te stoppen met roken MijnDokter-App voor snelle diagnose Paffer paria Rechtbank gaat boven eis OM uit commentaar ZEELAND 27 De tijd dat kroegen nog bruin van de nicotine mochten worden, is voorbij. Roken is uit, de roker een paria. Ze willen er niks meer over zeggen, de caféba zen die tegen heug en meug het roken nog toelieten. De strijd is gestreden en verloren; wie nu nog openlijk uitkomt voor zijn overtuiging, heeft de dag erna ge heid een boete aan zijn broek. En dus willen ze alleen anoniem hun onvrede delen. „We zijn verworden tot een laf volkje", zegt de kroegbaas. „Wordt er geprotesteerd op het Malieveld in Den Haag, staat er anderhalve kroegbaas. In andere landen gooien ze voor zoiets een snelweg dicht. Maar nee, Neder land springt niet op de barrica den. Straks zullen de sigaretten automaten ook wel verdwijnen. De roker is een paria geworden. De heroïneverslaafde van de toe komst, daar komt het wel op neer." Instemmend gemompel rond de toog. „Kijk maar naar de States", voegt een klant toe. „Roken is not done. Een roker is een loser. Je kent die reclame toch wel? Pas kwam mijn zoon uit school: 'Pa pa, jij rookt! Dat is toch niet goed voor je! Misschien ga je nu wel eerder dood. Hou je dan niet van me?" Ik heb er de school op aange sproken. Kinderen waarschuwen, logisch, maar dat mijn kind dan tegen me zegt: als je rookt, hou je niet van me... Dat gaat te ver." Hoe je het ook wendt of keert, het roken zal nooit uit de kroeg kunnen worden verbannen, denkt een ander. De cafébaas kijkt sceptisch. Met sancties die tot 2500 euro kunnen oplopen en gedwongen sluiting van drie maanden, laat je het op een gege ven moment echt wel uit je hoofd. Aan de andere kant: „Er cir culeren cijfers over wat het rook verbod je kost aan omzetderving. Zesduizend euro omzet per maand. Dat is dan geen pure winst, maar toch." Het rookverbod is pure betutte ling, daarover is iedereen het eens. „Laat gewoon de vrije markt z'n werk doen", zegt een roker. „Wie een rookvrij café wil, gaat daar naartoe. Wie bij z'n biertje of kopje koffie een rokertje wil, gaat naar een café waar dat kan. Er zijn meer niet-rokers dan ro kers, dus ik'zie het probleem niet. En in rokerscafés werkt alleen ro kend personeel achter de bar. Die arbo-regels slaan dan nergens op." Kijk, op de werkvloer: daar is het anders. „Je werk kies je om je werk. Daar mag je als niet-roker een rookvrije omgeving eisen. Maar laat iedereen lekker zelf kie zen naar wat voor kroeg hij gaat. Het is van arbo-argument naar ge zondheidsargument gegaan. Ja, ro ken is ongezond, maar dat is je ei gen keuze. Er is meer ellende door alcohol. Gaan we dan straks ook alcohol verbieden?" De antirooklobby wil nog verder gaan met een rookverbod op bui tenterrassen van de horeca. de facebookpagina las ik reacties van medestoppers. Iemand schreef hoeveel sigaretten we niet gerookt hadden en hoeveel euro we al hadden bespaard." En toch ging ze gisterochtend bijna de fout in. „Ik had het druk Je mist echt een stofje in je lijf. Ik werd kribbig en chagrijnig en er kwam een klant in onze kap perszaak die rookt. Gelukkig ging ze buiten uit het zicht staan met haar sigaret, anders had ik er ook één opgestoken. Of ik het vol houd, weet ik niet. De kans be staat dat ik toch zwicht als ik weer een moeilijk moment heb." Een beloning heeft ze zichzelf niet gegeven. „Alhoewel, ik heb eetkamerstoelen gekocht. Dat kon omdat ik geld bespaard heb. En mijn zoon van elf zei gisteren: 'mam, ik ben zó trots op je, ik hou van je. Dat is mijn beloning." De applicatie is ontwikkeld voor smartphones en tabiets en biedt patiënten de mogelijkheid op elk moment van de dag contact te zoeken met hun huisarts. Via de app kunnen ook foto's worden verstuurd om de zorgvraag te ver duidelijken. „Het voordeel is dat iemand die last heeft van een dik ke vinger niet eerst een heel ver haal hoeft af te steken, je kunt ook een foto sturen. Bovendien heeft de patiënt al nagedacht over zijn vraag en kunnen wij dus ook snel en gericht antwoord geven", legt Van Schaik uit. Met de app kunnen ook herhaalrecepten wor den aangevraagd. Het mes snijdt aan twee kanten. De druk op de telefoonlijnen neemt af. De