WONEN 3 Kurkstip Turfmolm Adventiefwortels VRAAG ANTWOORD VRIJDAG 31 OKTOBER 2014 In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuin- boeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. J. Lavrijsen heeft appelbomen Ananas Reinette. „De appels krijgen de laatste twee jaar grijsgroene strepen en vlek ken. Ze waren altijd mooi geel en gro ter dan nu. De bomen krijgen jaarlijks kalk en stalmest. Op 5 meter afstand staan 2 andere appelbomen, met wél schone grote vruchten. Wat is de oor zaak, is er iets tegen te doen en kun nen de andere bomen besmet raken?" „Er zijn zo te zien twee zaken die door elkaar lopen", zegt Romke van de Kaa na het zien van de foto's. „De strepen zijn vettige aanslag door vuile lucht. Waarschijnlijk kun je die er met een pannensponsje afpoetsen. De vlekken lijken op kurkstip, een aantasting die optreedt als de boom aan kalkgebrek lijdt Ik heb een stuk of zes verschillen- Appel met strepen en vlekken. de appeisoorten staan. Sommige zit ten vol zwarte strepen en vlekken, an dere zijn brandschoon. Voor meer ze kerheid kunt u misschien appels op sturen naar het fruitmuseum in Does burg (www.tolderas.nl)." E. Doyer heeft een perk met zes stuks blauwe bessen. „Ze staan 80 centime ter uit elkaar en zijn 60 centimeter hoog. De opbrengst was de eerste twee jaar zo'n 700 gram bessen per plant. De grond bestaat uit turfmolm, met potgrond en bedekt met mulch/ houtsnippers. De laatste twee jaar loopt de opbrengst terug tot circa 200 a 300 gram. Vanaf de lente staan ze goed in de zon. Hoe wordt de op brengst hoger, tot de beginsituatie?" „Het zou wel eens kunnen dat de blau we bessen te weinig voedsel hebben", stelt Romke van de Kaa. „In turfmolm zit geen voeding. Probeer volgend sei zoen eens te mesten met een mest stof die niet te veel stikstof bevat, maar wel kalium en fosfor." C. Diemei heeft een paar vruchtbo men in de tuin. „Een ervan is een kers. Op de stam rond een tak zitten alle maal rare uitstulpingen. Wat is dit en (hoe) kan ik dit bestrijden?" „De boom maakt adventief- of lucht wortels", weet Romke van de Kaa na bestudering van meegestuurde foto's. „Dit is geen ziekte, u hoeft dan ook niets te doen. Ik denk dat het aan de onderstam ligt. Sommige onderstam men van kersen zijn er gevoelig voor." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl -77TT-- Peter en Geertje Morée-van Cappellen voor hun huis aan de Hoogeweg in Wemeldinge... foto's Marcelle Davidse en aan de houten eettafel in de woonkamer, 'het centrum van het huis',

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47