*We moeten kennis en locaties gaan delen' Eis verplicht afkicken voor seksverslaafde eventjes 28 WALCHEREN KONIJNEN De konijnen op Neeltje Jans vormen een gevaar voor de veiligheid. Ze worden daarom doodgeschoten. Gemeenten sluiten 24 contracten voor dagbesteding en begeleiding - in zicht De bodem van de bouwput is 'Iedere verandering maakt een ge lukkig mens bang', citeert Maas de Duitse dichter/filosoof Von Schiller. En de zorg voor dagbeste ding en begeleiding van mensen met een lichamelijke of verstande lijke beperking gaat veranderen. Het komend jaar staat in het te ken van 'continuïteit van de zorg', zodat alle huidige cliënten behou den wat ze krijgen. „In dit over gangsjaar zullen we met de zorg verleners bekijken hoe we de zorg zo kunnen veranderen, dat die be taalbaarder wordt, maar ook beter aansluit op de persoonlijke situa tie van een cliënt. Nu worden ze te veel langs een meetlat gelegd. Als het niet precies past, krijgen ze niet wat ze nodig hebben." Eind 2015 kunnen inderdaad plan nen klaarliggen voor een nieuwe manier van zorg verlenen, denkt René van der Waal van Arduin. Komend jaar wordt lastig, maar daarna kun je door samen te wer ken, de zorg goedkoper maken, voorspelt hij. „Als we het denken in doelgroepen loslaten en de hulpverlening daarop aanpassen." Van der Waal noemt het vervoer De contracten hebben gevolgen voor ongeveer 2500 mensen. De 24 organisaties moeten het geza menlijk doen met 6,2 miljoen eu ro. Dat is 15 procent minder dan ze nu krijgen. De cliënten die een persoonsgebonden budget (pgb) van mensen naar een locatie voor dagbesteding. „Elke organisatie re gelt dat voor zichzelf Zo rijden busjes achter elkaar aan. Dat kun je ook samen doen." Ander voorbeeld is de dagbeste ding zelf. Elke organisatie die de ze hulp aanbiedt, doet dat voor een eigen groep cliënten op een ei gen locatie. Waarom, oppert Van der Waal, zou je verschillende groepen mensen niet op één loca tie kunnen samenbrengen? „Ouderen mét en zónder een ver standelijke beperking kunnen toch samen sjoelen of koffie drin ken?" En waarom zou je als orga nisaties niet van eikaars locatie ge bruik maken? „Wij rijden nu cliënten van Yerseke naar Middel burg omdat we er daar te weinig hebben voor een eigen dagbeste ding. En waarom zouden wij iets opzetten voor oudere cliënten ter wijl er al organisaties voor oude renzorg zijn met veel deskundig heid? Als organisaties moeten we onze deskundigheid delen, zodat we niet met twee hulpverleners bij dezelfde cliënt hoeven te zijn." Voor Arduin - een grote organisa tie die vooral langdurig geld ont vangt via de AWBZ - is het wel gemakkelijker praten, beseft Van der Waal. „Wij zitten nog in een comfortabelere positie. Maar ook bij ons zal veel veranderen. En dat is alleen maar goed. Het past pre cies bij de visie op zorg die wij toch al hebben. Het gaat om 'men sen' die gewoon moeten kunnen meedoen met de samenleving." krijgen voor dagbesteding en/of begeleiding, vallen buiten deze contracten. Zij kunnen hun zorg ook inkopen bij andere organisa ties dan de 24 die nu met de ge meenten een overeenkomst heb ben gesloten. Op Walcheren gaat het voor deze groep om een be drag van 4,2 miljoen euro aan pgb's. Wie nu al dagbesteding en begeleiding krijgt, is daarvan ook in 2015 verzekerd. Als de zorg goedkoper uitvalt dan in de con tracten is geregeld, is dat finan cieel voordelig voor de gemeen ten. Als de zorg duurder uitvalt, zullen de gemeenten dat geld moeten bijbetalen. NEELTJE JANS - In opdracht van Rijkswaterstaat worden konijnen afgeschoten op Neeltje Jans. Dat gebeurt om schade aan de dijk te voorkomen. Dat de jagers uitgere kend in de herfstvakantie zijn gaan schieten terwijl er veel men sen rondliepen op Neeltje Jans, heeft tot boosheid en klachten ge leid. „Het is ook niet handig om dat juist in een vakantieperiode te doen", zegt Hanneke Mesters van Natuurmonumenten. Deze na tuurorganisatie beheert samen met stichting Het Zeeuwse Land schap de natuur op Neeltje Jans. „Onze mensen die daar rondlo pen, zijn er door het publiek veel op aangesproken." En dat is voor de betrokkenen niet altijd prettig, want de natuur organisaties hebben geen invloed op de jacht en op de manier waar op die wordt uitgevoerd. Rijkswa terstaat is eigenaar van de jacht- rechten en laat jagen omdat de ko nijnen door hun gedrag een ge vaar vormen voor de stevigheid van de dijk. Door de holen die de konijnen graven wordt de dijk zwakker. Er kunnen verzakkin gen ontstaan en bij storm kan er water in spoelen. Daar komt nog eens bij dat uitge rekend de dijk op Neeltje Jans ra zend populair is bij de konijnen vanwege het ideale leefklimaat. Veel populairder dan de rest van het natuurgebied en dat betekent dat mede onder invloed van de