Italië valt voor Nederlandse keuken: voor patat De nieuwe scheidslijn: wel of niet gestudeerd Huurders moeten meer te zeggen krijgen bij corporaties 'Pedopriester' herbenoemd IN HET NIEUWS 3 66 Hogeropgeleiden kijken vaak neer op de cultuur van lageropgeleiden ELLA VOGELAAR EBERHARD VAN DER LAAN PIET HEIN DONNER LIESBETH SPIES lijk al mis. De kerntaak - wonin gen bouwen en verhuren aan ge zinnen met lage inkomens - mocht worden uitgebreid. Sociale huisvesters mochten ook nevenac tiviteiten uitvoeren, wat jaren la ter resulteerde in de aankoop van een stoomschip, de adoptie van een aap en het verstrekken van een lening aan een uitvaartcen trum. De bedoelingen waren meestal nobel, maar het gevolg was wel dat het corporatiestelsel bijna om zeep werd geholpen. Achtereen volgende bewindslieden met volkshuisvesting in hun porte feuille bleven hardnekkig vasthou den aan zelfregulering: de sector zou zichzelf in toom houden. Dit ondanks signalen dat de corpora- tiebesturen daar niet in slaagden. Al in 2005 oordeelde een Kamer commissie dat er van alles mis ging. Maar wetgeving om de teu gels flink aan te halen kwam er nooit, omdat ministers talmden of andere zaken, zoals huurlibera- lisering of de verbetering van ach terstandswijken, belangrijker von den. Als er toen ingegrepen was, waren miljardendrama's zoals met Vestia wellicht voorkomen ge weest, stelt Van Vliet. Voor 2,4 miljoen gezinnen in so ciale huurwoningen is dat een bit tere vaststelling. Alle verantwoor delijken van toen zijn inmiddels vertrokken. Erik Staal kreeg zelfs een vertrekpremie van 3,5 miljoen euro mee. Intussen lopen er nog wel rechtzaken, maar is het onze ker of de schuldigen ooit zullen boeten. Tot die tijd is dit niets ont ziende eindrapport niet meer dan een doekje voor het bloeden. Over één aanbeveling van de com missie-Van Vliet is politiek Den Haag het roerend eens: woning corporaties moeten terug naar de kern. Ofwel: het bouwen en ver huren van sociale huurwoningen en geen 'commerciële fratsen' meer. Dit idee staat zelfs al in een wetswijziging die minister Stef Blok (Wonen, WD) naar de Ka mer heeft gestuurd. Maar de commissie wil op andere gebieden nog een stap verder gaan. Zo bepleit zij één machtige toezichthouder, de Woonautori- teit, die informatie inwint en ook kan ingrijpen en boetes kan opleg gen als het mis gaat. Het meest vergaande voorstel van de commissie is misschien wel de versterking van de positie van huurders. Zij moeten advies- en instemmingsrecht krijgen, bij voorbeeld bij fusies, beslissingen om te investeren in nieuwe pro jecten, of benoemingen van be stuurders. Er zou zelfs een 'huur- dersraadpleging' mogelijk moeten worden, een referendum dus. Of deze plannen het halen, moet blijken in december. Dan debat teert de Kamer erover. ïPt En dat is zacht uitgedrukt; puris ten spreken van een invasie die soms uitmondt in een 'culinaire oorlog'. „Er is altijd wat te zeuren als je wat nieuws begint, er is veel nijd", zegt Palma in zijn patatine- ria (patatine is Italiaans voor pa tat) in het hart van het oude cen trum van Napels. Just Fries is de naam van de minuscule zaak, die als het aan deze 32-jarige architect ligt, snel een keten gaat worden in heel Italië. Patat is big business in Italië. Overal schieten snackbars als pad denstoelen uit de grond, vooral in het zuiden. Napels, bakermat van de pizza Margherita, spant de kroon. In sommige straten zijn er vier binnen een straal van hon derd meter. En altijd met drom men jonge mensen voor de deur. „Een snelle hap aan het einde van de middag, of om drie uur 's nachts na het stappen - heerlijk en goedkoop", zegt Luisa Esposi- to, een 23-jarige studente. In een land met rigide eetgewoon tes, waar volgens alle moeders een vette hap, zeker buiten de etenstijden om, je aan de rand van de afgrond brengt, is sprake van een revolutie. Patat is op zich niet nieuw in Italië. In olijfolie ge bakken en met de hand gesneden patatine zijn overheerlijk. Toch zijn juist de Nederlandse berei dingswijze en vooral de Neder landse apparatuur cruciaal voor het succes. „Ttissen een Neder landse en Italiaanse friteuse zit een wereld van