van vragen die GroenLinks begin dit jaar stelde, zegde burgemeester René Ver hulst toe de suggestie om een ge meentelijke vuurwerkshow te or ganiseren te onderzoeken. Dat blijkt nu dus veel te kostbaar, bo vendien ontbeert Goes volgens het dagelijks gemeentebestuur een geschikte plek. Wel zullen ko mende jaarwisseling vuurwerk- vrije zones worden ingesteld rond winkelcentra, zieken- en verzor gingshuizen en eventuele andere gevoelige objecten. Door het Rijk is verder bepaald dat er op oud jaarsdag pas vanaf 22.00 uur 's avonds vuurwerk mag worden afgestoken (tot 2.00 uur) in plaats van 10.00 uur 's ochtends, maar dat lijkt een niet te handhaven be perking. Op het door een aantal Groen- Links-fracties ingestelde meld punt Vuurwerkoverlast zijn de af gelopen jaarwisseling 89.623 mel dingen binnengekomen, waarvan 171 uit de gemeente Goes. zeer effectief bij het voorkomen van allerlei ongeregeldheden en overtredingen zoals openlijk ge weld, vernielingen, dealen in hard drugs, brandstichting, diefstal en zakkenrollerij. De ondernemersor ganisatie OOG en de Bewoners- vereniging Binnenstad zijn ak koord met de uitbreiding. Behalve de komst van extra came ra's wordt het huidige systeem, dat dateert van 2001, grondig gere noveerd. Dat gebeurt nog dit jaar en kost 75.000 euro. Fase twee, de uitbreiding en aanschaf van de mobiele camera, staat gepland voor de komende drie jaar. Dat vergt een investering van 30.000 euro per jaar. De gemeenteraad zal zich nog moeten uitspreken over de came raplannen. Opvallend genoeg kreeg burgemeester René Ver hulst, een warm voorstander van cameratoezicht, daar eerder de handen niet voor op elkaar. Een zware mishandeling op de Oost- wal van ruim een jaar geleden die niet op camera was vastgelegd, heeft daar wellicht verandering in gebracht. Agenten en ondernemers gaven na de laatste (vijfjaarlijkse) evalua tie ook aan graag camera's te zien op de Oostwal, Bleekveld en Kol- veniershof, hoewel uit cijfers bleek dat de noodzaak daartoe er op dat moment niet was. NEELTJE JANS - In opdracht van Rijkswaterstaat worden konijnen afgeschoten op Neeltje Jans. Dat gebeurt om schade aan de dijk te voorkomen. Dat de jagers uitgere kend in de herfstvakantie zijn gaan schieten terwijl er veel men sen rondliepen op Neeltje Jans, heeft tot boosheid en klachten ge leid. „Het is ook niet handig om dat juist in een vakantieperiode te doen", zegt Hanneke Mesters van Natuurmonumenten. Deze na tuurorganisatie beheert samen met stichting Het Zeeuwse Land schap de natuur op Neeltje Jans. „Onze mensen die daar rondlo pen, zijn er door het publiek veel op aangesproken." En dat is voor de betrokkenen niet altijd prettig, want de natuur organisaties hebben geen invloed op de jacht en op de manier waar op die wordt uitgevoerd. Rijkswa terstaat is eigenaar van de jacht- rechten en laat jagen omdat de ko nijnen door hun gedrag een ge vaar vormen voor de stevigheid van de dijk. Door de holen die de konijnen graven wordt de dijk zwakker. Er kunnen verzakkin gen ontstaan en bij storm kan er water in spoelen. Daar komt nog eens bij dat uitge rekend de dijk op Neeltje Jans ra zend populair is bij de konijnen vanwege het ideale leefklimaat. Veel populairder dan de rest van het natuurgebied en dat betekent dat mede onder invloed van de snelle voortplanting het aantal ko nijnen op de dijk sterk groeit. Wie wel eens overdag bij mooi weer of in de avond en nacht over de Stormvloedkering rijdt, zal dat beamen. De bermen zitten vol ko nijnen, vaak huppelen ze heel dicht langs de rand van de weg. Daar is een reden voor. Op de dijk, zo pal langs de weg, is het gras kort en daar houden konij nen van. Bovendien is het gras daar onder invloed van strooizout mineraalrijk en ook dat prefere ren konijnen volgens stichting Het Zeeuwse Landschap. En om dat konijnen nu eenmaal graag hun holen graven bij hun voedsel- gebied, worden in de dijk ook de holletjes gemaakt. Daarom wordt - zoals dat in vak termen heet - aan 'wildschadebe- strijding' gedaan. „En dat moet de jager uitvoeren als een goed huis vader", zegt Edwin de Feijter, woordvoerder van Rijkswater staat. Dat betekent dat de jager niet alle konijnen dood mag schieten, maar de populatie op heel het voormalig werkeiland (dus inclu sief de natuurgebieden) op zo'n manier moet verkleinen dat de dieren de dijken niet kunnen on dermijnen. Het gevolg is wel dat het aantal konijnen in het