- C? 'a KIP5 fl 4 WONEN 1L. rond de 400.000 euro Hogezoom 10, Burgh-Haamstede 400.000 Voor veel Zeeuwen is het kantoor van Rothuizen Architecten en Stedenbouwkundigen aan de Kleverskerkseweg in Middelburg een bekend landmerk. Wie in de jaren zestig na vertrek van station Middelburg richting Goes dromerig uit het treinraam staarde, zag het industriële gebouw aan de linkerkant voorbijtrekken. Wie in tegenovergestelde rich ting over het kanaal van Veere naar Middelburg voer, zag het karakteristieke pand aan de linkerkant voorbijgaan. Dat is nu nog zo, al is er intussen veel veranderd. De graanop- slag van weleer is vandaag-de-dag een fris modern kantoor met uitzicht op het water. In de landbouwindustrialisatiedagen deed dit pand dienst als graansilo, vertelt Ben Westenburger, architect bij Rothuizen Architecten en Steden bouwkundigen in Middelburg. „De metershoge betonnen silowan- den zijn gedeeltelijk wit geschilderd in een trechtervormig patroon. Dat is origi neel. De witte verf markeert waar het trech- ternet bevestigd was. Daarin lag het graan te drogen. De littekens uit het verleden hebben we bewust in het zicht gelaten. Dat past bij het karakter van dit gebouw. Hoewel er veel origineel is gebleven, moest er een hoop gebeuren voordat we het als kantoorruimte konden betrekken. Toen het pand de opslagfunctie verloor, stond het een tijdlang leeg. De gemeente wist niet wat ze ermee aan moest. Het was en kel en alleen geschikt voor de functie waar voor het ooit gebouwd was. Een van onze specialisaties is het bedenken van nieuwe toepassingen voor overbodige gebouwen. Toen we een aantal jaar terug een nieuwe locatie zochten, trok de Kleverskerkseweg 49 al snel onze interesse. Het stikte van de muizen toen we het kochten. Er lagen graanresten op de vloer, regenwater liep door de hoge ingegooide ruiten langs de binnenmuren en de kozijnen waren rot. Toch wisten we er raad mee. De silomuren sneden we van onderen af zodat er een open begane grond ontstond. Perfect als kantoorruimte. Het meeste werk ging in de isolatie zitten. De buitenkant van de bui tenmuren isoleerden we met dertig centi meter dik isolatiemateriaal, afgewerkt met een stuclaag. We volgden de bestaande lij nen waardoor de authentieke vormgeving behouden bleef. Deze isolatietechniek werkt ook bij woonhuizen. Airco was niet nodig omdat het gebouw zichzelf koelt. Er heerst een klimaatsysteem. In de zomer openen we 's nachts ramen aan twee tegen overgestelde kanten van het gebouw. Door het schoorsteenprincipe trekt koele nacht lucht automatisch van de lage ramen aan de ene kant naar de hoge ramen aan de an dere kant. Dit principe pas je thuis ook toe als je je ramen tegenover elkaar openzet. In de winter houden we het warm door de aangelegde vloerverwarming. Het op con stante temperatuur houden van de verwar ming, bespaart trouwens veel energie. Dat werkt thuis ook zo, mits alles goed geïso leerd is. Ons kantoorpand houdt de warm te 's winters zo goed vast dat we vorig jaar pas na twee dagen merkten dat de verwar ming uit was gevallen, ha, ha. We hebben overigens alleen de relevante kantoordelen geïsoleerd. Het gedeelte waar de graant- ransportmachines staan, hebben we onaan geroerd gelaten. Om het gebouw lichter te maken hebben we extra ramen gemaakt. De hoge bestaande ramen vervingen we door drie-laags isolerend glas. Hoe goed die isolatie werkt?" Ben Westenburger toont een glazen deur. „Voel maar." Inderdaad. Het glas aan de binnenkant voelt warm als de kamer, het glas aan de buitenkant voelt koud als de natte herfst dag. „Ook deze isolatiemethode kun je goed thuis toepassen", legt de architect uit. „Zelfs onze meubels zijn geïsoleerd. Dat dempt een hoop geluid. In de toekomst wil len we misschien nog binnen-balkons plaatsen en een loopbrug die de balkons verbindt. De extra ruimte kunnen we als stilteruimte gebruiken. Wat ik zelf mooi zou vinden, is een terras met uitzicht op het water. We hebben genoeg plannen, maar we kijken eerst uit naar ons volgende project; het opknappen van Plein 1940." DE VERBOUWING Toen we het kochten s Deze woning met gara ge op 1240 m2 eigen grond ligt nabij natuur gebieden, bossen en het Noordzeestrand. Aan de achterzijde van het vrijstaande pand is uitzicht op weilanden. Het in 1960 gebouwde huis heeft een woonop- pervlakte van 130 m2 en vijf kamers waarvan drie slaapkamers. door Cecile Hubregsen Architect Ben Westenburger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48