verschil", zegt Ni- cola Palma, die overigens in zijn zaakje de 'Echte Vlaamse Frieten' aanbiedt. Topkoks steunen strijd tegen 'Nederlandse kolonisa tie'. Een chef riep op tot boycot van patatzaken Binnenkort ook een kroket of een frikandel op het menu? Nicola Pal ma grijnst. „Ik ken ze, want ik ga steeds weer voor cursus en inko pen naar Nederland. Maar voorlo pig houden we het bij patat - sim pel en succes verzekerd." Maar waarom deze plotselinge hy pe? Is het de crisis, die in Italië meedogenloos heeft toegeslagen? Salvatore Colella, die drie goed lo pende zaken in Napels heeft on der de naam Pure Chips ('van uit sluitend Nederlandse bintjes'), ge looft niet in de crisis. „Het is echt een mode en dan stort iedereen zich er op, denkend de kip met de gouden eieren gevonden te heb ben. Zo zijn we hier." Topkoks steunen de strijd tegen 'de Nederlandse kolonisatie'. Vooral hogeropgeleiden hebben de neiging om zich, zowel thuis als op het werk, te omringen met men sen met een gelijk opleidingsni veau. Verschil in culturele smaak en gevoel voor humor zorgt voor een 'serieuze belemmering' voor soepel sociaal contact, zo constate ren het SCP en de Wetenschappe lijke Raad voor het Regeringsbe leid (WRR) in een gezamenlijk rapport getiteld Gescheiden Werel den. „Hogeropgeleiden kijken vaak neer, al is het wat besmuikt, op de cultuur van lageropgeleiden", al dus de onderzoekers. De tegenstel ling kan leiden tot gevoelens van 'ongemak', waardoor mensen uit verschillende opleidingsniveaus el kaar ontlopen. De scheidslijn loopt door in politieke voorkeur en me diagebruik. De onderzoekers zien twee 'families'. De ene is meer Eu ropees gericht, voorstander van open grenzen en stemt relatief vaak GroenLinks of D66. Deze mensen wonen in de betere wij ken en werken in de creatieve of so ciale sector, het onderwijs of het internationale bedrijfsleven. Bij hen staat vaker de publieke om roep aan en ligt de Volkskrant of NRC op tafel. De tweede 'familie' leest De Telegraaf en kijkt SBS. De ze mensen hebben meer oog voor de nadelen van immigratie, zijn sceptisch over Europa, stemmen vaak SP of PW, wonen in krimpge- bieden, Vinexwijken of arbeiders buurten en houden van Nederland se cultuur en gezelligheid, aldus SCP en WRR. BRUSSEL - De West-Vlaamse ge meente Middelkerke bekijkt hoe zij van een 'pedopriester' af kan ko men. De geestelijke is in 2008 ver oordeeld en ontslagen na aanran ding van een minderjarige jongen. Maar het bisdom Brugge heeft hem in ere hersteld en benoemde hem met ingang van 1 november tot pas toor in de gemeente. Moreel gezien is dit enorm moeilijk te verant woorden, aldus de burgemeester van Middelkerke gistermiddag te gen Vlaamse media. Zij benadrukt dat de man is aangesteld door een religieuze groepering. Het gemeen tebestuur overlegt vandaag met het bisdom. Mocht het besluit niet wor den teruggedraaid, dan volgen zo mogelijk andere stappen. VRIJDAG 31 OKTOBER 2014 Minister 2007-2008 (PvdA) Maakte een 'valse start' door een gebrek aan geld. Stond toe dat cor poraties begonnen met 'tal van ne venactiviteiten'. Minister 2008-2010 (PvdA) Krijgt een pluim van de commis sie. Hij oordeelt als eerste dat zelf regulering heeft gefaald en legt sa larissen wettelijk aan banden. Minister 2010-2011 (CDA) Krijgt hardste kritiek. Verzweeg problemen bij Vestia voor de Ka mer. Dit stond 'op gespannen voet' met zijn informatieplicht Minister 2011-2012 (CDA) Lichtte Kamer meteen na haar aan treden in over Vestia. Maar bleef, ondanks roep om ingrijpen, toch voor zelfregulering van de sector. huurder betaalt gelag door onze correspondent Eelco van der Linden NAPELS - Er is iets vreemds aan de hand in Italië, land met de meest benijde en geïmiteerde keuken van de wereld. Waar eten geldt als cul tuur. Uitgerekend hier rukt de Ne derlandse patatkraam op. door Sandra Donker DEN HAAG - Van een kloof wil het Sociaal en Cultureel Planbureau nog niet spreken, maar de tweede ling tussen hoger- en lageropgelei den wordt steeds manifester. pagina 10 en 11: Dubbeltje blijf je, kwartje wordt een euro Onderzoekers van SCP en WRR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3