gebied fors wordt teruggebracht. Stichting het Zeeuwse Landschap en Natuurmonumenten onder kennen de noodzaak van popula- tiebeheer voor de veiligheid. Toch staan ze wat ambivalent tegen over de jacht. De konijnen hebben ook een be langrijke functie in het beheer van de natuur. Ze eten gras en zor gen er voor dat het duingebied niet helemaal dichtgroeit met duindoorn en andere struiken. „Voor het natuurbeheer hoeven de konijnen niet weg. Als de po pulatie op een gegeven moment te groot zou worden, dan regu leert zich dat vanzelf. Dan ont staan er bijvoorbeeld ziekten", zegt Mesters. Ook stichting Het Zeeuwse Land schap ziet het konijn graag op Neeltje Jans vanwege het natuur beheer. Maar vooralsnog lijkt er geen manier te verzinnen die bei de belangen zou kunnen dienen. Het plaatsen van bijvoorbeeld ras ters om de konijnen weg te hou den uit de dijken is volgens Mes ters geen optie. „Dan moet je enorm veel rasters plaatsen en ook ver de grond in, want konij nen graven. Bovendien vinden mensen rasters ook weer verve lend." Deze zwakbegaafde Johan S. heeft volgens hem op 27 september 2013 bewust met zijn auto enkele malen een andere auto geramd omdat de bestuurster niet snel ge noeg reed. De verdachte zelf zei dat dat 'raken' van de andere auto niet met opzet gebeurde. S. reed die bewuste dag naar zijn werk in Middelburg. Toen hij over de Nansenbaan bij Goes reed, reed voor hem een andere auto. Volgens S. reed de bestuur ster met een vaartje van 40 kilo meter per uur, terwijl daar 50 ge reden mag worden. Hij wilde snel op zijn werk zijn en zou via het open portierraam signalen heb ben gegeven. Daarop zou zijn voorgangster haar middelvinger hebben opgestoken. Volgens de officier heeft de ver dachte zich echter schuldig ge maakt aan 'kleven', haar enkele malen aanrijden en zou hij ook met zijn middelvinger gebaren hebben gemaakt. En na de enkele aanrijdingen zou hij haar rechts, door de berm, hebben gepasseerd. Als gevolg van die aanrijdingen raakte de bestuurster voor een lan gere periode arbeidsongeschikt. Valente eiste dat de man veroor deeld wordt tot een voorwaardelij ke celstraf van zes maanden en er moet geregeld worden dat hij op genomen wordt in een project voor begeleid wonen. Want de man zou ook, enkele dagen na die verkeersactie, vernielingen heb ben aangericht in het huis van zijn moeder. Advocate Virginie Serrarens pleit te voor een werkstraf. En volgens haar botste haar cliënt hooguit tweemaal tegen de andere auto, ook omdat de bestuurster fors af remde. Uitspraak 13 november. De kruising met verkeerslichten - de enige op Noord-Beveland afge zien van die bij De Tol bij Colijns- plaat - is achterhaald. Door herin richting kan het publiek van de Ruiterplaatweg de Noordstraat en het dorp in gelokt worden, denkt voorzitter van Dorak Wim Jalink. Dorak wil begin komend jaar met de schetsen naar de gemeente raad. Dat is de uitkomst van een bewo nersavond die Dorak woensdag belegde. De opkomst aan bewo ners, met name uit de Noord- straat en Veerweg, stelde Jalink te leur. „Dat zijn juist de mensen bij wie wij aan het inventariseren zijn hoe zij de toekomst zien in het dorp." Dorak probeert wegen te vinden om te voorkomen dat het nieuwe winkelcentrum aan de Ruiterplaatweg de al tanende bedrijvigheid aan Veerweg en E Noordstraat verder aantast. door Luc Oggel GOES - Je ongezien in de binnen stad van Goes begeven wordt las tig. Het cameratoezicht wordt de komende jaren fors uitgebreid. Het huidige aantal van 19 vaste camera's in de Goese binnenstad wordt met nog eens zes stuks uitgebreid. door Luc Oggel GOES - Goes houdt geen grote, cen trale vuurwerkshow tijdens de jaar wisseling. Daar is geen geschikte lo catie én geen geld voor, aldus bur gemeester en wethouders. Jacht op kleine door Melita Lanting I Voormalig werkeiland Neeltje Jans is grotendeels natuurgebied geworden en populair bij wandelaars en dagrecreanten. MIDDELBURG - „Onbegrijpelijk dat u nog een rijbewijs heeft", zo zei of ficier van justitie Jo Valente giste ren tegen een inwoner (30) van de gemeente Borsele. door Claudia Sondervan KAMPERLAND - Maak van de drie sprong Noordstraat/Veerweg een verblijfsplein en verbeter de krui sing met de Noordstraat en de Rui- terplaatweg. Dorpsraad Dorak van Kamperland laat van die aanbeve ling door Heidemij schetsen maken van een plein voor Kamperland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62