Centrum Goes wordt bastion vol camera's I Vrolijke bloemetjes bemesten het akkerland Nieuwe stek Calvijn Goes 30 SCHOUWEN-DUIVELAND Seksverslaafde man moet van justitie afkicken Jongerensoos Big S kampt met een tekort aan bezoekers. Met het houden van de griezeltocht hoopt ze het tij te keren. door Wendy de Jong BURGH-HAAMSTEDE - „Na alle publi citeit rondom het tekort aan be zoekers, willen we de buitenwe reld laten zien dat er nog steeds mensen zijn die volledig achter Big S staan en er alles aan willen doen om het jongerencentrum in Burgh-Haamstede open te hou den", reageert Elien Baartse van Big S. De griezeltocht door Burgh- Haamstede, die elk jaar door zo'n zeshonderd mensen wordt gelo pen, werd in de afgelopen jaren door de ondernemersvereniging georganiseerd. Voorzitter Sander Penning: „Het gaat momenteel niet goed met Big S. Ze hebben grote moeite om de soos vol te krijgen. Wij als ondernemersvere niging bedachten toen dat het wel leuk zou zijn om ze de kans te geven om te laten zien wat ze waard zijn, bijvoorbeeld aan de ge meente." Baartse wil zich met de organisa tie van de griezeltocht presente ren aan ondernemers en aan de jeugd in het bijzonder. „We wil len jongeren weer terughalen naar de soos. Daarom is het be langrijk dat we aan hen en hun ouders laten zien wat in huis heb ben. Ook kleinere kinderen, de toekomstige bezoekers van Big S, zijn daarin belangrijk." Bij het overdragen van de organi satie van de griezeltocht aan het jongerencentrum stelde de onder nemersvereniging wel de voor waarden dat er een plan en een draaiboek moest komen en dat er regelmatig overleg zou plaatsvin den. Penning heeft er vertrouwen in dat de tocht een groot succes wordt. „Big S is al vele jaren be trokken bij de griezeltocht. Vaak is de soos het begin- en eindpunt, maar wordt het pand ook ge bruikt voor opslag. Ze weten daar inmiddels wel hoe het werkt." Ook Baartse heeft hoge verwach tingen. Ze denkt zelfs dat de ko mende editie van de griezeltocht nog wel eens de drukste ooit kan worden. „We hebben huis aan huis briefjes verspreid, posters op gehangen, maar we hebben ook twee grote sponsors gevonden en de griezeltocht gepromoot op Facebook. Dat heeft er nu in gere sulteerd dat we heel veel aanmel dingen van vrijwilligers hebben binnengekregen, met name van jongeren. Daarnaast waren er veel aanmeldingen van mensen die hun huis in de tocht wilden laten opnemen." Baartse sluit niet uit dat Big S in de toekomst nog meer grotere eve nementen gaat organiseren. „We hebben een prima team klaar staan en zoiets brengt toch geld in het laatje." ONDERWIJSHUSSVEST1NG MIDDELBURG - Tegen de 35-jarige Ralf de L. uit Oost-Souburg is gis teren voor de Middelburgse recht bank een celstraf van vijftien maanden waarvan vijf voorwaar delijk, een proeftijd van drie jaar, toezicht door de reclassering en opname in een inrichting om van zijn seks- en drugsverslaving af te komen. De man had 1050 afbeel dingen van misbruikte kinderen en 25 afbeeldingen van misbruik te dieren had verzameld. Op cle mentie van officier van justitie Va- lente hoefde De L. niet te reke nen. „Het zijn kindertjes die gru welijk worden misbruikt", zei de officier. Uitspraak 13 november Naast de negentien camera's die er al hangen, komen er 'elektroni sche ogen' aan de Oostwal, Kolver- niershof, Beestenmarkt, Bleek veld, Lange Vorststraat en Klok- straat- Ganzepoortstraat. Daarnaast zal een mobiele camera worden aangeschaft, die na over leg tussen burgemeester, politie en Openbaar Ministerie kan wor den ingezet. De camera's staan op gezette tijden aan, dus niet 24 uur per dag. De burgemeester kan als dat nodig is vanaf locatie (bijvoor beeld via zijn tablet of telefoon) meekijken. De uitbreiding van het cameratoe zicht is een afspraak in het college programma. Volgens de gemeente is het cameratoezicht in de Goese binnenstad, in combinatie met het bikersteam van d^ politie, zeer effectief bij het voorkomen van allerlei ongeregeldheden en overtredingen zoals openlijk ge weld, vernielingen, dealen in hard drugs, brandstichting, diefstal en zakkenrollerij. De ondernemersor ganisatie OOG en de