patiënt ervaart een betere bereikbaarheid en artsen hebben meer tijd voor andere za ken. „We garanderen een ant woord binnen 24 uur. Maar in de praktijk zal dat binnen 24 minu ten zijn. De berichten komen bin nen in de e-mail en die wordt al regelmatig gecheckt." Van Schaik is niet bang dat de huisarts straks een groot deel van de dag achter de computer zit, om alle vragen te beantwoorden. „Integendeel! Het bespaart ons tijd." In de toekomst is het de bedoeling de app uit te breiden met een videoconsult. MijnDokter-app is één van de vijf finalisten in de landelijke wed strijd Het Beste Zorgidee 2014. De toepassing wordt hoe dan ook ver der ontwikkeld en in de praktijk gebracht, zegt Van Schaik. Zijn collega's staan nog niet te sprin gen om het voorbeeld te volgen, maar dat is een kwestie van tijd, verwacht hij. „Dit is wat de minis ter wil. Waar het kan zorg op af stand en meekijken." Op de website van Het Beste Zorg idee kan tot en met 9 november worden gestemd op de MijnDok- ter-app of één van de vier andere finalisten. De winnaar wordt 12 november bekendgemaakt. De actie Stoptober heeft heel wat Ne derlanders van de nicotine afgeholpen. En veel cafés lijken dit keer wél te buigen voor de nieuwe anti-rookregels. Zo begint ro ken langzaam maar zeker hele maal 'uif te raken. Veel verstok te paffers voelen zich inmid dels een paria. Even besmuikt een saffie roken in de kou of, als er een soepel regime heerst, in de hal of in de garage. Dan weer terug in de familiekring. Of noodgedwongen op het ter ras van de kroeg met mensen die je anders niet zou kiezen. Deze sociale druk is goed om zo veel mogelijk mensen van het roken af te helpen en om jongeren ervan te weerhouden. Die druk moet dus op de ketel blijven. Het liefst met vriende lijke middelen. Het beste is om het besef dat roken echt heel slecht is, rustig verder uit te bouwen. Verdergaande regelge ving lijkt ongewenst. Dat zou in elk geval niet in verhouding zijn met de zachte aanpak van ander ongezond gedrag, zoals overmatig eten en drinken. Twee weken geleden eiste het Openbaar Ministerie nog een cel straf van 15 maanden waarvan 3 voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. De man stond terecht omdat hij zijn stiefdochtertje van drie lang durig heeft mishandeld. Volgens de rechtbank is er ook sprake ge weest van een poging tot dood slag toen hij haar keel dichtkneep. Volgens de drie rechters had ze kunnen overlijden door dat knij pen. Dat dat niet is gebeurd, komt niet omdat X. stopte maar omdat 'ze op eigen kracht het geweld kon doorstaan', schrijven de rech ters in het vonnis. Ze tillen er heel zwaar aan dat het meisje het geweld moest onder gaan in haar huis en door de man die juist voor haar moest zorgen. „Ze moest zich juist bij u veilig voelen." Volgens de rechters heeft de Vlissinger haar dagelijks mis handeld. Tot slot stellen ze dat de eis van de officier van justitie geen recht doet aan datgene dat de man heeft gedaan. Om die re den leggen ze hem ook een zwaar dere straf op. Het komt niet vaak voor dat rechters boven de eis van een officier van justitie uitgaan. VRIJDAG 31 OKTOBER 2014 Roker wordt een outcast door Ondine van der Vleuten Yvonne Alberts uit Middelburg I Yvonne Alberts uit Middelburg is gestopt met roken, foto Lex de Meester door Marcel Modde VLISSINGEN - Niets is zo vervelend als een huisarts die onbereikbaar is, omdat de telefoon steeds in ge sprek is. En je belt toch al vroeg ge noeg om een afspraak te maken la ter die dag. Niet dat het echt drin gend is, maar naar de klacht moet wel even worden gekeken. Daar heeft de Vlissingse huisarts Hilde- rik van Schaik iets op gevonden: de MijnDokter-app. Toepassing voor smart- phone en tablet finalist van het Beste Zorgidee 2014. Eenvoudig digitaal dokteren. MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank heeft de Vlissinger Pe trus X. (30) veroordeeld tot een veel zwaardere straf dan tegen hem was geëist. De Vlissinger hoor de gisteren dat hij een celstraf van 24 maanden waarvan 6 voorwaar delijk moet ondergaan omdat hij zijn stiefdochtertje langdurig en ernstig heeft mishandeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 27