snelle voortplanting het aantal ko nijnen op de dijk sterk groeit. Wie wel eens overdag bij mooi weer of in de avond en nacht over de Stormvloedkering rijdt, zal dat beamen. De bermen zitten vol ko nijnen, vaak huppelen ze heel dicht langs de rand van de weg. Daar is een reden voor. Op de dijk, zo pal langs de weg, is het gras kort en daar houden konij nen van. Bovendien is het gras daar onder invloed van strooizout mineraalrijk en ook dat prefere ren konijnen volgens stichting Het Zeeuwse Landschap. En om dat konijnen nu eenmaal graag hun holen graven bij hun voedsel- gebied, worden in de dijk ook de holletjes gemaakt. Daarom wordt - zoals dat in vak termen heet - aan 'wildschadebe- strijding' gedaan. „En dat moet de jager uitvoeren als een goed huis vader", zegt Edwin de Feijter, woordvoerder van Rijkswater staat. Dat betekent dat de jager niet alle konijnen dood mag schieten, maar de populatie op heel het voormalig werkeiland (dus inclu sief de natuurgebieden) op zo'n manier moet verkleinen dat de dieren de dijken niet kunnen on dermijnen. Het gevolg is wel dat het aantal konijnen in het gebied fors wordt teruggebracht. Stichting het Zeeuwse Landschap en Natuurmonumenten onder kennen de noodzaak van popula- tiebeheer voor de veiligheid. Toch staan ze wat ambivalent tegen over de jacht. De konijnen hebben ook een be langrijke functie in het beheer van de natuur. Ze eten gras en zor gen er voor dat het duingebied niet helemaal dichtgroeit met duindoorn en andere struiken. „Voor het natuurbeheer hoeven de konijnen niet weg. Als de po pulatie op een gegeven moment te groot zou worden, dan regu leert zich dat vanzelf. Dan ont staan er bijvoorbeeld ziekten", zegt Mesters. Ook stichting Het Zeeuwse Land schap ziet het konijn graag op Neeltje Jans vanwege het natuur beheer. Maar vooralsnog lijkt er geen manier te verzinnen die bei de belangen zou kunnen dienen. Het plaatsen van bijvoorbeeld ras ters om de konijnen weg te hou den uit de dijken is volgens Mes ters geen optie. „Dan moet je enorm veel rasters plaatsen en ook ver de grond in, want konij nen graven. Bovendien vinden mensen rasters ook weer verve lend." MIDDELBURG - De 35-jarige Ralf de L. uit Oost-Souburg was ver slaafd. Verslaafd aan drugs en aan seks. En als De L. weer eens 'goed van de wereld' was, struinde hij op zijn PC het internet af naar pornosites. Maar op den deur raak te hij afgestompt, zo zei hij giste ren tegen de rechters in Middel burg. Om die prikkel naar seks weer op te peppen ging hij op zoek naar kinder- en dierenpor no. Tot eind juli 2012, toen hij in middels 1050 afbeeldingen van misbruikte kinderen en 25 afbeel dingen van misbruikte dieren had verzameld, kwam er een eind aan zijn activiteiten. Via een chat- box had hij - volgens hem op ver zoek - twee kinderpornobestan den doorgestuurd naar een ken nis en die ging er rap mee naar de politie. Op enige clementie van of ficier van justitie Valente hoefde De L. niet te rekenen. „Het zijn kindertjes die gruwelijk worden misbruikt", zei de officier. Hij eis te daarbij een celstraf van vijftien maanden waarvan vijf voorwaar delijk, een proeftijd van drie jaar, toezicht door de reclassering en opname in een inrichting om van zijn verslaving(en) af te komen. Uitspraak 13 november. MIDDELBURG - Nog voordat je hem ziet, kun je het al een beetje rui ken: de bodem van de bouwput is in zicht. In de Korte Noordstraat in Middelburg bij de put die bijna tien jaar vol water stond, hangt een wat muffe lucht. Maar eigenlijk is dat een goed te kent. De geur wordt veroorzaakt doordat bouwbedrijf Heijmans maandag is begonnen met het leegpompen van de put. Dat is de eerste stap op weg naar een tijde lijk eerherstel voor deze schand vlek in de binnenstad. Pas als het water eruit is, kan het zand erin en het gras erop. En pas dan kun nen de Middelburgers weer ge bruik maken van deze hoek aan de Korte Noordstraat/Koning straat/Zuidsingel, foto Ruben Oreel Jacht op kleine door Maurits Sep MIDDELBURG - Met minder geld de zelfde mensen helpen met dezelf de kwaliteit? Het kan, zegt wethou der Chris Maas namens de Walcher- se gemeenten. Het kan eigenlijk niet natuurlijk, vindt René van der Waal van Arduin. „Op termijn wel, maar 2015 wordt heel lastig." MIDDELBURG - De Walcherse ge meenten hebben gisteren met 24 zorgaanbieders contracten onderte kend voor dagbesteding en begelei ding van mensen met een lichame lijke of verstandelijke beperking in 2015. Het gaat om Arduin, Zorg- stroom, Juvent, Het Gors, Leger des Heils, Philadelphia Zorg en SVRZ. door Melita Lanting I Voormalig werkeiland Neeltje Jans is grotendeels natuurgebied geworden en populair bij wandelaars en dagrecreanten. door Ad Roos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28