Bewoners vereniging Binnenstad zijn ak koord met de uitbreiding. Behalve de komst van extra came ra's wordt het huidige systeem, dat dateert van 2001, grondig gere noveerd. Dat gebeurt nog dit jaar en kost 75.000 euro. Fase twee, de uitbreiding en aanschaf van de mobiele camera, staat gepland voor de komende drie jaar. Dat vergt een investering van 30.000 euro per jaar. De gemeenteraad zal zich nog moeten uitspreken over de came raplannen. Opvallend genoeg kreeg burgemeester René Ver hulst, een warm voorstander van cameratoezicht, daar eerder de handen niet voor op elkaar. Een zware mishandeling op de Oost- wal van ruim een jaar geleden die niet op camera was vastgelegd, heeft daar wellicht verandering in gebracht. Agenten en onderne mers gaven na de laatste (vijfjaar lijkse) evaluatie ook aan graag ca mera's te zien op de Oostwal, Bleekveld en Kolveniershof. Groenbemester, het woord zegt het feitelijk al. Met groen de kwa liteit van de grond verbeteren. Het gewas zal niet worden geoogst en gegeten, maar onderge- ploegd. Een gewas zaaien en niet oogsten lijkt misschien vreemd. Op de akker Het zaad moet wel gekocht wor den en er staan geen inkomsten tegenover. Toch zijn veel boeren die groenbemesters gebruiken, want het is investeren in het toe komstig gewas. „Met een groenbe mester voeg je organische stoffen toe aan de bodem", zegt Padmos. Dit is nodig om te voorkomen dat de grond uitgeput raakt en zorgt voor een betere oogst het volgen de jaar. Maar de werking van een groenbemester is veel veelzijdi- ger. De worteltjes van de plant graven als het ware kleine kanaal tjes naar beneden. Daardoor wordt de structuur beter, is de grond luchtiger en laat de grond gemakkelijker het water door rich ting de drainage die lager ligt. Maar groenbemesters doen meer. Het wordt gebruikt om op zande rige grond verstuiving tegen te gaan, het helpt te voorkomen dat de akkers helemaal dichtslibben (verslempen) en het onderdrukt de groei van onkruid. Op braaklig gende grond kan onkruid vrijelijk groeien en dat kan zeer hinderlijk zijn in het volgende groeiseizoen. „En groenbemesters worden ge bruikt om aaltjes te bestrijden." Groenbemesters zijn er in vele soorten en maten. De gele mos terd bijvoorbeeld, maar ook kla ver (veel gebruikt in de biologi sche landbouw omdat deze plant stikstof uit de lucht haalt), gras en bladrammenas. „En tegenwoor dig zie je veel Japanse haver." Elke soort heeft zijn eigen speci fieke kwaliteiten. „Wij hebben bladrammenas. Dat is een goede bestrijder van het bietencysteaal- tje." Deze aaltjes verhinderen een goede groei van de biet en moet daarom bestreden worden. De meeste velden met groenbe mester worden binnenkort omge ploegd. Dan kan de klei de komen de winter kan verweren. Griezeltocht is kans voor Big S 600 Zeshonderd mensen melden zich elk jaar aan voor de griezeltocht. Deelne mers komen al lang niet meer alleen uit Burgh-Haamstede, maar van het hele eiland. De griezeltocht start zaterdag tussen 18.00 en 18.30 uur bij dorpshuis de Schutse aan de Julianastraat 22 in Burgh-Haamstede. Deelnemers wor den verwacht in een griezelige outfit. Ook een lampion draagt bij aan de sfeer. Deelname is gratis. door Luc Oggel GOES - De Goese wethouder Jo-Annes de Bat moest gisteren maar afwachten of hij de sleutel van de nieuwe nevenvestiging van het Calvijn College in han den kreeg. Via een ingenieuze stellage werd die naar hem toe 'getranspor teerd' voor de officiële opening. Sinds augustus huist een deel van de onder bouw vmbo van het Calvijn College aan de Noordhoeklaan. foto Mechteld Jansen GOES - Je ongezien in de binnen stad van Goes begeven wordt las tig. Het cameratoezicht wordt de komende jaren fors uitgebreid. door Melita Lanting ELKERZEE - Het is al eind oktober en toch staan sommige akkers er nog opvallend frisgroen bij. Hoge bladgewassen met kleine witte bloemetjes of velden met felgele bloemen zover het oog reikt. Een gewas dat sterk doet denken aan koolzaad, maar dat is het niet. „Het is gele mosterd", zegt Tonko Pad mos, akkerbouwer uit Eikerzee. „Een groenbemester." We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56